Podzimní VoIP smršť v Zemích koruny České

Ještě jsme se nestihli řádně pomodlit za svatého Václava (současníky přezdívaného Ptáčníkův poskok) a už tu máme další záplavu novinek v české internetové telefonii. Předpokládám, že smršť souvisí s chystáním na Invex a s tím, že dneska VoIP představuje každý, povzbuzen úspěchem Skype, coby investici do budoucna.

29. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

SIP at Home

Firmware SIP at Home není samostatnou firmware modifikací routerů, ale něčím jako rozšířením pro OpenWRT spustitelným na všech routerech, které podporují OpenWRT - tedy zejména Linksys, Buffalo atd. Jak název napovídá, jde o rozšíření pro internetovou telefonii pro domácnost – přesněji řečeno SIP Proxy. Samozřejmě, že z běžného routeru můžete internetovou telefonii provozovat, pokud chcete a máte účet u nějakého poskytovatele internetové telefonie, projekt SIP at Home vám umožní změnit si domácí router na menší VoIP ústřednu pro využití z více telefonů.

28. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Opera je sice hezká, ale blokování reklam mi nějak nesedlo či spíše chybí úplně

Když už je Opera zdarma, stáhnul jsem si ji. Je pěkná, rychlá, stabilnější než FireFox, alespoň na mém notesu. Jenže mi na ní chybí zásadní věc a to nějaké inteligentní blokování reklam. Na Firefoxu jsem ho vytunil už prakticky k dokonalosti. AdBlock Plus blokuje nejrůznější blikadla, flash bannery a pro své pohodlí jsme si nainstaloval i rozšíření, které nespouští flash prvky ve stránce, ale nechá mne vybrat si, který chci spustit. Kdo používáte více otevřených oken a nechce se vám čekat, až se spustí Flash, asi chápete.

26. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Vztah IEEE 802.11e a WMM

Standard pro podporu QoS v sítích WiFi se připravuje od roku 2001 pod názvem 802.11e – je tedy oním „Éčkem“ v rodině písmen WiFi standardu. Jenže teprve v červenci 2005 došlo k finální dohodě pracovní skupiny TGe na rozšíření MAC vrstvy standardu 802.11 o podporu QoS. To ale bohužel ještě neznamená, že by standard byl schválen, pouze že byly uzavřeny práce na technických specifikacích a návrhy specifikací, na nichž se sjednotili všichni členové pracovní skupiny, tedy všechny firmy zainteresované do návrhu standardu, byly postoupeny Standardizačnímu výboru. Nejdříve v říjnu 2005 tak bude standard pro QoS publikován a s patřičným zpožděním potřebným pro jeho implementaci budou koncové výrobky s podporou QoS dostupné natrhu, neočekává se to ale před polovinou roku 2006.

23. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

To je fičák… (úvaha před pizzou)

Dorazil jsem si do Venezie o půl čtvrté na pizzu, mají ji tu za poloviční cenu po třetí hodině a dříve jsem se na oběd nedostal. Cestou mne zaujal plakát na mé oblíbené čínské restauraci na křižovatce u Otakarovy ulice. Majitel zve všechny zájemce na prohlídku kuchyně a hlásá, že hygienické standardy ctí. Nedivím se téhle akci. V okolí synkáče je minimálně šestice čínských vývařoven a podezřele mnoho z nic vyhlásilo dovolené poté, co kolem prolétlo komando hygienika. Na obranu té mé oblíbené na otakarce musím řící, že tam vaří dobře, hygienika zvládli, ale přeci jen je tu znát odliv klientů a já čínu každý den přeci jen nemusím. Leč akci s vizitou kuchyně chválím a beru.

22. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Google Secure Access – VPN pro GoogleNet

O GoogleNet se v poslední době hodně spekuluje. Google pravil, že lidé nemají fantazírovat, že spustil pár hotspotů v SF a o nic že nejde. Jenže na světlo světa se dostal Google Secure Access program, který slouží pro sestavení VPN na Google server z WiFi hostpotů nebo jinak nechráněného internetu. Sám jsem ho zkoušel stáhnout zde, nejde mi instalovat, jestli to někdo rozchodíte, pošlete pár screenshotů a napište, jak a zda to jede.

21. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

OPERA ZDARMA

Noname píše: Jedna zpráva, snad nezvýší Patrickovi návštěvnost ;-) Opera - IMHO nejlepší prohlížeč (no flame, příspěvky téma co je lepší budu mazat či je vypnu úplně) - je odtěď zcela zdarma!!! Někteří jsme to věděli již dříve, osobně mi to ani nic moc nepřináší, neboť text ads jsem si tam nechával i přesto, že jsem nemusel. Důvod pro Operu je prostý - hlavní těžiště příjmu je nyní úplně jinde - mobilní Opera, která se velmi úspěšně vyvíjí, a nabídka kvalitní desktop Opery zdarma může znamenat získání podstatně větší známosti (jako nyní FF) a tedy i zákazníků pro mobilní Operu, kde jsou v podstatě jediní a bezkonkurenční.

20. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Chce Evropská komise skřípnout internetové vydavatele nebo novináři vypustili kachnu?

Když jsem si dneska přečetl článek na iDNESu s nadpisem Novinám klesá náklad, EU zvažuje regulaci internetu, byl jsem v šoku. A stejně jako ostatní diskutující jsem začal nadávat na ty kretény v Evropské komisi. Pak se mi to rozleželo v hlavě a pravil jsem sobě, že k tomu nelze mlčet. Našel jsem si kontakt na zmíněnou komisařku Viviane Redingovou (info o ní zde) a rozhodl jsem se zatelefonovat ji svůj názor a vyřknout jej slovy, jenž nenaleznete ve slovníku spisovné evropštiny.

20. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Weblogerská úmrtí

Letos nás postihlo několik virtuálních weblogerských úmrtí. Po zavření aKB@large Petra Koubského následoval nedávno Pixy. A já musím říct, že jakkoliv je to smutné, chápu to.

19. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Internet2 žive na Internetu :-)

oook píše: Dnes začíná ve Filadelfii podzimní Internet2 meeting. Pokud chcete vidět, jaké aplikace připravují američtí akademici, doporučuji se podívat alespoň na jednu on-line vysílanou přednášku.

Stálými kasaštyky jsou témata Optické síťování, Přenosy videa v super kvalitě, ale třeba  také middleware, bezpečnost nebo Gridy. Doporučují čtyři z pětí síťařů, kteří chtějí vědět, kam Interner spěje.

19. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak hodně je N@va zoufalá (aneb ješte jednou vyvolení a BigBrother)?

oook píše: Nedá mi, abych ještě jednou neotočil téma soupeření reality show.

Vypadá to, že BigBrother se z prime time přesouvá na podvečer - a jeho návrat do prime time je velmi spíše zbožné přání.

Zajímavé je, že Nova nepoužila nástroj, kterým by umožnila divákům ztotožnit se s některými soutěžícími (a následně konzumovat vilu a obyvatele). Tím nástrojem je vysílání reálných záběrů zadarmo (byť třeba jen na omezenou dobu). I internetové záběry je  možné prokládat reklamou.

Celkové náklady na technologii takového projektu jsou hluboko pod 500.000 Kč. Měsíční náklady odhaduji nejvýš tak na 300.000 Kč (předpokládám, datové toky kolem 1-2 Gb/s provozu). Je to dost peněz, zvlášť když Nova dnes  z Internetu nějaké peníze dostává (snad jí to pokrývá alespoň náklady) ... Nicméně mi něco napovídá, že příchod diváků (a inzerentů) z Primy zpět na Novu by přinesl o řád větší výnosy ... A o výnosy, respektive zisk, se tu hraje, ne?

18. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Změny v Marigoldí reklamě

Včera jsem dokončil větší část přechodu (chybí upravit a dodělat texty a podmínky) na nový systém Marigoldí reklamy – na serveru běží úžasný a skvělý nový systém Marisense, v němž si mohou zájemci o reklamu prakticky zcela bez mého přičinění (tedy po úvodním schválení) zadávat reklamu po libosti.

16. září 2005 - Pokračuj ve čtení 👉