Je CzFree veřejná telekomunikační síť a tedy musí mít licenci?

Docela rušno začalo být tento týden kolem zjištění, že stavět sítě v ISM pásmu (2,4 GHz) není tak právně triviální a že pokud je tato síť veřejnou telekomunikační sítí, musí na ni mít provozovatel licenci. Nejvíce to jistě překvapí firmičky nabízející za peníze připojení do WiFi, licenci mají zpravidla jen větší firmy a co jsem se tak díval, z těch menších málokdo.

16. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Domácí upgrade routeru zdárně proběhl

Jsem příznivec hardware routerů již léta - minimálně od té doby, co jsem musel v obýváku snášet linuxový router pro připojení pevnou linkou. Věřte, požitek z DVD DTS zvuku dosti kazí podkreslení tónem "hůůůů"... a tak už dva roky jsem vybaven HW routerem SMC Barricade. Až do nedávna jsem byl spokojen, jenže pak se zvýšila intenzita scanování portů a pokusů o průnik, je to legrační jak si lidi myslí, že když máte Windows, tak jste úplně pitomí a neumíte si zalepit díry (stejně jako je musí někdo jiný lepit na Linuxu).

16. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

3G mobily jsou drahé, lidi je vracejí

Dneska jsem narazil na zajímavou zprávu, že 3G mobily jsou drahé. Britský operátor 3 snižoval ceny již podruhé za dva měsíce, co je prodává. Firma totiž dává dva týdny záruku na vrácení peněz bez udání důvodu a kolem 25 procent zákazníků ji využilo, což je smrtící číslo. Důvod? 3G mobily jsou drahé a lidi si to po prvním nadšení uvědomují. Zdroj: Independent.

16. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile: už dlouho jste nekomunikovali a tak ani nebudete…

Ne že bych si T-zones nějak oblíbil, ale je to  místo, odkud lze posílat SMS z internetu s tím, že adresát dostane moje číslo číslo jako číslo odesilatele a může mi odpovědět, zatímco já mohu zprávu napsat na plné klávesnici. Jenže zrovna dneska, když potřebuju posílat lidem SMS a ne jim volat, T-Zones ihned po přihlášení a přechodu na SMS stránku píše skvělou hlášku: Už dlouho jste nekomunikovali, proto jste byli z důvodu bezpečnosti odhlášeni... Snad si už poslali pro technika do Neměcka, protože ten český jistě není proškolen, jak s tím narábat :(

15. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Smartphone Microsoftu u T-Mobile nebude

<a href=mailto:maler@maler.cz>MaLér</a>: Patrick je zrovna někde mimo, tak se mu sem nacpu (neměl mi dávat přístup :). Podle <a href=http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=technologyNews&storyID=2751164 target=_blank>Reuters</a> dnes T-Mobile International jen tak mimochodem na tiskovce Deutsche Telekom oznámil, že nehodlá uvádět na trh chytrý telefon, poháněný operačním systémem Microsoft Smartphone. Tento přístroj, který měla nasadit celá síť operátorů T-Mobile, a měl se tedy objevit i u nás, byl představen letos v únoru na konferenci v Cannes.

15. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kučmáš na odchodu, poptávka po tiskových mluvčích roste…

Z Eurotelu odchází Jan Kučmáš, dosavadní tiskový mluvčí. Toliko předběžná info z Eurotelu, zatím bez záruky, oficiální zprávu jsem ještě nenašel. Proč Jan Kučmáš odchází? Inu, prý nebyl s Eurotelem jako zaměstnavatelem příliš spokojen, říká se v Eurotelu. A tak se rozhodl jít do konzultací a dělat nezávislého konzultanta. Mezi tiskovými mluvčími operátorů je to dosti rozšířené...

15. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Hledá se někdo provozující kavárnu

Jeden můj kamarád řeší drobný problém. Chce si otevřít kavárnu. Má prima místo, zařízení, peníze - všechny ty drobné problémy okolo, co by člověk řekl, že jsou zásadní. Jenže pronajímatel místa požaduje referenci, tedy prokázání faktu, že někdo z té kavárny již nějakou kavárnu provozuje (pronajímatelem je zahraniční firma, ty si dávají pozor). A tak se ptám, zda je mezi čtenářstvem někdo, kdo provozuje kavárnu a měl by zájem se na něčem podobném podílet? Pokud ano, pište na marigold@marigold.cz - pošta bude přeposlána tomu správnému člověku :)

15. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

3G novinky, Telecom publikoval mapu ADSL a jiné ADSL legrácky…

Máme tu další 3G strarty: IndiaMobile v Indii s pokrytím 92 měst. Rovněž chorvatský VIPnet spustil 3G, ale pouze do testovacího provozu. Tele2 dokoupil zbývající podíl ve finském Suomen 3G. V něm již dříve vlastnil 27%. 3G konference, která původně měla být v Hongkongu bude v Bangkoku, Thajsku. Důvodem byly obavy ze SARS. Termín je 5.-7. listopadu. Vzhledem k tomu, že už jsem stihl svoji účast zrušit, tam asi nepojedu.

15. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

MobilMania: měsíc nebo den? Sony Linux router s WiFi

Dneska v noci jsem se začetl do článku na MobilManii, mém oblíbeném humoristickém časopise. Nějaký nový nadějný autor tam psal, jak přicházíme o prvenství v posílání SMS, jenže se ve zprávě ze které opisoval čísla, blbě podíval a místo toho, aby Irové v průměru 74 SMS zpráv za měsíc jim přisoudil totéž množství za den. Jsou to jediné podstatné věty z celého článku, spolu s údajem, že my jsme o 20 SMS horší měsíčně. Chybu nakonec opravili, naštěstí pro autora je článek tak "vzdušný" že mu zásadní úprava dvou čísel, na kterých stojí, vůbec neublížila. A kdo ho nečetl, se nyní dozvěděl všechno, co nevěděl... 

14. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Belkin nedistribuuje AutoCont ani AT Computers, oprava…

I na mne s přehmatem došlo. Nedávno jsem vám vesele tvrdil, že výrobky Belkinu bude na českém trhu distribuovat AutoCont. Bude je sice prodávat, ale takzvané KVM výrobky, nikoliv WiFi. A tu byl zdroj problému, když jsem se ptal, co je to KVM výrobek, bylo mi řečeno, že jsou to přepínače a to jsem si vyložil jako switche, tedy síťařinu, nepochybně i s WiFi. Houbičky. KVM jsou přepínače třeba na jeden monitor mezi dvěma počítači. To je to, co bude od Belkinu prodávat AutoCont. WiFi techniku od Belkinu bude distribuovat ED Systems. Čili AutoCont ani AT computers s tím nemají nic společného. Všem, které jsem takto mystifikoval, se omlouvám.

14. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys připravuje WiFi i pro konzolové gamesníky

Ještě jsem Vreca nestihl informovat, ale jistě to udělám, když už je ve Státech na nějaké gamesnické sešlosti, aby se po tom podíval. Linksys připravuje nové verze svých WiFi zařízení, přičemž jedno je zaměřeno téměř výhradně na pařany - a to ještě na majitele Linksys WGA54gkonzolí.

13. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

U.S. Robotics na našem trhu – nějaká ta novinka

Konečně se na našem trhu aktivněji začal projevovat U.S. Robotics se svými WiFi výrobky. Prodává je tu skrze AutoCont a mají fajn web www.usr.cz - račte se podívat. USR zatím nabízí produkty s podporou proprietární rychlosti 22 Mbps pomocí PBCC modulace, nicméně tvrdí, že bude možno je upgradovat na G standard pomocí takzvaného 54Mbps XLerator technology.

12. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile USA spojuje GPRS s nabídkou WiFi, srovnání Z-COM XI-626 a Alphawave Airwave P24-PCI

Zase jedna zpráva, která zasáhla všechny americké servery. Americký T-Mobile nabízí svým zákazníkům paušál za připojení přes WiFi, pokud mají aktivované GPRS. Za 20 USD měsíčně mohou používat libovolné hotspoty sítě T-Mobile libovolně dlouho. Celkově můžou přistupovat k 2300 hotspotům, do konce roku se očekává 5000 hotspotů. Nezajímavá nabídka to není, věru věru. Zdroj: ZDNET. Už aby říšské ústředí vydalo ten správný pokyn i do české kolonie a začalo se s WiFi dít něco u nás. Horká zpráva ke GPRS: jen co jsem dorazil do Prahy, běží mi GPRS od T-Mobile jako z praku. Samozřejmě doma, kde mám tlustou internetovou linku a je mi to na houby, protože i v posteli mám pokrytí marigoldího WiFi. Na druhou stranu jsem přes víkend i při otřesné rychlosti přenesl 55 MB dat a to jsem občas surfoval, občas stáhl poštu, prostě nedělal nic náročného, ani jsem nestahoval MP3, ani nestreamoval video. Kde T-Mobile přišel na to, že více jak 50 MB dat je nadužívání linky?

12. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Slovensko: nelicencovaným radiovým sítím hrozí megapokuty. ČTÚ: u nás taky!

Slovenský Telekomunikační úrad si hodlá vyšlápnout na radiové sítě v bezlicenčních pásmech. Pokud někdo provozuje radiovou síť sloužící k připojování veřejnosti, musí mít licenci na provozování veřejné radiové sítě. Podle TÚ vůbec nezáleží na tom, zda jde o radiovou síť v pásmu licencovaném nebo bezlicenčním, hlavní rozdíl je v tom, zda je veřejná nebo neveřejná. Pokuty až 5 milionů Sk tak mohou očekávat drobní ISP, kteří začali vesele budovat radiové sítě v pásmu 2,4 GHz a jichž zejména nad Bratislavou zhoustlo.

12. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉