MMS: v praxi na prd, samé problémy

Patrick Zandl · 17. říjen 2003

Na ITU v Ženevě se dost mluvilo o výhledech MMS služeb. Zatímco Nokia oznámila, že hodlá silně rozšířit svoje portfolio telefonů s fotoaparátem a vestavovat ho prakticky do každé novinky, protože tím podpoří rozvoj MMS (= prodají další mobily), já jsem se na MMS zprávy pěkně vztekal.

Před odjezdem do Ženevy jste se na infolince T-Mobile ptal, z jakých sítí mohu posílat MMS. Řekli mi, že ze všech a za 10 Kč/MMS zpráva. Zda cena sedí, zjistím z podrobného výpisu, až mi přijde, ale trochu o ní pochybuju. S funkčností MMS zpráv to bylo velmi zlé. Jedině z Swisscomm sítě mi šlo MMS zprávu odeslat a to ještě jak kdy. Jeden den to nefungovalo vůbec. Ale ani z německého T-Mobile do českého MMS zpráva nedošla, když příjemce (=Dita) měla vypnutý mobil. Když si ho ráno zapla, už jí přišlo jen chybové hlášení, že MMS zprávu nelze zobrazit. Jak se po cestě zmršila, těžko říci.

Velký problém MMS zpráv vidím v opakovaném doručování. Zatímco SMS zpráva dojde prakticky ihned po zapnutí mobilu, MMS zprávy se opakují v dlouhých intervalech a nejednou se mi stalo, že se vůbec nedoručila, ačkoliv příjemce mobil zapnul.

Ve výsledku musím shrnout, že stávající stav s MMS zprávami je neuspokojivý, méně politicky korektně bych řekl, že MMS zatím stojí na prd. Problémy jsou v interoperabilitě: co na jednom telefonu funguje, je jinde zmršené. Problémy jsou v doručování jak z vlastní sítě, tak mezi tuzemskými sítěmi, tak v roamingu. Zatímco Oskar přenese 100 Kb  zprávu, Eurotel a T-Mobile jen 30 Kb. Copak se stane se zbytkem stolikové zprávy z Oskara, aha?

Zatímco SMS zprávy chodily "nevyužitým" signalizačním kanálem a GSM síť zatežovaly minimálně a dalo se spolehnout na to, že je každý přečte, MMS zprávy zatěžují síť brutálně a spolehnout se nemůžete prakticky na nic. Ano, je to dobrá legrace, posílat MMS zprávy svým blízkým, ale spolehnout se na to, že dojdou v pořádku, moc nemůžete. Ach jo...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook