Jak je to s těmi rychlými daty od Toshiby

Patrick Zandl · 16. říjen 2003

Na několika serverech jsem četl zprávy o rychlých bezdrátových sítích od Toshiby a protože jsem se na stánku Toshiby v expozici WLAN stavil, rád bych něco uvedl na pravou míru. Toshiba skutečně ve svých laboratořích TRL v Bristolu experimentuje s rychlými datovými přenosy v bezlicenčním pásmu a na veletrhu představovala rychlosti přes 100 Mb/s s výhledem na 1 Gb/s.

Hlavní finta celé technologie je shrnuta do zkratky MIMO, tedy multiple input - multiple output. V praxi to není nic jiného, než zapojení více přijímačů a vysílačů, po nichž se signál přenáší a to včetně kombinované antény. Na výstavišti Toshiba předváděla zapojení s osmi anténami a tedy osmi nezávislými přenosovými rychlostmi, čímž se byla schopna dostat na reálnou datovou propustnost přes 100 Mb/s. Tato technologie ale znamená větší záběr pásma a také větší odběr energie.

Toshiba technologie vícesegmentové antény není nic tak nového, o podobném řešení se uvažuje (resp se implementuje) pro 4G sítě. Taková vícesegmentová anténa vysílá více datových proudů najednou a při použití OFDM se tak lze dostat k vysokým přenosovým rychlostem.

Hlavní problém je standardizace: zástupce Toshiby mi potvrdil, že mají zájem na tom, aby se na technologii pracovalo v rámci standardu a bez toho se technologie ani na trh uvádět nebude. Nemělo by to smysl. Nicméně řešení s vícesegmentovými anténami je vhodné jen pro vykrývání prostorů a nelze ho použít například pro směrové bezdrátové spoje, k jakým se u nás WiFi často s oblibou používá.

Result: na rychlá data tak, jak je představila Toshiba, se můžeme těšít nejdříve za tři roky, až proběhne jejich standardizace a naběhne výroba. Je jasné, že v nějaké podobě se s nimi časem setkáme, jde jen o to, zda půjde o patenty Toshiby či jiné firmy...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook