Takový pojeb z Eurotelu jsem už dlouho neschytal…

Jdu si tak v klidu po ulici, v taštičce mám hromadu DVDček pro Cinetik a zcela bezelstně přijmu příchozí hovor do headsetu. Řev jednoho z manažerů Eurotelu mi vyrazil headset z ucha, což způsobilo, že jsem se chvíli neorientoval, za co jest na mne řváno. Měl jsem v podstatě oficiálně prohlásit, že Eurotel ruší GPRS paušál. Nakonec, těsně před tím, než reproduktor telefonu umřel, jsme si vyjasnili sled událostí. Zprávu z Marigolda o GPRS dal někdo na Mobilmanii a přepsal ji tak, jako by Eurotel paušál rušil. Člověk z Eurotelu to zmerčil, zprávu z Marigolda moc nečetl, ale dost na to, aby pochopil, že původ informace je ode mne. A tak neleni, vytočil moje numero a chtěl mi prorazit bubínek. Co na tom, že jsem jasně psal, že je to můj odhad...

28. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Paušál za GPRS ve Finsku končí. Co my?

Finský operátor DNA tento měsíc končí svůj GPRS datový paušál. Od června už nebude za paušální poplatek možno přenést neomezený počet dat, nově bude za paušál 100 MB dat a každý další megabajt dat vyjde na 1,22 €. Podle vyjádření lidí z DNA byly získány zkušenosti s tím, co zákaznící chtějí a potřebují a bylo možno přistoupit k tomuto omezení.

28. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

GPRS za paušál – kdo ho má?

Díval jsem se do světa, kdo kde provozuje GPRS za paušální měsíční poplatek. Ukázalo se, že je to velmi výjimečný zjev. Většina operátorů nabízí GPRS za paušální poplatek, pokud vůbec, pak pouze pro WAPové stránky, často to bylo jen v rámci nějaké promo akce a je zde takzvaný cap 10 MB, tedy desetimegový limit.

28. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Geekoviny: Samsung Nexio S160

Delší dobu jsem kašlal na svoji oblíbenou rubriku geekoviny, ale bylo to proto, že jsem Samsung Nexio S160nenašel nic, co by mne tak zaujalo. Ale ta doba je pryč, přišel Samsung Nexio S160 a všechny ostatní PDA jsou pro mne zapomenuta. Ostatně, vizte obrázek - už to provedení nového samsungáckého PDA jasně říká, že to nebude ořezávátko.

28. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

5. Kdo přijde po CESNETu? Další akademické sítě…

Projektem Cesnet vývoj akademického internetu v ČR natož ve světě neskončil. Jsou tu další projekty a rychlý internet pro akademiky výzkumníky je celosvětovou prioritou.<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Evropa počátkem devadesátých let započla přikládat internetu stále větší váhu nejenom ve sféře komerční, ale i v prostředí universitním, akademickém. Poté, co USA začaly v roce 1992 s budováním vyhrazené vysokorychlostní páteřní sítě určené pro university a výzkumné ústavy, přišla s dvouletým zpožděním s podobnou myšlenkou i Evropa. Už v roce 1994 se Česká republika zapojuje do projektu TEN-34 (Trans-European Network Interconnect at 34 Mbps), tedy do projektu, jehož cílem je vybudování panevropské páteřní sítě propojující univerzity a výzkumná střediska. Rychlost páteřní sítě měla dosahovat 34 Mbps a rpojekt vznikal pod koordinací neziskové společnosti DANTE (Delivering of Advenced Network To Europe). </p>

28. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Stěhujeme se a tak mám na pilno

Cinetik se nám rozrostl a původní prostory přestaly vyhovovat, neboť jsou spíše pro prodejnu, než pro kancelář a expedici DVD. A tak se musíme přestěhovat. Což má za následek, že při běžném provozu ještě stěhujeme a já mám na Marigolda málo času.

27. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ve StarBucks nesmíte fotit! Tak k čemu to WiFi mají?

Při studování výsledků WiFi v kavárnách StarBucks (jsou nevalné) jsem se dostal i na weblog, kde si autor stěžuje, že v kavárnách tohoto řetězce se nesmí fotit. Takže když přijel do kavárny a udělal si fotky přátel, vyřítil se managor provozovny a nebožáka seřval, že focení je zakázáno, protože porušuje "Starbucks copyright prostředí". Další ohlasy tento zákaz potvrzují, zdroj Lessing blog (autor je profesor práv na Stanfordu, prestižní US univerzitě, takže to není žádné ucho).

26. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Sňatek WiFi a WiMAX? Recenze 802.11g routeru od SMC

Komentář Davida Deanse k perspektivám soužití WiFi a WiMAXu je velmi zajímavý a stojí za povšimnutí. David Deans tvrdí, že stávající operátoři si nejsou vědomi potenciálu WiFi pokrytí propojeného nově vytvořeným standardem pro metropolitní sítě WiMAX. Stavba takové sítě je relativně levná a přitom síť bude dostatečně kvalitní, aby jí bylo možno konkurovat běžným ISP. Dean zdůrazňuje vliv absence zápolení o licence a následovné a oligopolizace trhu. Jeho větší článek na toto téma najdete zde.

26. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ericsson má problém s úplatky

Ericsson je dlouhodobě v problémech - jednak problémech odbytově finančních, kdy jeho prodejní výsledky mu radost jen těžko dělají, nově ale také v problémech právních. Ericsson totiž údajně koncem devadesátých let použil falešné směnky, aby maskoval korupci. Ericsson měl uplácen za získání zakázek v Polsku, Slovinsku a Bulharsku. Celkem šlo až o 550 mil USD. Zdroj: Der Spiegel. Osobně mne to nepřekvapuje. Že Ericsson nezískává zakázky zejména ve východní Evropě čistě, se "vědělo" dlouho. V ČR se úplatkům vyhnul proto, že šel do velkého rizika nesmyslně rychlé stavby, kterou pak doháněl tím, že stavěl na černo bez povolení. Půlmiliardová úplatkářská aféra Ericssonu je srovnávána s průšvihy Enronu a WorldComu, policie ji začala vyšetřovat (naštěstí ne naše)  a už se typuje, jaké zemětřesení v Ericssonu proběhne. Osobně to odhaduji na vyhazov několika bossů, zametení špíny pod koberec a jede se dál. Švédsko rozhodně nepotřebuje krach své milované velké firmy a nějaký ten finanční odvod bude ochotno odpustit, pokud mu EU nešlápne to úsměvu moc důrazně...

26. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Heureka – GPRS T-Mobile mi šlape jak hodinky

V týdnu jsem dostal email z T-Mobile, že GPRS, na které jsem si tu stěžoval, jim již funguje a že bych je tedy za to měl pochválit. Slíbil jsem si, že to vyzkouším při nejbližší příležitosti a netušil jsem, že hned v sobotu k tomu budu mít praktický důvod. Doma padla linka od UPC a skoro celou sobotu neběžela. A protože jsem psal knihu o WiFi a potřeboval jsem pár věcí ověřit, nezbylo mi, než nastartovat GPRS od T-Mobile a řádně ho zatížit.

25. květen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉