Series 90 nebude 9310 ale 7700

Patrick Zandl · 29. říjen 2003

Nokia včera představila první model vybavený grafickým prostředím Series 90 - jmenuje se Nokia 7700. A hned také ohlásila, že Series 80 nekončí a že 7700 není nástupce komunikátorů, ale zcela nová produktová řada. Takže nového komunikátoru se možná ještě dočkáme...

Nokia 7700Dlužno dodat, že 7700 mne příliš nepřesvědčila. Podle specifikací (zde na Nokia.com) je to jistě nadupaný mobil s EDGE, GPRS, HSCSD, Opera prohlížečem HTML/xHTML, MMS, email, Java, MP3, barevný displej (640 x 320... Uff?), megapixelovým fotoaparátem atd atd. Pokud vám to nestačí, je tu podpora Flash 5, Digital Right Management pro streamování videa na vyžádání a hlavně placení za to a řady dalších funkcí.

Nokia 7700 rozpoznávání písmaDotykový displej je velké vylepšení. Velké ALE bude k psaní na něj. Nokia hovoří o HWR, tedy handwrite recongnition, jenže pod tímto výrazem jsem si představoval rozpoznávání souvisle psaného písma. Ve skutečnosti je to jednoduchá verze graffiti. Na obrázku vpravo vidíte, jak vypadá virtuální graffiti ploška, která vyjede na displej vpravo.

Přístroj mi přijde hlavně dosti nepraktický tvarově. Nokia je zvyklá, že uživatelé její mobily jsou ochotni držet oběma rukama, ale jak se 7700 bude držet jednou rukou na to, aby si na ní člověk dělal poznámky? Nebo se bude opravdu tak dobře ovládat i při pouhém čtení stránek a dokumentů, aby mohla konkurovat běžnému PDA? Na to se podle fotek neodpoví, fotky vyvolávají jen pochybnosti. Uvidíme, až to dostanu poprvé do ruky.

Na forum.nokia.com jsou už k dispozici SDKčka pro Series 90, takže velcí zájemci o testování či i o vývoj software pro tenhle zázrak mohou stahovat a testovat a vyvíjet.

Článek s podrobnostmi najdete zde na Mobil.cz a zde na MobilMania.cz a zde oficiální stránky Nokia.com.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook