Nokia Series 90

Patrick Zandl · 24. říjen 2003

Dnešní Mobil.cz i MobilMania nakousli nové prostředí firmy Nokia Series 90, ale jen drobně, takže něco málo více informací. Především připomínám, že nokiácké produkty Series 60 a budoucně i 90 nejsou operačním systémem, ale jeho grafickou nadstavbou, operačním systémem je samozřejmě Symbian toho času ve verzi 7.

Series 90 má být grafické prostředí pro komunikátory, tedy modely chytrých telefonů s QWERTY/Z klávesnicí. Doposud nejvyšším modelem této řady je Nokia 9210, která sice má operační systém Symbian, ale grafické prostředí, které Nokia nelicencuje a nemá ho ani ve stavu schopném prodeje dalším firmám.

To by měla změnit právě Series 90. Tato nadstavba by se měla poprvé objevit u nástupce Nokia 9210 (má být představen příští týden) - objevují se názvy jako Nokia 9310. Půjde o zařízení vzhledově prakticky shodné s modelem 9210, mělo by ale být vybavené MMS podporou s vestavěným fotoaparátem a hlavně podporou GPRS a multimédií a půjde o triband telefon. Dokonce se objevují spekulace, že Nokia začne podporovat SD slot namísto MMC slotu, ale mnoho nadějí v to nevkládám, Nokia je v otázce slotů paměťových karet až nepříjemně tradiční.

Podle Marko Luhtaly, šéfa business aplikací u Nokia Mobile Phones, nebyla nová verze komunikátoru dlouho prioritou Nokie, protože trh s PDA neběží nijak závratně. Navíc Symbian 6, kterým Nokia 9210 vybavovala, neměl podporu GPRS. Zdroj: ComputerWire.

Series 90 by Nokia chtěla licencovat i dalším firmám. Často se říká, že tak bude bojovat proti UIQ od Ericssonu, ale mnoho tomu nevěřím, UIQ je dělaný na semiklávesnicové zařízení, zatímco Series 90 míří do zařízení s plnou klávesnicí. A tam zatím konkurenci prakticky nemá, snad jen Microsoft se v této oblasti snaží mírně prosazovat, jenže bez valné důvěry výrobců...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook