České Radiokomunikace jsou Bluetone

Když vloni České Radiokomunikace představovaly své internetové připojení pod názvem Bluetone, nebyl jsem asi sám, kdo přemýšlel, co novým názvem i novou službou sledují. Nyní už je to definitivně jasné, ČRa si zvolily název a logo Bluetone jako svoji obchodní značku. A pod touto značkou spustily také docela masivní reklamní kampaň jak v TV, tak v tisku. Reklama v TV i v Týdnu mi přišla docela vtipná.

2. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Databáze WiFi hotspotů je už živá

Konečně jsem se dostal k tomu, abych databázi WiFi hotspotů naplnil daty. Zatím jsou tam data hotspotů T-Mobile (těch aktivních), WIA (fuj, adresy jsem musel nabušit z webu, kde jsou hooodně přibližné) a Českého Telecomu. K tomu je zde zhruba desítka hotspotů nezávislých, co lidi nabušili do databáze sami. Celkem jsem na 74 hotspotech.

1. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezdrátový přenos videa ve výrobcích Daewoo

Na veletrhu IFA probíhající v Berlíně (do 3.9.) představila společnost Daewoo první praktické počiny v oblasti bezdrátové distribuce videosignálu pro spotřební elektroniku.

Co si pod tímto výrazem konkrétně přestavit? Daewoo ohlásilo TFT LCD televizor, do něhož se videosignál dopravuje bezdrátově pomocí WiFi technologie firmy ViXS. Zdroj: Daewoo takes Wi-Fi Video Mainstream.

Kanadská firma ViXS vyvinula čipovou sadu nazvanou Matrix a software pro distribuci videa v reálném čase nazvaný XCode. XCode se stará o změny bitrate a rozlišení videa za přenosu podle potřeby koncového zařízení. Technologie běhá pod standardem 802.11a a ViXS ohlásila již spolupráci s Intersilem, díky čemuž se mají čipové sady Intersil PRISM a ViXS zkombinovat tak, aby nová technologie bezdrátové distribuce videa dosáhla většího rozšíření. Podrobnosti: Intersil, ViXs in Deal for 802.11 Video

Proč bezdrátové video?

Daewoo a ViXS nejsou jediné firmy, které si povšimly stále více vzrůstající nechuti uživatelů propojovat jednotlivá zařízení spotřební elektroniky pomocí kabelů. Zatímco radiopřenos audiosignálu už je nabízen v produktových řadách mnoha firem, bezdrátová distribuce videosignálu v HDTV-DVD kvalitě, byla dosud problém. Daewoo přitom slibuje, že jeho bezdrátovou TV stačí jen v bytě připojit do zásuvky a funguje, jako by byla propojena s anténním rozvodem či DVD. Pokud to bude takto jednoduché, bude to opravdu prima.

Jako vždy jsou tu ALE. ViXS technologie sice staví na standardu, sama ale standardem není. Významní výrobci jako Panasonic či Sony chystají vlastní systémy a na jejich vzájemnou interoperabilitu lze již nyní prakticky zapomenout. Naštěstí alespoň fakt, že všechny firmy staví na 802.11 standardu s přidanou QoS je nadějný. Mimochodem, Sony pro jistotu koketuje i s ViXS.

Právě jsem se ohlédl za sebe na televizi doma a na ten kabelový salát, který tam vytváří propojení sestavy DVD - zesilovač - VHS - televize. Uff, něco bezdrátového by to opravdu chtělo...

PS: Podle průzkumů společnosti Sony patří obava ze zapojování a propojování drátů spotřební elektroniky na druhé místo v důvodech, proč si nekoupit nový kus spotřební elektroniky. Hned po ceně. A výrobci nemají takové překážky v růstu prodeje rádi...

1. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Něco málo fotek: Folková Ohře

Víkend jsem věnoval kulturnímu odpočinku. Od Kliďase jsem k narozeninám obdržel mimo jiné vstupenky na Folkovou Ohři, samozřejmě pořádanou na jeho hradě Hauenštejně. A byla to příležitost pořídit digitální fotky hradu, hodlám rovněž oscanovat nějaké starší nedigitální z doby nejdrsnější obnovy hradu, aby bylo porovnání. Tedy ono je, na hradním webu.

31. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFiLiFe na Invexu

Zase jedna věc, kterou jsem neměl vykecat první a tak o ní píšu až po T. Holčíkovi z Živě - na letošním Invexu bude specializovaný WiFi pavilon s přednáškami o WiFi, možností se zadarmo připojit, prohlídnout si expozice firem zabývajících se WiFi a samozřejmě možností koupit si moji WiFi knihu.

29. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Fotografie oceánu a přírody z Keni

Noční fotografie Indického oceánu Přidal jsem do svého fotoarchívu několik dalších fotek z Keni, tentokráte jde spíše o detailky přírody a oceánu. Obzvláště hrdý jsem na noční fotky, kdy jsem zkoušel schopnost Sony 717 fotit v noci za svitu měsíce a hvězd. Dopadlo to překvapivě zajímavě a použitelně, expozice do patnácti vteřin a práce s filtry v Photoshopu vykonala své.

29. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Český Telecom prodloužil používání WiFi sítě zdarma do konce roku

do konce letošního roku prodloužil Český Telecom používání své WiFi sítě zdarma. Učinil tak změnou Všeobecných podmínek pro poskytování neveřejné telekomunikační sítě služby Wi-Fi. Je to již třetí změna termínu zpoplatnění služby, původně se očekávalo placení od léta, později bylo odloženo na říjen a nyní až na konec letošního roku. Český Telecom přitom nabízí největší síť hotspotů (přes 40 v atraktivních lokalitách) v ČR a podle posledních informací má přes 1000 registrovaných uživatelů. Jeho WiFi síť je nabízena i v provozovnách KFC a také u benzinových pump Shell.

29. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

D-Link Airspot – hotspot pro veřejný i privátní přístup

D-Link se v poslední době hodně snaží, aby bylo vidět, že má slušnou nabídku WiFi techniky. Jeho posledním výstřelkem je zařízení nazývané airspot, typově značené jako D-Link Airspot DSA-3100. Jde o kompletní řešení pro výstavbu hotspotu, tedy box s DHCP konfigurací, evidencí až 250 uživatelů, s podporou POP3, RADIUS, LDAP, možností tvorby vlastní grafiky stránek a také oddělení uživatelů veřejných od firemních firewallem tak, aby síť bylo možno používat jak pro veřejný přístup do internetu, tak pro firemní intranet.

28. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WideNet aneb WiFi na Praze 6

Na Praze 6 je další možnost, jak se připojit k internetu skrze WiFi. Svoji pilotní síť zde provozuje společnost WideNet. Cena za připojení linkou o kapacitě 64 Kb/s je zhruba 500 Kč, instalace možná u zákazníka. WideNet ale přímo na svém webu říká, že pokud jde o atraktivní lokalitu vhodnou pro vybudování hotspotu, připojí vás zdarma.

27. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile vylepšuje SIM a T-Zones. První pozdě, druhé málo.

Na serveru Einstein jsem našel zprávu o nových SIM kartách T-Mobile. Hlavní výhodou je možnost nahrát si dvě bankovní aplikace najednou od různých bank. To zatím uměly jen SIM karty Eurotelu - u Oskara to nevím jistě, nezkoušel jsem to, zřejmě umí jen jednu banku. T-Mobile tak v možnosti nahrát si na SIM kartu více bankovních služeb Eurotel konečně dotáhl. Vypadá to komicky, že by to někdo mohl potřebovat, ale pokud máte firemní a soukromý účet u dvou bank (což při dnešním tempu krachu bank není nic nerozumného), asi jste narazili na podobný problém jako já - u T-Mobile se zatím více bank nevešlo. Teď jde, kartu si musíte vyměnit. Nyní je také možné na SIM kartě mít k bankovnictví službu Locator.

27. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ach jo, zase o rok starší…

Včera mi přibyl další rok, dnes už mohu bezpečně prohlásit, že jsem se dožil devětadvaceti let. Kdysi jsem si dělal legraci, že jsou to tři tragická výročí připadající na 26. srpen pro tuhle zemi: smrt Přemysla Otakara II. na Moravském poli, smrt Jana Lucemburka u Kresčaku a moje narození. Dneska už mi to tak vtipné nepřijde, protože čert ví, jak moc je to pravda.

27. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉