Proč si myslím, že ministr Mlynář prospívá

V souvislosti se svojí opovážlivostí pochválit ve svém článku v Lidovkách minulý týden ministra Mlynáře jsem dostal řadu emailů, v nichž mi většinou zcela neznámí lidé psali, že mne považovali za inteligentního člověka a co že jsem si tedy odvážil pochválit toho debila a defraudanta. Jelikož si obojí nemyslím, rád bych osvětlil svůj názor, proč soudím, že Mlynář jako ministr informatiky spíše prospívá, než škodí a proč mu fandím v jeho práci (i když moje fandovství – a to si řekněme na rovinu - je mu na houby).

22. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Pozice Vodafone v Evropě

<p class="MsoNormal"><o:p>V poslední době občas čtu zajímavé úvahy na téma Vodafone a toho, jak se všude snaží být číslem jedna. Což o to, to se asi snaží každý operátor, důležitější je, jak moc dobře mu to jde. A zde je důležité si uvědomit, že ač se to obecně tvrdí a bere za fakt, Vodafone není na nejdůležitějších (=největších a nejziskovějších) evropských trzích jednička ani v počtu zákazníků, ani v obratu (výjimkou je Itálie, kde v obratu předhonil TIM a domovská Británie, kde v obratu předhonil taktéž soupeře).&nbsp; Dokonce svoji pozici vytrvale (byť pomalu) zhoršuje - v Německu byl do převzetí Vodafonem D2-Manesmann největším operátorem v obratu i klientech, ale od převzetí už se mu nedaří. <span  style="font-style: italic;">(Promiň Arie)</span><br>

</o:p></p>

21. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Kompaktní router Linksys WRT54GC

Linksys WRT54GC

Linksys přišel s novým routerem ve velmi kompaktní velikosti nazvaným WRT54GC. Jde vlastně jen o zmenšené vydání běžných Linksys routerů, protože novinka má jak čtyři ethernet porty, tak WiFi s podporou 802.11g, SPI firewall a může sloužit jako DHCP server. Rozměry jsou 98 mm x 98 mm x 25 mm a váha 141 gramů. O bezpečnost se postará WPA/WPA2 a dokonce je i možnost připojit externí anténu přes RP-SMA. Další info zde stránky výrobce.</p>

21. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Corinex nabízí 200 Mb/s po elektrickém vedení

Corinex až o rychlostech 200 Mb/s

Mám doma adaptéry Corinexu přenášející po elektrickém vedení ethernet až o rychlosti do 14 Mb/s a jsem s nimi spokojen. Nyní přichází Corinex s novinkou, adaptéry pro rychlosti až 200 Mb/s podporujícími nový standard UPA. Jmenují se Corinex AV Powerline Ethernet Adapter. </p>

21. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Kinja jako agregátor zpráv se zalíbil

Našel jsem si další oblíbený agregátorek zpravodajství. Jmenuje se Kinja a umožňuje přidat servery, které chcete sledovat. Kinja si z nich sama vyextrahuje zprávy (zpravidla přes RSS) a vytváří vám souhrn zpráv. Můžete se také podívat, jaké souhrny zpráv sledují ostatní lidé (tady třeba, co sleduju já), můžete si přidávat jejich zdroje, používat export i import přes OPML formát.

20. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jen tak netově a pátečně o registraci zahraničních domén…

Včera jsem se dal do registrování jedné domény nového projektu v řadě evropských TLD. Docela mne překvapilo, jaké jsou rozdíly nejenom v cenách mezi jednotlivými registrátory (tutéž doménu pořídíte běžně o třetinu dráže, ale až za desetinásobek), ale jaké jsou rozdíly v podmínkách. Například slovenskou doménu nepořídíte, pokud nejste slovenská firma nebo osoba. Dá se to obcházet tím, že si ji registrujete na nějakou místní firmu a uzavřete s ní mandátní smlouvu, tak to dělá třeba Active24, ale moc mu to nefunguje (a bohužel to není jediná věc, která mne u nich trápí).

18. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Uvolnění pásma 5GHz se opět odkládá

Nekonečný seriál pětigigaherzové dynastie má další pokračování. Ve čtvrtek zasedala RSC (Radio Spectrum Committee), aby projednala budoucnost 5GHz technologií v Říši. Snahy dozvědět se cokoliv o rokování fóra moudrých nevedly ku kloudnému výsledku, neboť webové stránky teprve v úterý byly aktualizovány veřejně nepřístupným programem proběhnuvšího zasedání, zpráva o výsledku rokování tu stále není.

15. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Podcasting a okouzlení iPodem i AllofMP3.com

Na Lupu jsem před týdnem napsal článek o podcastingu, dneska se na něj konečně dostala řada a vyšel. Podcasting je zajímavý způsob, jak dostat MP3 soubory na MP3 přehrávače a plně se tu ukazuje to, proč mimochodem mám tak rád iPoda. iPod je hezky promyšlený a provázaný systém, takže zatímco na jiný MP3 přehrávač si musíte MP3 z podcastingu nahrávat ručně, na iPod se vám synchronizují automaticky po připojení iPodu k počítači. Je podcasting nová vlna, která ostře zavaří všem aktivitám snažícím se protlačit MP3 do mobilů? Může tlačení MP3 skrze pomalé mobilní sítě konkurovat podcastu? Já nepodceňuji hybnou sílu mobilních operátorů a firem, na druhou stranu Apple má podobnou hybnou sílu a jestli někdo v Apple nepracuje na zaintegrování podcastu do jádra iTunes, ukousnu sluchátka svého iPodu :)

15. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Vozidlové radary – Short-range radar

Evropská unie přišla v rámci programu eSafety s požadavkem snížit počet smrtelných úrazů při srážce chodce s vozidlem na polovinu do roku 2010. Vzhledem k tomu, že počet smrťáků roste, je to odvážný plán, podobný plán ostatně přijaly i USA. Jednou z cest, jak počet smrtelných úrazů snížit, mají být vozidlové radary s krátkým dosahem, takzvané Short-range radar (SRR). Podle některých zdrojů má být jejich montáž do vozů povinná od roku 2013, sám jsem tohle nařízení EU nedohledal, spíše jsem se díval po technologickém vymezení takových radarů.

14. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

SkypeIn – příchozí číslo pro Skype, zatím ne české

Skype zprovoznil možnost aktivovat si příchozí číslo, tedy takzvaný SkypeIn. Prozatím je možné objednat národní čísla z USA, Velké Británie, Francie a Hong Kongu. Cena je 10 Euro za 3 měsíce nebo 30 Euro za rok. Na dalších číslech se údajně pracuje, jenže s těmi českými, co jsem to tak vyrozuměl to nebude příliš žhavé.

11. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉