Osobní antispyware má být další velkou věcí

Patrick Zandl · 6. prosinec 2005

Next Big Thing – Příští velká věc, to je v žargonu investorů a průmyslníků něco, co má napříště změnit lidskou společnost nebo alespoň velkou část trhu, jako to třeba udělaly mobilní telefony. Příští velkou věcí má být osobní antispaware, tedy prostředky k osobní ochraně soukromí.

Začíná to být čím dál větší problém. Na každém rohu kamera už i v menších městech, za pár let GPSka (pardon, Galilejka) v každém vozidle, co chce na dálnici. Spousta keců o tom, jak jsou tato data důmyslně zabezpečena před zneužitím, ale skutek utek. Do toho uchovávání dat o telefonních hovorech a SMS zprávách, Echelon, čert ví jaký monitoring vašeho počítače. Dneska ten problém stále ještě není citelný, protože udělat software, který by všechno inteligentně zpracoval a propojil pořád není levná a rychlá záležitost. Jenže co zítra, za rok, za pět let?

Když jsem chtěl před nějakými deseti lety vidět satelitní mapu oblasti, do které jsem cestoval na vykopávky, složitě se objednávala přes NASA a stála asi pět set dolarů. Dnes mám o dost lepší mapu přes několik služeb dostupnou zdarma. Kdy budu mít tu mapu ze satelitů online a kdy bude zdarma dostupné rozlišení snímků tak dobré, že uvidíme, co hezkého dělají sousedi na zahradě?

A proto má být osobní antispyware tou Příští velkou věcí. Místo toho, abyste přemýšleli o tom, jestli jste dostatečně ukryti, stisknete čudlík a budete rázem pro takovéto elektronické slídily neviditelní. Teoreticky.

První výrobky jsou na trhu. 3M prodává filtr na displej notebooku, který zamezí jeho sledování z jiného směru, než z přímého pohledu, to proto, aby vám někdo nemohl koukat z boku na data zobrazená na displeji. Nikdo si nemůže vyfotit váš displej a pak si prostudovat, co to na něm čtete, protože by to mohl být třeba firemní rozpočet. Dříve to mohlo být jedno, protože bylo velmi nepravděpodobné, že to v kavárně vyfotí někdo, kdo to může zneužít, ale s rozvojem internetu už je ta pravděpodobnost větší. Kravina? Pamatujete na aféru s Klausovou SMS o Topolánkovi?

Podobné věci se zkoušely na registrační značky (SPZ) – fólie, kterou si na značku nalepíte a z fotky policejního radaru pak není značka čitelná a policie má pech. Takováto zařízení využívají faktu, že lidské oko používá přeci jen trochu jinou optiku, než kamera. Jenže co s tváří, na tu fólii nenalepíte. Narazil jsem na pokusy s krémy, měly ale své nedostatky (zejména v tom, že leptaly kůži). A tak přišla doba elektroniky a v laboratořích se pracuje na nejrůznějších „deformátorech“ pole, které nejrůznějšími triky matou čočky kamer. Většinou vysíláním paprsků, které kamery matou nebo zachytí a zpracují jako viditelné spektrum světla, ale lidské oko je nezachytí. Na jednom veletrhu jsem viděl zajímavou demonstraci: zmáčkli jste čudlík na klobouku a osvítilo vás mírné světlo – vypadalo to jako svatozář. Jenže na kameře byl člověk nerozpoznatelný. První praktické produkty sliboval vynálezce za pět let a nedivil jsem se ani moc jeho očekávání, že po nich bude poptávka.

Je jasné, že na všechny šifrery hovorů, kódovače emailů a zneviditelňovače tváří se záhy najde odpověď a budou existovat zase dokonalejší kamery a lepší nahrávače hovorů. Jenže je alespoň nějaká naděje, že všechna tato zařízení budou dostupná kvůli ceně nejdříve jen vládám a tajným službám a až dorazí do rukou i vašeho zvědavého souseda, bude už na ně zase nějaká ta obrana existovat. Klasický věčný souboj. A to je dobrý předpoklad pro Příští velkou věc.

A teď mne omluvte, jdu rozchodit kamerku přes mobil a zkontrolovat, zda používám zabezpečený emailový server.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook