Sympatický starý pán

Smrt papeže Jana Pavla II bude hojně komentována jinde a já vím, že napsat o ní cokoliv teď znamená nutně se propadat k frázím. Nejsem katolík, nakonec ani ne křesťan, abych ji prožíval stejně, jako oni, ale jestli něco s naléhavou nutností smrt papeže připomněla, pak je to pozice církve v současném světě.

3. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

VoIP berte vážně

Ještě stále se nám v telekomunikační obci vyskytují jedinci infikovaní virem, který pracovně nazývám "blame VoIP". Zaznamenal jsem mírnou úpravu argumentace, která se dřív opírala především o kvalitu hovoru. Momentálně je tato argumentace nepříliš použitelná (pokud nemáte úplně ucpanou přípojku do Internetu). 

Zaznamenal jsem u pár středně velkých firem (oblast, kam se ony samy řadí) argumentaci prodavačů hlasu, že VoIP je buď pro domácí uživatele nebo velké korporace. Pokud budou takto argumentovat i Vám, zkuste je odkázat na blogpost Romana Staňka, který na Geeklandii popisuje nasazení Free Software pobočkové ústředny Asterisk.

1. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Telecom a Seznam … nic lepšího neznám?

<p style="MARGIN: 0px"><b>Oook píše:</b>Tak se nám to všechno pěkně schází dohromady, paní Müllerová, pravil Švejk, sotva&nbsp;se dozvěděl, že odvolávaná vláda s několika ministry, kteří podali demisi,&nbsp;která nebyla přijata, prodává místní Telecom Telefónice.<br /><br />Telefónica totiž vlastní Terra Lycos, který vlastní minoritní podíl v Seznamu (a podle některých zdrojů na vlastní kůži zkusila, co je být minoritním akcionářem na Divokém Východě). <br /><br />Pokud se podíváme na Telecom a Seznam, stojí prakticky ve všech oblastech na opačných stranách. Namátkou:<br /><br /></p>
1. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Nedohoda o autorských poplatcích za oznamovací tóny blokuje operátory

Na Mobilu vyšel můj článek přejmenovaný nakonec Nenasytní ochránci práv šátrají v kapsách operátorů. Aneb jak říkám já - oznamovací tóny v telefonním sluchátku jsou také autorský výtvor a je nehoráznost myslet si, že by za ně měl operátor platit málo natož nic, když jde o jedny z nejvíce používaných skladeb na planetě. Ano, kdo tušíte, o co jde, jde právě o to, i když diskutující pod článkem namítají, že dnes se tomu smějeme, ale zítra to bude realitou.

1. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Avátary pro mobilní telefony

Když jsem kdysi dávno přemýšlel o tom, co ještě není v mobilu a jak s námi jednou bude komunikovat, vzpomněl jsem si na avátary, vizualizované representace virtuálizované osobnosti, kdybyste chtěli nějakou definici.

30. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Google vyhledávání ve wapu

Dneska jsem z Nokia 9500 hledal něco na Google a k mému překvapení mne automaticky přepnul na wap verzi, jejíž adresa je www.google.com/wml - vyzkoušel jsem to i z klasické Serie 40 vybavené jen WAP prohlížečem a udělalo to totéž. Vyhledávat můžete jak v klasických stránkách, tak hledání omezit jen na wml stránky. Klasické HTML stránky Google správně parsuje do WML, takže se do nich i dostanete a nakonec z nich i něco vyrozumíte, jen s češtinou se to trochu pere.

29. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Živě na téma blogy (a mrtvě já na téma blogy)

Na Živě dnes vyšel článek Diskutujte na téma: blogy. V. Bednář v něm presentuje protipól k mému názoru, že blogy začínají být čím dál více zajímavým informačním médiem, když říká "že blogy jsou ve skutečnosti zcela okrajovou záležitostí živenou určitou kategorií lidí". Nakonec článek uzavírání názorem, se kterým bych z větší části souhlasil: "Tím netvrdím, že blogy a bloggeři zaniknou, ale že se jejich počet v nějaké, zřejmě dohledné době sníží. Tento úbytek aktivně blogujících by se mohl pozitivně odrazit na kvalitě informací jimi prezentovaných. Lidé, kteří se umějí skutečně podělit o své názory a informace, budou ale nejspíše vždy utíkat od deníčků jinam, nebo z nich udělají jen jednu, opět okrajovou, metodu své komunikace s veřejností."

25. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Licenci 872 MHz pro T-Mobile získává T-Mobile

ČTÚ dnes oficiálně potvrdilo, že licenci pro pásmo 872 MHz určenou pro společnost T-Mobile získává T-Mobile. Gratuluji. Takže se dočkáme pravděpodobně první komerční Flarion sítě na světě. Doufejme, že to bude lépe vychytané (hlavně po FUP stránce), než CDMA v pásmu 450 MHz u Eurotelu... Pár úředních podrobností zde u ČTÚ

25. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: seznam MVNO, blogy rostou, český podcast a další drobky

Narazil jsem na skvělý seznam MVNO, Mobile Virtual Network Operators - virtuálních mobilních operátorů (těch, co nemají mobilní síť, ale pronajmou si ji a tváří se, jako by ji měli). Takoví mají dorazit i k nám, EU chce, aby uvolnění trhu pro MVNO bylo povinné stejně, jako pro alternativní pevnolinkové operátory. Zatím to u nás povinné není a pokud si chcete založit virtuálního operátora, musíte se dohodnout s nějakým vlastníkem místní mobilní sítě. Tenhle seznam vám řekne, kde a jak moc MVNO frčí.

24. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Orgastické ringtony hitem

Občas mne pohled do vlastního průmyslu mobilního obsahu zaujme. Před několika týdny se totiž objevil nový hit mezi vyzváněcími tóny na mobil – takzvanými RealTone, RealSounds nebo TrueTone. Realtone jsou nahrávky určené jako zvonění pro telefony schopné přehrávat MP3, nejde o polyfonické skladby, ale normální MP3 nahrávky se zvuky či hudbou.

23. březen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉