Opět je tu 3G Týden

Články nazvané 3G Týden jsem někdy na konci loňského roku přerušil. Ani nevím proč. Samozřejmě je trochu problém sledovat 3G trhy, když většina toho, o čem píšete, se u nás nikdy neobjeví, protože až se 3G objeví u nás, budou tyhle 3G novinky dávno staré.

4. květen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilní TV bude mít v roce 2010 přes 124 milionů uživatelů

Informa vydala věštbu, podle níž bude mít v roce 2010 mobilní televize přes 124 milionů uživatelů. Informa přitom očekává, že přes 60% uživatelů bude používat nový formát DVB-H, jen menšina uživatelů především v Koreji a Japonsku pak S-DMB nebo T-DBM, dohromady 33 milionů uživatelů s mírnou nadvládou terestrického příjmu T-DBM nad satelitním. Zatímco letos by se mělo prodat 131 tisíc telefonů vybavených pro příjem mobilní TV, v roce 2010 pak bude celkem 83,5 milionů telefonů s podporou mobilní TV. Studie vůbec nepočítá s televizí šířenou v CDMA/WCDMA sítí přes multimedia broadbast, což je zvláštní, ale budiž.

3. květen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Hrad jako open source

Stál jsem o víkendu v pokladně hradu, inkasoval jsem peníze a vydával na ruku hezké červené razítko s erbem a nápisem Návštěvník. A přitom jsem přemýšlel o tom, jak moc se vnímání hradů v průběhu staletí změnilo. Před pěti stoletími mocné zdi hauenštejnské chránily zemskou stezku a hrad měl hluboký ekonomicko strategický význam. Dnes už jeho vojensko-strategický význam značně upadl, přeci jen lze předpokládat, že byste jej dobyli i s pár tančíky, co teprve letadla. Proč tedy opravujeme a zachováváme hrady? Jako památku? Když se nechováme uctivě k památkám z druhé světové války, proč zrovna k hradům?

2. květen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak je to s tím HD

Patrik se dopustil malé nesrovnalosti. Bohužel mu na ní stojí celý článek Na síti nebo na disku - otázka skoro hamletovská ...

Abych ušetřil Patrika zdrcujícího komentáře z Výzkumného ústavu čar a kouzel, jen malé upřesnění. Autoři Marigolda si uvědomují, že při použítí moderních kodeků (Real 10, Windows Media 9 AKA VC-1 nebo MPEG H.264 AVC) je potřebný datový tok pro HD video mezi 5-8 Mb/s. Taktéž jsou si vědomi, že pro přenos nekomprimovaného "PAL" signálu potřebujeme 270 Mb/s a pro přenos nekomprimovaného HD videa cca 1,4 Gb/s.

Staví to sice ten článek do poněkud jiného světla, ale na druhou stranu posun směrem k tomu, aby média byla na síti (místo na disku), se jeví býti zjevným.

1. květen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Nové ceny Telecomu – čeká nás dražší ADSL?

Noname píše: Na serveru Internet Pro Všechny jsem dal článek o nových cenách Telecomu z jejich tiskové prezentace. Může přinést každému uživateli zdražení až o stokoruny, některým naopak účet klesne. Důležité je, že konečně je podrobný účet zdarma, stejně jako CLIP a obecně hodnotím nové tarify spíše pozitivně - i když znamenají zdražení, jsou alespoň přehlednější a jasnější. Jediné negativum je pro uživatele DSL+Home Mini, Telecom ale prý připravuje nové ceny na DSL, snad tedy nárust nebude ani pro tyto uživatele tak dramatický (až 40%). Pozor - do konce května máte čas na migraci ze starých tarifů (všechny skončily) na nové, poté vás zmigruje sám!

28. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Na síti nebo na disku – otázka skoro hamletovská

Pročítal jsem v poslední době řadu materiálů k novým formátům vysokokapacitního DVD. Celý technický svět vzrušuje, zda v souboji vyhraje Blue-Ray nebo HD DVD. Jenže co když nevyhraje nic? Co když to bude plichta? Ne plichta proto, že to bude půl na půl, ale proto, že se tyhle formáty stanou okrajovými, prakticky nepoužívanými? Všímají si toho i v posledním Wired, i v pár dalších médiích – souboj už není o tom, který formát DVD, ale zda vyhraje síť nebo disk.

28. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jaroslav Dušek: Do dvou let bude možno mobilem telefonovat pouze z budky

Včera jsme vyrazili na hru Jaroslava Duška Čtyři dohody. Osobně se tomu zdráhám říkat hra, jde spíše o kázání v takovém tom starosvětském stylu, v blízkém kontaktu s obecenstvem, ale kázání se tomu neříká. Asi proto, že kdysi by na kázání lidi nechodili a dneska, když už u J. Duška tuší, o co jde, je to jedno. Lístky samozřejmě zajistila Dita z moci své úřední od Cleverlance a já byl ten klasický Plus Jedna, ba dokonce jsem se domníval, že už v Cleverlance nikoho neznám. Později na rautu se ukázalo, že chyba lávky a několik cleverlancáků asi ještě teď dumá nad tím, jestli jsem opravdu VIP zákazník na javové bankovní systémy. Podle mne podařená akce, zdálo se mi, že i bankéři se bavili.

27. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigoldí podcast aneb chcete články z Marigolda v MP3

Také Marigold se přidává k českému podcastu. V tomto případě jde ale o implementaci zajímavé obezličky, jak články převést do MP3. V tomto případě je totiž nenačítá živá osoba (příkladmo já), ale počítač. Rád bych zde slavnostně sdělil užaslému obecenstvu, že je to kousek kódu, který jsem ve své neskonalé genialitě splichtil přes víkend, bohužel to není pravda, neb, jak víme, programátor jsem nemožný. Jde o open-source kousek zvaný Epos, který řada lidí vyvíjí už hezkou řádku měsíců a podle toho to také dopadá, ono to totiž funguje a text to čte docela hezky. Články tedy načítá virtuální dáma Violka a vy máte dvě možnosti, jak si MP3 s načteným textem stáhnout.

26. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak se prodává ADSL vorvaňům

Navštívil jsem nedávno jednoho kamaráda v jeho firmičce. Malá firmička, čtyři lidé, čtyři počítače. Výdělečná firmička živící se poradenstvím, jakým to není podstatné. Podstatné je, že firmička šlape a majitel nemusí řešit každou korunu, čili se pro většinu obchodníků stává vorvaněm v okamžiku, kdy zjistí, že zrovna tomu jejich problému nerozumí. Díky tomu tu sekretářka má na psaní dopisů ve Wordu devatenáctipalcové Eizo a počítače, který by stačil na server celní správy. Atd.

26. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Bojí se váš administrátor Skype? Příručka síťového admina pro Skype je zde

Skype se pustil do zajímavého počinu a vydal Skype Guide for Network Administrators. V PDF si ji můžete stáhnout zdarma zde. Na třiceti stránkách se tu vysvětluje, jaké dopady může mít Skype na firemní síť či spíše jak obojí naučit spolu soužívat - jak a co nastavit na firewallu atd. Hezký počin pro paranioidní (či i jen opatrné) správce sítí!

26. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jsme fakt východ

Oook píše:Když jsem v pátek spěchal v Praze na letiště, viděl jsem melou nehodičku. Skupina zahraničních turistů tak nešikovně manévrovala s vozíkem s kufry, že se jim jeden opřel o zadek passatu místního taxikáře netaxikáře (poznávací znamení - logo VISA na dveřích). Chlapík pozdně středního věku (takový ten seriózní od pohledu) svižně vylezl a místo nabídky odvozu jim začal sprostě (česky) nadávat.

Oni na něj samozřejmě nechápavě koukali a čekali, kdy otevře kufr a udělají s ním nějaký byznys. Panáček se k byznysu ovšem neměl a když přešel do hodně lámavé angličtiny, pochopili i oni, že s ním byznys neudělají.

Škoda na autě, pakliže jsem se správně podíval, nevznikla žádná. Škoda na pověsti provozovatele taxislužby netaxislužby určitě nějaká vznikla.

Nezbývá než poděkovat dobré reklamě, kterou osvícený provozovatel taxislužby netaxislužby a Česká správa letišť dělají ČR (a potažmo asociaci VISA). Doufám, že příští obětí nadávek taxikáře netaxikáře bude nějaká skupina anglických turistů v patřičně podnapilém stavu, která mu tu jeho káru rozkope.

20. duben 2005 - Pokračuj ve čtení 👉