Geekoviny: Obraz s WiFi a kamera s WiFi podporující streamování

První hezká hračka je vlastně starší nápad použít LCD displej jako obraz do místnosti - tedy jako obraz v rámu a do obrazu si z počítače nahrajete nějaké fotky, které obraz zobrazuje (trvale, nebo je střídá atd). Wallflower je obraz o úhlopříčce 12 palců, kam fotky posíláte přes WiFi. Za takovou hezkou ptákovinu můžete utratit cca 700 dolarů. Bližší info v češtině na Gadgets.

7. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Bluetooth sníží cenu za telefonování, Alcatel představoval 535 a 331 modely

Našel jsem zprávu, podle níž British Telecom hodlá umožnit telefonům vybaveným bluetooth volání skrze speciální přístupové body vybavené bluetooth. Zprávičku jsem našel na IT News, zapátral jsem, protože se mi zdálo divné,když jsem v ní četl, že podle BT půjde o stavbu velké bluetooth sítě. Nakonec se ukázalo, že BT hodlá představit technické řešení podobné základnové stanici DECT telefonu, tedy krabičku vybavenou bluetooth a přípojkou do telefonu, díky níž budou moci bluetooth telefony sloužit jako bezdrátové telefony za lokální poplatek. Vše by mělo být kombinovatelné i do firemních ústředen pro lokální volání na ústředně zdarma. Zní to slibně, ale bluetooth hlasový profil má jen málo zařízení a i dosah současných zařízení je kolem 10 metrů, spíše než proklamovaných 100 metrů.

6. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Český Telecom udělal z ADSL komedii

Komediální seriál Step by Step připomíná poslední dění okolo ADSL. Krok za krokem nás Český Telecom přesvědčuje, jak vypadá broadband služba v narowband provedení. ADSL v průběhu minulého týdne zbrzdilo tak citelně, že majitelé internetových přípojek kabelové televize, kde agregace se pohybuje kolem poměrů 1:12 (UPC), tedy téměř na polovině agregace, kterou Český Telecom cpe "profesionálním zákazníkům", mohou přestat váhat, zda nepřejít na ADSL. ADSL s pokrytím tří měst se definitivně stalo nejlegračnější přenosovou službou tento týden, když Český Telecom oznámil definitivní podmínky pro nové poskytování této služby. To, že ČTc nabízí všem zákazníkům vyšší rychlost, je marketingový kec první kategorie - k čemu vám bude linka o megabitové rychlosti, když díky agregaci 1:50 se tato rychlost může změnit prakticky v cokoliv. Nakonec byste se nemohli divit, kdyby na této lince byla data přenášena rychlostí 3 KB/s - i to by odpovídalo deklarované rychlosti. Co na tom, že podobné rychlosti bez problémů dosáhnou i majitelé analogových modemů, co teprve šťastlivci s ISDN...

5. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak … ruzne …

Minulý týden pokřtila Markéta Kaclová (Radiožurnál, DigiWeb) svůj nový byt. Při té příležitosti si všem stěžuje, že musí používat GPRS paušál Eurotelu, protože v místě není žádný brodband. Milá Markéto, buď si jistá, že nad GPRS paušálem s fantastickou rychlostí 40 Kb/s slintají všichni uživatelé telekomáckého xDSL, kterým to leze ještě o pár kilobitů za vteřinu pomalejc. Jen by mě zajímalo, jestli jsou užviatelé fakt takoví stahovači nebo telekomáčtí lameři (pardon administrátoři) zas neumí něco nastavit. (v odstavci FAKT není žádný link).

4. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ADSL drsně agregováno

Minulý týden Český Telecom spouštěl agregaci datového provozu na ADSL linkách, což ve výsledku dramaticky srazilo rychlost. Někteří uživatelé hlásí až snížení rychlosti o tři čtvrtiny. Jak by ne, agregace 1:50 na nejlevnějších linkách umí s přenosovou rychlostí zacvičit.

4. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Český Mobil vykázal zisk – výsledky za druhé čtvrtletí 2003

Český Mobil dnes publikoval své výsledky za druhé čtvrtletí, nicméně na českých médiích vyšla jen jejich zkrácená verze, takže přidávám zajímavá čísla. Pro úplnost - TIW jakožto viamajitel Oskara, provedl v průběhu června sloučení akcií v poměru 4:1, takže už se neobchodují pod hranicí dolaru, ale na úrovni čtyř dolarů.

Za druhé čtvrtletí získal Oskar 66900 zákazníků, takže se dostal na 1 337 500 uživatelů, což už je hezké číslo. Ve druhém čtvrtletí 2002 měl 1 071 300 uživatelů a tedy nárůst byl 25 procent. Firma se nadále zaměřovala na nárůst tarifních zákazníků a noví zákazníci z 70 procent volili právě některý z tarifů. Tady je dlužno dodat, že v podání Oskara ale prakticky není velký rozdíl mezi tarifem a předplacenou kartou - obojí má dopředu finančně jištěné a s nepřekročitelným limitem. Poměr mezi tarifními a předplacenými kartami se vyšplhal na 59/41 procent, zatímco 2Q/2002 šlo o poměr 73/27 procent.

Výnosy ze služeb

Výnosy ze služeb vzrostly meziročně o 76 procent a to z 53,5 mil USD na 94 mil USD. Významný je také posun u ARPU, tedy průměrného výnosu z uživatele. Zatímco za druhé čtvrtletí 2003 se dostal na 641,5 Kč (23,18 USD), za stejné období vloni se pohyboval na 550,4 Kč a za první letošní čtvrtletí 590,7 Kč. Celkově za první pololetí dosáhly tržby z prodeje služeb 4,85 mld. Kč (170,3 mil. USD), což je o 48,5 % více než ve stejném období loňského roku, kdy činily 3,3 mld. Kč (96,2 mil. USD).

Již od loňského roku Oskar vykazuje ve svém hospodaření pozitivní ukazatel EBITDA. V letošním druhém čtvrtletí navíc začal být Oskarův provoz ziskový. Provozní zisk za druhé čtvrtletí činil 138,3 mil. Kč (5,1 mil. USD).

Je zajímavé, že Oskar udává již delší dobu vyšší ARPU, než Eurotel a T-Mobile, přitom to nevypadá, že by se topil v penězích. Nyní navíc vykazuje provozní zisk. Například T-Mobile za loňské první čtvrtletí udával ARPU 472 Kč, zatímco u Oskara se v té době pohybovalo kolem 520 Kč. Problémy podle mne způsobuje to, že operátoři svoje výsledky publikují podle systému EBITDA, tedy jako zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací. Tento zvyk se v zahraničí značně rozšířil právě pro svoji naprostou neprůhlednost, kterou umožňuje mást akcionáře.  Právě úroky z půjček a hlavně odpisy a amortizace dělají významnou položku a účetně se do ní dá mnoho skrýt.

Podstatně zajímavější by bylo rozklíčovat výsledky podle zásad GAAP, ovšem T-Mobile používá německé zásady GAAP a TIW a jeho dceřinky se budou řídit americkým GAAPem. Pokusím se po tom popátrat a trochu si vyjasnit, jak to že nejmladší operátor na trhu dokáže ze svých zákazníků dostat nejvíce peněz, když má nejnižší ceny...

1. srpen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

NEC bude 3G telefony outsourcovat. FreeCz.Net přestěhován. Vodafone LIVE MapWay

Firma NEC se nedávno pustila do intenzivní výroby mobilních telefonů vhodných pro všechna možná (moderní) pásma - dokonce má zajímavé modely i pro GSM. 3G telefony si ovšem již nadále nebude vyrábět sám a jejich výrobu outsourcoval firmě Solectron v čínském Suzhou. Pro japonský trh bude ale telefony nadále vyrábět ve svých továrnách v Japonsku. Je to další příklad toho, jak i výrobně náročné produkty putují do outsourcingu v čínských či jiných továrnách. Nec přitom hodlá v produkci 3G telefonů hrát prim a dlužno dodat, že momentálně patří mezi jejich největší výrobce, protože zásobuje japonského operátora DoCoMo. Zdroj: Reuters.

31. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

UMTS v ČR se může posunout do roku 2006

Vláda má finanční problémy (nic nového pod sluncem) a tak si chce schladit žáhu na telekomunikačních operátorech. Po Eurotelu a T-Mobile chce, aby zaplatili licenční poplatky za UMTS co nejdříve, nejlépe letos - původně se počítalo s desetiletým rozložením splátek. A tak Vladimír Mlynář jedná a včera v rozhovoru pro BBC prohlásil, že výměnou za předčasnou splátku by mohlo být posunutí spuštění UMTS o rok, tedy k 1.1.2006.

30. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Další blogerské zajímavosti (po panice na blogerské kurze)

Před odjezdem na dovolenou jsem se podíval po nových zajímavých weblozích (fuj, jak se to píše richtig tschechisch?) - a měsíční přestávka dala dost prostoru na to, aby se nové weblogy vytříbřily a ukázaly i nějaké další, takže si dovolím to zase okomentovat.

Asi pro mne nezajímavější nový blog se jmenuje Gadgets a má podtitul Hi-tech hračky. Je to něco jako já tu občas píšu Geekoviny, jenže i o věcech, které nesouvisejí s bezdráty. Například dnes píše o Sony Playstation Portable. Autor se dokonce přiznal, že ho inspirovalo moje zvolání jen houště oborových weblogů, to mne potěšilo že jsem inspiroval k něčemu tak zajímavému :). Doporučuji!

Zajímavá situace se vyvinula kolem Žertvova deníčku. Jde o osobní weblog kterému bych klidně přezdíval Český Dallas. Žertva řeší problémy v práci, s ženskými atd, vše s velkým humorem a nadhledem - jenže o několik platových tříd výše (uvádí, že je šéfem velké mediální firmy). Toto tvrzení bylo trnem v oku M. Šmíd z Louče, který zapátral po totožnosti autora a k ničemu se nedopátral a usoudil, že jsem naletěl podvrhu. To je samozřejmě možné, ale spolu s ostatními (zřejmě pravidelnými čitateli) Žertvova deníčku říkám, že nezáleží na skutečnosti, prostě se to moc dobře čte.

Ovšem tím pátrání neskončilo. Žertva vydal prohlášení že nechce být vypátrán a následně Ghostík uspořádal soutěž o to, kdo první odhalí Žertovu totožnost. Dvanáctiletá whisky je hlavní cenou a účastnit se můžete zde. Sám už přemýšlím nad tipy, ale neřeknu, ta whisky vypadá dobře :)

Když už jsme u toho odhalování totožnosti, zajímavým blogem je Epileptický křeček. U něj jsem již delší dobu měl podezření na to, že jde o dílko někoho ze "starých blogerů" - protože kromě dobré literární kvality má také hezkou grafiku (většina nových blogů používá implicitní šablony blogovacích systémů). A pak se Pixy přiznal, že to byl jeho test systému blog.lide.cz a že to je jeho dílo... Škoda, žádná nová hvězda se nezrodila, jen další blog staré :)

Dalším slušným blogem trochu podobným Žertvově deníčku je Casanova s podtitulem deníček virtuálního svůdníka. Oproti Žertovi chybí několik platových tříd, ale počtení je to slušné, relaxační, místy svůdné.

A znovu na oddychové téma, tentokráte více ve stylu Vosy na jazyku, mohu doporučit Zápisník slepého střelce. Bohužel autor naposledy aktualizoval 15.7. a snad ho nepostihla virtuální smrt. Ta se dostavila u Lucie Lizule, blogu náctileté sexačky, který jsem zmínil minule. Měsíc žádný nový příspěvek. Oproti tomu ve stejném duchu se řítící a o pár let starší Administrace prospívá a přitahuje stále více návštěvníků. Dokonce můžete hlasovat, s kým si má Administrace začít. Hlasoval bych pro Casanovu, ale ta možnost tam není :)

Chtěl jsem se rozepsat ještě o dalších zajímavostech, ale musím pádit, takže zase jindy...

30. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ zpřístupní 5 GHz pásmo pro WLAN a udělí tři licence pro 28 GHz pásmo

Hned dvě zprávy z ČTÚ tu máme. Především ČTÚ se rozhodlo v návaznosti na World Radio Congres (WRC) vydat oznámení, že hodlá co nejdříve zpřístupnit pásmo 5 GHz pro volné používání radiovými sítěmi. ČTÚ ale také výslovně upozorňuje, že provoz zařízení podle standardu 802.11a NEBUDE povolen a nebude přípustný. Jde o to, že standard 802.11a nesplnil požadavky evropských regulátorů a přípustná tedy v Evropě budou jen zařízení dle standardu 802.11h - ta by měla být dostupná koncem roku - a zařízení HIPERLAN2. ČTÚ očekává, že návrh generální licence pro pásmo 5 GHz publikuje v říjnu. Zdroj: ČTÚ.

30. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉