Japonské mobilní trendy: WiFi a Linux v 3G mobilech, Nokia ImageWear

Patrick Zandl · 7. prosinec 2003

Japonský operátor NTT DoCoMo spolupracuje s firmou NEC na implementaci dualmod mobilu pro svoji 3G síť s podporou WiFi. Mobil by měl být v prodeji v dubnu 2004, v současné době probíhají testy. Telefon bude nabízet podporu standardu 802.11b a to jak pro datové přenosy, tak pro přenos hlasu. Rozměry telefonu jsou 103 x 53 x 30 mm a váha 123 gramů, to je o 14 gramů více, než stávající mobil NTT Docomo, z něhož je nový WiFi telefon odvozen.

Další zajímavostí je, že NTT pracuje na vlastní implementaci Linuxu pro mobilní telefony. NTT by to vzalo jednu starost s licenčními poplatky. Tato implementace by měla být nabízená výrobcům, kteří pro síť NTT Foma dodávají mobily, ačkoliv volba systému by měla být už na samotném výrobci. Je tu háček: firma SCO prohlašuje, že chce 32 USD z kusu embended Linuxu s tím, že Linux obsahuje její intelektuální vlastnictví. Mluvčí NTT DoComo Takuja Ori byl k tomu lakonický: "We haven't heard about these costs for the Linux operating system."

Na japonský vánoční trh také přicházejí elektronické šperky firmy Nokia - ImageWear. Snad už v polovině prosince budou na trhu za cenu odpovídající ceně dražších modelů telefonů. Novinkou je, že na ImageWear bude možno posílat obrázky ze všech telefonů, ne jen z Nokia telefonů. To je dobře, kupříkladu v Japonsku bude mobily Nokia prodávat jen místní 3G síť Vodaphone, NTT DoCoMo si vystačí s jinými modely.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook