Calypso Wireless a první GSM/WiFi telefon c1250i

Patrick Zandl · 4. prosinec 2003

Calypso WiFi telefonSpolečnost Calypso Wireless představila svůj první telefon kombinující triband GSM a WiFi 802.11b. O telefonu se ví delší dobu, ale zatím nebyly fotky, jedna už je uvolněná na svět a tak ji tu máte.

Telefon Calypsa nevznikl jen tak z ničeho nic. Firma už o něj má zájemce, ostatně testy probíhaly už v italských sítích WIND a TIM a v italská WiFi síť Nocable.

Právě Nocable totiž ohlásil implementaci technologie firmy Calypso zaměřené na bezproblémové přepínání mezi GSM/GPRS a WiFi sítí. Uživatel by tedy měl mít možnost v sítích TIM/Wind/Nocable přecházet při přenosu dat mezi GPRS a WiFi podle toho, co zrovna bude dostupné. Totéž se ostatně testuje v USA u T-Mobile v jeho GPRS síti a na jeho WiFi hotpostech. Calypso tuto technologii nazvalo ASNAP (Automatic Switching of Network Access Points) a implementuje ji do svých access pointů.

Cena telefonu není známa, není ani podstatná, protože podle všeho telefon bude nabízen v sítích italských operátorů a T-Mobile USA jako dotovaný se zaměřením na business klientelu. Navíc ani není jisté, zda se telefon bude skutečně vyrábět a prodávat - Calypso jej mínilo hlavně jako průmyslový vzorek pro testování, rádo by spíše svoji ASNAP technologii licencovalo ostatním výrobcům a operátorům. Jenže dlouhodobý nezájem výrobců o toto řešení Calypso přiměl jednat - jinak by snad ani nebylo na čem testovat. Ostatně i to je důvod, proč o telefonu nejsou známy žádné jiné parametry - ještě se vůbec neví, jak to dopadne. Na publikované fotce je také patrné, že displej je  málo zdařilou montáží.

Já osobně doufám, že se v nejbližší době první GPRS/WiFi telefony představí i od normálních firem, od nichž by měli šanci se dostat i do prodeje. Ostatně Motorola i Nokia již naznačují, že něco podobného chystají. Tak kéž by třeba na CeBITu...

Zdroje:

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook