Tak jak jsme dopadli s Digital Access Index (DAI)?

ITU dneska publikovalo konkrétní čísla svého DAI ranku, tedy Digital Access Indexu, čísla vyjadřujícího dostupnost a rozšířenost moderních informačních a komunikačních technologií. S jeho sestavováním si vyhrál docela dlouho, takže to vypadá, že mu můžeme docela věřit, je publikovaná přesná metodika. DAI index hodnotí rozšíření infrastruktury, dostupnost internetu jako cenu vztaženou na HDP/hlava, znalost, kvalitu (celková zahraniční konektivita a procento broadband uživatelů) a nakonec procento uživatelů internetu.

19. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Bluetooth rizika: snarfing a bluejacking

Na serveru The Register byly publikovány údaje o bezpečnostní chybě bluetooth technologie u některých telefonů Ericsson a Nokia. Konkrétně jde o mobily Ericsson T68, T68i, T610, Nokia 6310i a 7650, u kterých lze tyto položky stahovat i bez autorizace majitele ve visible režimu. Chyba umožňuje přístup k telefonnímu seznamu a kalendáři a její objevitelé Adam a Ben Lauriovi ji nazvali snarfing. Podrobnosti najdete na stránkách BlueStumbler. Slovenský článek rovněž na SME.

19. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Sbírka na TP pro Ronju

Na serveru CzFree.Net běží sbírka na zkonstruování TP rozhraní pro světelná pojítka Ronja. Ty jsou velmi populární, ale co si budeme povídat, TP rozhraní na nich citelně schází. Náklady na vývoj se odhadují do cca 20 000 Kč, zatím se podle Booleana vybralo 2500 Kč, takže pokud chcete přispět na tento GPL projekt, podrobnější informace najdete zde.

18. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kolik stojí Push-to-Talk over Cellular?

Ze zvědavosti jsem se díval, kolik stojí funkce PoC (Push-to-Talk over Cellular) v sítích, kde ji už nasadili. Americký Verizon ji nabízí zdarma, pokud máte tarifní plán vyšší jak 60 USD. Verizon podporuje PTT s telefony Motorola V.60. Americký Sprint nabízí zařízení Audiovox a PTT je zdarma při tarifech od 100 USD, případně si jej lze připlatit k nižším tarifům za cenu 5-15 USD v závislosti na ostatních službách zákazníka. Samozřejmě nic z toho není v GSM síti, u Verizonu jde o CDMA a Sprint je PCS.

18. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jaký bude DAI rank pro ČR?

ITU publikovalo první informace o takzvaném DAI ranku, tedy Digital Access Index. DAI rank je číslo, jímž ITU označuje dostupnost a přístupnost moderních informačních a komunikačních technologií v jednotlivých státech světa.

18. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Další panika: P2P aplikace mají přetížit 3G sítě

P2P aplikace jsou pořádný žrout přenosové kapacity. V poslední době se objevují názory, že P2P aplikace dají pořádně zakouřit 3G sítím. Na toto téma jsem našel hned několik článků, veskrze stejných, například na NewsFactor P2P Set To Cause 3G Meltdown nebo zde na Personal Computer World. Osobně si to tipuji jen na mazané PR společnosti Beep Science, protože se tam hovoří o jejích produktech a to velmi vemlouvavě. Nějak se tam nezmiňuje, že v žádné 3G sítí se za data neplatí paušál, takže možnost, že by si uživatelé pustili P2P síť na 3G telefonu a hromadně tahali data, by spíše operátora potěšila. Jenže už se toho chytají komentátoři z deního zpravodajství, kterým tahle maličkost uniká a už vytvářejí mlhu paniky, že 3G je v ohrožení. Nebojte, není.

18. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

To jsem zvědav, jak to s doménou Marigold dopadne…

Doménu Marigold.cz držím od roku 1999 - tehdy to byly básničky. S básničkama přišel později konec a když jsem si chtěl udělat weblog, tak jsem doménu znovu použil pro něj. Jenže tehdy to s doménami bylo jednodušší a rozuměl jsem tomu, jak to s nimi funguje. Před týdnem mi suše Dan Dočekal aka Medvídek Pů napsal, že o doménu asi přijdu, pokud ji urychleně nedám do pořádku. Doména, jako hromada jiných domén, padla do nějakého LRR a jestli posílali nějaký požadavek k platbě nebo co, to tedy nevím, ale nic nemohu nikde najít. Jenže doména má být naživu jen do 24.10. pak expiruje = čert ví co se s ní stane.

17. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigoldí vánoční dárek pro webshopy s WiFi technikou: reklamní pětistovka každému

Od té doby, co jsem naprogramoval reklamní modul pro textovou inzerci na Marigoldovi, jsem jeho jediným uživatelem a nemám rád, když takové hezké dílko leží ladem. Když jsem o tom tak přemýšlel, rozhodl jsem se pro malý vánoční dárek: každý WiFi shop, který nabídne slevu pro zákazníky přišlé z Marigolda, dostane kredit 500 Kč na onu textovou inzerci na Marigoldovi (za tu cenu přijde až 100 návštěvníků/zákazníků). Bez dalších podmínek - nemusí si nic kupovat, může ji vypotřebovat a už tu nikdy nic neinzerovat, není to žádný "bonus po proinzerování půl milionu Kč" prostě je to pětikilo výměnou za slevu pro zákazníky z koncové ceny. Stejně ji na webshopu dává každý každému, jsou vánoce, tak nějak lidi ten váš webshop nalákat musí.

17. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

To pěkně prosím není chyba, ale vlastnost mého programu…

Dostal jsem tento týden několik upozornění na "vlastnost" na Marigoldovi, která je už docela stará. A protože se mi nechce to vysvětlovat jednotlivě, dám to v plen. Jak jste si možná všimli, když přijdete po delší době na marigolda, vypíše se vám na začátek stránky odkazy na nové články, které přibyly od doby poslední návštěvy (pokud máte cookies) - maximálně tuším deset odkazů. Když na něj kliknete, sjedete na stránce na ten článek. Až potud je to fajn, jenže někdy se vám stane, že ten první odkaz (nebo několik prvních odkazů) vás na článek nehodí a ten článek tam není.

14. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jste dost chytří pro chytrý telefon?

Na serveru Vnunet jsem našel článek s příznačným názvem Users not smart enough for smartphones a podtitulkem Survey finds smartphone take-up is held back by device complexity and lack of mobile operator support. Chytré telefony si lidé kupují proto, že někde četli, že je to teď moderní, protože mají spoustu skvělých funkcí. Jenže ty funkce nebývají často příliš intiutivní, složitě se ovládají, nastavují. Uživatelé jsou zklamáni a drahý smartphone používají jako normální mobil a příště už si normální mobil také koupí.

14. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

V T-Mobile prověřovali pozornost novinářů

Tisková zpráva T-Mobile prověřila pozornost novinářů. Její autorka ji totiž rozeslala se skrytými poznámkami a lidé které to napadlo, si tak mohli počíst komentáře pracovníků T-Mobile k publikované tiskové zprávě včetně pár interních údajů. Původně jsem zde dokumentoval, copak hezkého si to tam psali, ale sundal jsem to - bojím se, že autorka z toho bude mít dost velký průšvih. Jenže si myslím, že to není ani tak její vina - někdo z IT ji měl poučit o tom, co všechno se ve Wordu přenese a co všechno se z něj dá přečíst a vysvětlit jí, že nejlépe je takové texty posílat jako TXT, případně RTF, pokud fakt potřebujete corporate image, tak v PDF.

13. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉