CDMA sága v technoreflexi

Také Unstrug vydal článek o CDMA sáze Eurotelu (samozřejmě anglicky), Unstrug situaci kolem CDMA450 sleduje a bedlivě reportuje. Pročpak to? Protože s CDMA450 se "do ráje vkrádá kacířství". Že si pár bláznů a pošahanců z Běloruska nebo Moldávie nějaký podobný systém pořídí, to by se ještě dalo tolerovat, od pohrobků CCCP  jsou západoevropské firmy zvyklé na ledasco. Jenže Eurotel byl až doposud braný jako pravověrná firma. Léta kupoval od firmy Nokia cokoliv co prodávala a byl vždy první hotov vyzkoušet nový objev. Jenže jednou zjistil, že má volné 450 MHz pásmo a tehdy to začalo být nahnuté. Eurotel poslal na Nokiu uctivý dotaz, co že v pásmu 450 Nokia dodává. Nokia odpověděla, že ničeho. Eurotel se pro jistotu přeptal, zda by nešlo přeladit Tetru do jeho pásma a Nokia odvětila, že do toho se jí tedy faaaakt nechce. Někdo v Eurotelu pak sedl k internetu, zadal do Google klíčové slovo 450 MHz a zjistil, že na světě už dávno není jen Nokia a že už nejsou jen evropské megasystémy jako TETRA, GSM a UMTS. A tak si koupil CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz, protože Nortel neměl žádné hemzy, že nic takového se mu dělat nechce, naopak se tlačil přede dveřmi s dalšími zájemci o to, technologii Eurotelu prodat. A tak do evropského uniformního ráje vstoupilo kacířství.

27. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: J. Hlavenka o Telecomu, konec dial-up paušálu GTS Pohoda, WiFi pro doma

Na MobilManii vyšel komentář Jiřího Hlavenky k pokusu o odvolání Valeskiho: Český Telecom vs. Eurotel: boj o moc, nebo něco víc? Článek na mne chvíli deklarativně působil, jako by se snažil polemizovat s těmi mými dvěma předchozími, závěry jsou tu ale nakonec prakticky stejné: do sporu vidíme málo, situace ale není ani černá ani bílá. A Telecom by se měl privatizovat (nevíme jak) a o osudu Eurotelu a Telecomu by měl rozhodnout jeho nový majitel. Jiří Hlavenka připomíná, že zatím se jedná pouze o odvolání Valeskiho z pozice jednatele, nikoliv ředitele Eurotelu, já ale soudím, že to je prakticky totéž, jen to pro nezasvědceného lépe vypadá. Bez pozice jednatele Valeski (soudím) odejde, protože bude na Eurotel mít menší vliv, ale prakticky stejnou zodpovědnost.

26. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

CDMA se u Eurotelu zřejmě opozdí

Na Euru vyšel článek (později ho ze zdrojů ČTK potvrdily i další servery) o tom, že Eurotel odloží spuštění CDMA na později. Trnem v oku je Eurotelu tentokráte absence závěrečného požehnání ČTÚ. Poprosil jsem koncem minulého týdne šéfa ČTÚ D. Stádníka o vyjádření a přišlo mi následující: V současné době není nutné vydávat nějaké další vyjádření ve věci povolení provozu CDMA sítě. Český překlad této odpovědi si raději nebudu domýšlet...:(

26. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Kniha Shelly Brisbin: Wi-fi (taková mikrorecenze)

V pátek mi dorazila od Elity kniha Shelly Brisbin (český překlad) s názvem Wi-fi a podtitulem Postavte si svou vlastní wi-fi síť. Dokonce s pozdravem od jednoho z odborných korektorů, Dušana Zábrodského :) Knihu budu místy porovnávat se svojí a jakožto autora jiné WiFi knihy mne prosím berte jako mírně zaujatého. Jasně, že způsob mého uvažování a myšlení a tvorby knihy, je ten nejlepší na celém světě, proto jsem ho použil ;)

25. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Reklama do RSS je k uzoufání

Odebírám RSS z mnoha serverů, mimo jinými i z Moreover, to je takový agregátor zpravodajství, v němž mám nadefinováno sledování mnoha zahraničních serverů na telekomunikační zprávy. A mimo jiné i z něj tahám ten přehled WiFi zpráv v pravém sloupci (to ovšem ne přes RSS).

23. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Popracovní balada o korupci, příležitostech a tak různě

Ještě mi sice nepadla, ale mám toho tak akorát dost. Celý den se snažím udělat z deseti anglických textů jednu smlouvu, která by vypada, jako že ji psal někdo, kdo rozumí kontinentálnímu, americkéhmu a českému právu najednou. Zatím to vypadá spíše jako návrh ústavy EU, jen je to o něco kratší - úplně stejně to postrádá smysl. Právník tvrdí, že díky tomu to vypadá, jako profi smlouva... :(

23. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Populární WiFi scanner NetStumbler ve verzi 0.4

Včera vydal NetStumbler team novou verzi 0.4 scanneru WiFi sítí pro Windows. NetStumbler patří mezi můj neoblíbenější Windows software pro WiFi (samozřejmě mimo ovladačů) a vám jej doporučuji k pozornosti. Nová verze je oproti 0.3.3 výrazně vylepšena v tom nejdůležitějším, tedy v podpoře čipsetů, software mohou používat také majitelé karet s čipsety Atheros, Atmel, Intersil Prism2 a vylepšena je podpora pro Cisco karty. Zlepšena byla podpora pro GPS a také automatické zjišťování subnetu a IP adresy. Prostě doporučuji k instalaci - www.stumbler.net

22. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

3G Týden: Portugalské 3G, sdílení infrastruktury ve Finsku a další

Portugalský mobilní operátor TMN (dceřinka místního telekomu) spustil 19. dubna svoji 3G síť. Zatím pro ni prodává jediný mobilní telefon a to Siemens U15 (přebarvená obdoba Motoroly A835) za 699 euro. Služba je dostupná v Lisabonu a Oportu, do léta se má rozrůst na dalších šest měst. Do 3G sítě investoval TMN zatím 180 milionů euro a tiskovou zprávu mazaně vydal jen v portugalštině, takže další podrobnosti mohu jen odhadovat (neznaje příliš portugalsky :) Takže do konce června je cena za videohovor 5 eurocentů, potom to bude 99 eurocentů, tedy zhruba třicet korun. Do konce září je také poloviční sleva na datové přenosy a ještě k tomu 420 minut ve WiFi síti TMN zdarma - jinak platí stejné ceny, jako pro GSM/GPRS.

21. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Neocortex vydal knihu Shelly Brisbin: Wi-fi – postavte si svou vlastní wi-fi síť

Neocortex vydal knihu Shelly Brisbin o stavbě WiFi sítí. Jde o překlad z angličtiny, knihu jsem v angličtině viděl, listoval, ale moc si ji nepamatuji, protože anglických knih o WiFi je hodně a v poličce ji nemám, takže nemohu říci, jak na tom je. Neocortex s vydáním knihy o WiFi koketoval veeeeeelmi dlouho, původně jsem ani já knihu o WiFi nechtěl psát, protože jsem si říkal, že ji Neokortex vydá, nějaké korektury jsem viděl více jak před rokem. Jenže pak se to táhlo a táhlo...

20. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Sluha dvou pánů

Já vím, že zvolený nadpis vás láká ke čtení, protože si myslíte, že to bude nějaký zandlovsko-jízlivý telekomunikační komentář, který urazí vaši konkurenci a při troše štěstí i vás osobně, obojí byvše pak možnost diskutovat a promílat při obědě. Jenže v tomto případě jde o jméno divadelní hry, na kterou jsme včera vyrazili s Ditou do Národního divadla. Vskutku - já vidlák, naplavenina, hoch z vesnice, zašel jsem do národní kapličky, seděl jsem před nápisem Národ sobě (ještě ho neukradli, i když je zlacený).

19. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Na čem se pracuje… (aneb P2P žurnalistika nastupuje, je to na vás)

Nějak se mi doma nahromadilo restů. Zakoupil jsem Fayn telefon NetPhone, díky čemuž mám asi tak po pěti letech pevnou telefonní linku doma, jen je připojená přes RJ-45 konektor a ne RJ-11. K tomu se hodlám svěřit se svými poznatky, leč nebylo času. Vyřídím v týdnu. Mám tu na test GIOM zařízení, o kterém jsem tu stručně psal, firma ho obětavě zapůjčila a funguje to fakt parádně. Včera jsem si hrál s omezováním rychlosti, skrouhnul jsem si přenosové pásmo na minimum a byl to opravdu otřes. Tož další restík tohle zrecenzovat. Kromě toho tu je Mikrotik router, ještě dvě nejrůznější krabičky které zatím neprozradím.

19. duben 2004 - Pokračuj ve čtení 👉