Corinex PowerNet – ethernet přes zásuvky na první pokus…

Patrick Zandl · 7. říjen 2004

S internetem doma byly dodnes problémy. Chello připojení si distribuuji po bytě přes WiFi router Linksys WRT54G. V celém bytě to funguje slušně, jen nejzazší pokoj je prakticky bez signálu. Jak na potvoru ten pokoj, kde má Dita pracovnu a opravdu tam potřebuje internet, který ji nespadne, když se hádá s redaktorem po ICQ či ještě lépe se snaží uložit do redakčního systému zeditovaný článek. A v takové chvíli WiFi rádo vypadne.

Corinex PowerNet

Dobře, řekl jsem si, chce to lepší anténu, ne ten bičík. Koupil jsem PAN-10, jenže ani tak ta mrcha neprorazí signál přes čtyři tlusté železobetonové nosné zdi tak, aby se na to dalo spolehnout. Dneska jsem dostal na zapůjčení k recenzi Corinex PowerNet adaptér, který umí rozvádět síť přes elektrickou zásuvku. Samozřejmě zástuvky nejsou na jedné fázi, to bych to měl moc jednoduché, ale říkal jsem si “chlapče, ležíš nemocný doma, baštíš antibiotika a jinak nemáš co na práci, tak si s tím můžeš celý den hrát”.

Zaklapl jsem PowerNet do jedné zásuvky, do druhé zásuvky, chtěl jsem do počítače vrazit instalační CDčko - a ejhle, koukám, ihned jsem připojen. Jak jednoduché, jak prosté. Na zoufalou myšlenku pořídit do pokoje 24dBI síto nebo ty zdi provrtávat pro kabeláž, nakonec nedojde ;)

A proč to funguje, i když nejsou zásuvky na stejné fázi? Stačí souběh kabeláže, kdy zhruba metr jdou inkriminované fáze vedle sebe max půl cenťáku. Což u nás nastává právě před jističem. Indukcí se to propasíruje. Haleluja. Jedna karta stojí zhruba 3000 Kč a zatím to funguje parádně. Takže abych to nezakřiknul… web prodejce.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook