APPro a Ovislink AirLive WL-1120AP

Nová zajímavá modifikace pro oblíbený přístupový bod Ovislink AirLive WL-1120AP se začala prodávat v ČR pod názvem APPro. Jde o polskou modifikaci (lokalizovanou do češtiny) Linuxových modifikacích tohoto AP, čímž se významně rozšiřují jeho schopnosti, takže APPro poslouží dobře pro stavbu menších bezdrátových sítí. Výhodou je cena 2500 Kč s DPH, což je jen o málo více, než původní AP. Z funkcí bych vyzdvihl především WDS, omezování rychlosti, watchdog, izolaci klientů na WLAN rozhraní a regulaci vysílacího výkonu.

24. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Za tu fotku se omlovám aneb Haptik

Omlovám se za zmatek s omylem publikovanou fotkou a děkuji i Seanovi z Komunikatory.cz, že ji stáhnul. Nešlo o nic zásadního, je to tovární prototyp k testování uživatelského interface, nevypadá to tak, jak to bude vypadat a jestli vás to uklidní, ani já nevím, jak bude to zařízení vypadat, protože tahle věc jde odděleně od UI vývoje. Prostě se to zařízení nemusí nikdy dostat na trh tak, jak bylo na fotce, slouží jen na testy a já ho původně přeposílal z mobilu do soukromé galerie.

23. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Ničetelské elegie

Prakticky nic mi nevydrží dlouho a nejhorší na tom je, že naprosto netuším proč. Včera odpadl poslední kloub od Nokia 9500, ke které jsem se schoval celou dobu s láskou a něžností. Nikdy mi nespadla na zem, přesto na ní jsou škrábance, jako bych ji přejel ruchadlem. Mobily mi odcházejí jak na běžícím pásu a už to ani neregistruju. Kdysi jsem se ptal jednoho výrobce, pro kterého jsem testoval prototyp, proč mi ho půjčují. Nekladu otázky, na které neznám odpovědi, ale tentokrát mne výrobce vypekl. Místo toho, aby pravil, že moje poznámky pečlivě studují a zapracovávají do sériového modelu mne ujistil, že telefon, jenž v mých rukou vydržel bez újmy ony čtyři týdny, má šanci normálnímu uživateli vydržet celou záruční dobu. Takže pro Nokia 9500 je to vlastně vítězství, první kloub jí upadl až po půl roce, druhý o další dva měsíce později.

23. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak na zahraniční svatby

Jeden ze známých se rozhodl zformalizovat svůj vztah s přítelkyní. Hodlají to udělat v nějaké exotické destinaci. V té souvislosti se poohlížejí po nějaké agentuře, která by jim svatbu zařídila na klíč (včetně uznání certifikátu). Zatím našli jen jednu (Larmouria), ale vybírat z jedné není úplně OK.

23. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Specifikace HomePlug AV pro přenosy elektrickou sítí schválena

HomePlug Powerline Alliance schválila nový standard pro přenosy dat skrze elektrickou síť (nebo obecně skrze nestíněný kabel, po němž se jako základní přenáší jiný signál). Specifikace se jmenuje HomePlug AV a měla by umožnit sdílenou rychlost až 200 Mb/s. Původní protokol HomePlug 1.0 nabízel rychlosti do 14 Mb/s, je to tedy citelné zvýšení rychlosti.

22. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Divní lidé s anarchizujícími sklony

oook píše: Tak jsem o vikendu navštívil závod českého truck trialu. Ne, že bych se honil v náklaďácích po pískovnách, nicméně mi to přišlo celkem fajn. Navíc po dvou dnech nevypadalo okolí pískovny (kde byla parkoviště) ani pískovna sama nějak zdevastovaná. Pokud jsem zahlédl nějaký bordel, tak tuším dva plastové kelímky.

Čím mě ta akce zaujala? Že pěkně pasuje do myšlenkového schématu pana premiéra. Mluva řidičů náklaďáků (forma i obsah) dávala tušit, že mají anarchizující sklony (například nadávali na politiku, stát a daně), někteří z nich nechodí pro ránu daleko. Dokonce přijížděli (podle předpisů) na pozemek pískovny přes (veřejný) přejezd a SŽDC jim určitě speciální papír se souhlasem nevydávalo. Zahládl jsem několik výdejen omamných látek (prodávali tam pívo a cigarety). A pozor - jsou mezinárodně organizovaní (závod spolupořádal německý svaz truck trialu).

Jediné, co tam chybělo, byli těžkooděnci, kteří by "vytlačovali z prostoru". I když - možná by spíš dostali přes držku.

17.-18. záři je další pokračování - vřele doporučuji k návštěvě.

22. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Co děláte příští víkend? Pojďte na skotské hry – oprava

Noname píše: Jestli ještě nemáte program na příští víkend, tak byste mohli zvážit výlet na zámek Sychrov (na půl cesty mezi Mladou Boleslaví a Libercem - oprava, omlouvám se, vložil jsem špatný odkaz, nyní opraveno). V sobotu se tam konají Skotské hry. Na programu jsou skotské těžkoatletické soutěže (známý hod kládou, kamenem do dálky a do výšky atp.), irská a skotská hudba, ukázka a výuka tanců, ochutnávka whisky s odborným výkladem, šermířské souboje atd. Vstupné je 220 Kč (v předprodeji 180), pro ZTP a děti do 120 cm pak zdarma (pro děti jsou připraveny vlastní soutěže, takže se je nemusíte bát brát s sebou, nudit se prý rozhodně nebudou). Prý se tam dá někde i stanovat.

Mě pozvali mí skotští přátelé, co tam jezdí už 5 let, prý to nemá chybu, takže se moc těším. Už jsem vypozoroval, že čím horší webové stránky má nějaká taková akce, tím pak bývá lepší, a tahle je má úplně strašné. ;-) Jestli se tam budete chtít setkat se mnou, tak mi napište.

22. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Patrick Zandl je navržen na smazání

Dneska mi statistický program posílající mi nové zajímavé stránky odkazující na Marigolda (=dobrý zdroj nových webů o wifi a technice) vyplivl odkaz do wikipedie končící mým jménem. Překvapilo mne to a tak jsem se na něj šel podívat. Skutečně, česká Wikipedie má jako heslo moje jméno. Žádný obsáhlý životopis, nicméně autor hesla věděl, kde a kdy jsem se narodil, to není zase tak málo. Pak jsem se podíval na heslo pořádně a vidím popisek, že je navrženo na smazání. Protože jsem nikdy moc českou Wikipedii nepoužíval, prohlédl jsem si to – je to moc pěkná kolaborativní funkce, u hesla lze hlasovat, zda a proč by podle vás mělo být smazáno. Heslo o mně je označeno jako „ješitný článek“ – ve vysvětlivkách, co je to takový ješitný článek se uvádí, že si ho zřejmě autor napsal sám nebo z jiného důvodu je moc pochvalné :) Tak jen pro pořádek – nenapsal jsem si ho sám a pisatele neznám :) Ale to není podstatné.

19. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Máme svého bezpečnostního specialistu a nepřijali jsme Torvaldse

I pro nás byl hackerský útok rozsáhlým poučením. Mimo jiné to byl rázný štulec k uvědomnění si skutečnosti, že takový projekt nejde dělat jako nadšenecký dlouho. Sumy za zálohovací jednotku, lepší hardware atd sice nebyly příliš vysoké, ale platit je jako hobby, by bylo přeci jen nepřiměřeným zásahem do osobního rozpočtu nás tří.

19. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel se opírá do naší jedničky

Eurotel zřejmě někde vyhrabal příručku "Nasíráme T-Mobile ve třech snadných krocích" a dneska pouští naší čerstvé mobilní jedničce žilou. V dnešní MF DNES vyšla v sešitě A (=tom prvním =tom nejdražším) hned trojice celostránkových inzerátů, u kterých jen Robinson Crusoe může být na pochybách, k čemu se vztahují.

19. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Nejvýhodnější reklama? Google Adwords

Noname píše: Nevím jak vy, ale osobně neznám jediného IT / Telco člověka, který by používal jiný vyhledavač než Google. Na webech zaměřených na počítačové odborníky tak mají 70 i více procent návštěv z vyhledavačů právě z Google. Jak asi víte, Google provozuje vlastní reklamní službu cílenou na klíčová slova - Google AdWords.

Sám občas dělám pro známé reklamní kampaně na tomto systému a vím, že nasazení AdWords zejména na technologických serverech dokáže zvýšit návštěvnost na desetinásobky, během pár dní a za minimum peněz. Přitom se jedná o lidi, kteří opravdu hledají něco souvisejícího s vaší činností. I na netechnologických serverech to má ale velký význam - např. nyní dělám měsíc takovou propagaci pro jeden byt pronajímaný cizincům. Půl roku předtím měl návštěvnost přibližně 8 lidí za den, nyní dosahuje běžně přes 70 lidí a stále roste. Měsíčně jej to vyjde na cca. 3 tisíce Kč, jen za první měsíc se mu ale zvýšily tržby o 16 tisíc Kč.

17. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Pásmo 10 GHz prodlouženo bez omezení

Oblíbené spoje v bezlicenčním pásmu 10 GHz, kterým hrozilo, že jim za pár let vyprší generální povolení, zřejmě spasí nové Všeobecné oprávnění vydané ČTÚ pod označením VO-R/14/08.2005-26. Jeho PDF verzi najdete zde u ČTÚ. Výhodou všeobecného oprávnění oproti původním generálním povolením je hlavně fakt, že se vydává bez časového omezení. Dobrá to zpráva pro všechny provozovatele i výrobce 10 GHz spojů.

16. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Lupa s „nadhledem“

Oook píše: V jistých kruzích proslavený "redaktor" LUPY.cz Tomáš Hodboď opět zaperlil. Nadpis jeho zprávičky zní: Český internetový trh roste, ve srovnání se světem však pomaleji

Vypadá to celkem normálně. A to až do doby, než zjistíme, že obsahem zprávičky je obrat  zboží prodaného prostřednictvím Internetu.

Takové drobné významové posuny nás pomalu dostávají do stavu, kdy Internet bude znamenat "krabička na televizi". Chceme takovou vulgarizaci Internetu?

16. srpen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉