Roaming je tu předpeklím

Hodně se tu mluví o tom, jak Eu tlačí na snížení roamingových poplatků. Neříkám, že jsou nízké. Spíš mne ale aktuálně trápí, jak roaming funguje. Či spíš nefunguje. Ze sítě Ameno mi preventivně nejde odeslat mms zpráva (karta T-Mobile) a data tam začala pořádně fungovat dneska. Nebo je to možná změnou lokace. Z karty Vodafone mne zase občas volající neslyší. Musím říci, že příjemně po stránce informační překvapil Vodafone. Hned po příjezdu mi přišla sms s cenami. U T-Mobile mi přišly zbytečné plky o tom, na jaké číslo volat pro informace. Ceny jsem si musel vyžádat via sms a přišel mi ceník v devíti sms. Co mne ale štve je, že nikoho nenapadlo říct mi, kolik stojí mms a kolik data. Přitom to je moje nejpoužívanější služba hned po sms. S Eurotelem jsem přímou zkušenost neudělal, ještě jsem ho nezapnul. Ale i na něj jsem u kolegů slyšel stížnosti. Takže problém roamingu je, že se nedá moc spolehnout na to, co a jak bude fungovat...

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Redakce Mobilu v plné práci

V press centru jsem zachytil redaktory mobil.cz v plné práci. Doba pokročila. Už také posílají zprávy na server přes mms a snímek je zachytil v momentě tvorby dvou článků. A kdybych dneska psal trochu nesouvisle tak se na tom podepsalo včerejší sangria a grappa party...

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Qualcomm nacpal hsdpa do gsm pásma

Qualcomm se rozhodl s GSM vypořádat po svém. Na kongresu představuje HSDPA řešení pro pásmo 900 mhz a to s podtitulem Nahradit 2g příští generací. Techniku tu pro to ukazuje Nortel a na downlinku to běhá impozantních 3,6 mbps. Samozřejmě v demu. V praxi bude záležet na tom, kolik pásma bude mít operátor k dispozici. Ale hezké to je, což o to! Ale na smrtelnou ránu pro gsm to zatím nevypadá, protože změnu by museli strávit jak zákazníci, tak regulátor.

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia má tiskovou konferenci a je to narvané

Hlava na hlavě je to doslova na tiskové konferenci Nokia. Na fotce vidíte obsypané dveře, lidí se snaží do sálu nahlédnout alespoň okénkem ve dveřích. A to je konference jen pro novináře. Není se čemu divit. Zatím jsme tu od firmy Nokia nic moc neviděli. Na tiskovce představila nějaké mobily, z nichž nejdůležitější je Nokia 6136 s podporou UMA. Jde o telco překlad wifi, což je tu jinak sprosté slovo. Jenže uma je in. A Nokia představila nejenom telefon s Uma podporou, ale i LiveBOX, což je zařízení pro připojení do mobilní sítě přes wifi a DSL. Nokia a Orange tuhle službu už ohlásili. Uma tu představuje skoro každý. Nejenom Nokia. Takže až bude čas tak o tom více. Co je na tom mrzuté je, že Uma je cesta, jak odříznout od wifi propojení s mobily nezávislé Sip poskytovatele. Proč někdo nenabídne místo Uma přímo propojení s vlastním Sip serverem? Asi proto, že operátorům by se to nelíbilo. Pardon, tady na kongresu se říká, že by nebylo možné uživateli zajistit end to end kvalitu služby. Bullshit, říkám já...

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Neschopnost českých počítačových e-shopů

Noname píše: Zrovna pro kamaráda sháním notebook - dostal na něj od šéfa 37 tisíc bez DPH a chtěl by to nejlepší za tuhle cenu, ale jak jsem zjistil, české eshopy takový výběr vůbec neulehčují. Zkoušel jsem asi 10 firem, které mě napadly, ale zkuste si ve vašem oblíbeném obchodě takové základní věci jako zúžení výběru na notebooky pod určitou váhu (nebo alespoň srovnání podle váhy), nebo filtr na od/do částku a nebo prubířský kámen všech - vyhledat tablet PC notebooky. Dokonce jsem se musel uchýlit i k telefonátům na specialisty v jednotlivých firmách, jenže u některých firem jste čekáte třeba 15 minut a pak vás to přestane bavit. Jinde vás obchodník přepojí na technika, technik ovšem nezná ceny, takže s výběrem podle ceny také neporadí. A nebo mají obchodníky specializované podle značek, mě je to ale značka víceméně ukradená. Takže po dvou dnech jsem s výběrem stále na začátku.

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

IPWireless představuje další mobilní televizi – TDtv

Jestli se vám zdálo, že standardů pro mobilní televizi je tu nějak málo, tak mám pro vás dobrou zprávu. IpWireless představilo na 3GSM svoji variantu mobilní televize nazvanou TDtv. Jak asi chápeme, jde o snahu přihrát si trochu vlastní polívčičku. V tomto případě je polévka založena na časovém duplexu známého v našich krajích pod tajnosnubným názvem Internet4g. Polévka je zahustěna pomocí Multimedia Broadcast and Multicast Standard (MBMS), jenž je součástí UMTS Release 6. Takto zvládne technologie na 5 mhz šířce pásma přenášet až 50 televizních kanálů ve standardním rozlišení pro mobily, v režimu vyšší kvality QVGA pak 15 kanálů. Samozřejmě bez ohledu na počet příjemců, protože jde o multicast. Jeden trial jede v Japonsku na frekvenci 2,01 ghz, další mají přijít na řadu v půlce roku. Prý bude možná i konverze na jiná pásma a bude to fungovat nakonec i v existujících umts sítích po drobném upgrade. Tak vám nevím. Běhá to tu hezky, ale těch standardů už je na mne moc a to je zajícova smrt. Přednášky, které mne mají vyvést z nebezpečného bludu, že mobilní televize jest kravina, začnou až zítra. Takže sledujte, jak plynule a zda vůbec převléknu kabát...

13. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Výstaviště je prostě obrovské

Jelikož kongres začíná až v pondělí, máme tu víkend na prohlídku města. A Barcelona stojí opravdu za to. Mají tu hezkou službu pro turisty, v Praze bohužel neobvyklou. Turistickou autobusovou linku. Koupíte si denní lístek a můžete jí jezdit po libosti, kdykoliv nastoupit nebo vystoupit. Samozřejmě jezdí od památky k památce a je to patrový bus, patro otevřené. Moc pohodlné a fajn.

11. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak a jsme tady a hned Samsung a jeho HSDPA

Dorazili jsme na místo určení. Elektronický ticket se neukázal být problémem, stačilo mít jej preventivně vytištěny. Barcelona si hodlá letošní kongres hezky užít a už při východu z letiště je tu hromada reklam na novinky, které máme teprve spatřit. Příkladem může být vyfocený Samsung který nabízí podporu hsdpa. Co dalšího nabízí se dozvíme za pár dní. Agentura, která nám zajistila ubytování, nám také zařídila odvoz, takže už jedeme se ubytovat bez noření se do místní veřejné dopravy. A během toho píšu. Což mi připomíná, že v úterý mi někdo chce presentovat systém na mobilní blogování. Tak jsem zvědavý, o co bude lepší než tohle udělátko...

10. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Zítra už v Barceloně a od pondělí 3GSM

Po měsíci abstinence mi blog skoro vůbec nechybí. Jenže se blíží akce, kterou jsem si předsevzal zaznamenat a nechce se mi předsevzetí porušit, protože se tím donutím k věcem, o nichž vím, že jsou i mně užitečné, ale jinak bych na ně asi kašlal. Tedy systematicky povysedávat co největší počet přednášek na 3GSM kongresu.

9. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Support Denmark

Noname píše: Patrick umístil do pravého rohu stránek odkaz na Support Denmark. Je skvělé, že máme stejný názor, doporučuji i ostatním vlastníkům webů, ostatně už jsem tu o tom dávno chtěl psát, ale bez komentářů by to bylo k ničemu. Celá situace udělala složitější i moje nakupování - zatím jsem vždy pátral, jestli je produkt z Česka a když ne, jestli existuje nějaká jeho česká, byť dražší alternativa, kterou si koupím. Nyní pátrám, jestli náhodou není produkt z nějaké muslimské země, abych jej zavrhl.

8. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

8 znaků co zničí novou Operu

Noname píše: Jak asi víte, vyšla nová technology preview prohlížeče Opera. Nemá smysl se rozepisovat o tom, že je to nejlepší prohlížeč co je dnes na trhu, našel jsem ale jednu drobnost, která dokáže způsobit, že se naruší renderovací stroj Opery a ta již nedokáže vykreslit další obsah. Tím magickým řetězcem je <canvas>. Jedná se o relativně nový HTML element, který nově Opera podporuje a umožňuje kreslení grafiky pomocí skriptovacích jazyků. Je to skvělá věc, se kterou si třeba v HTML můžete zahrát Dooma a nebo třeba kreslit jako paintbrushi, i když hlavní síla je v běžné grafice na stránkách (zkuste třeba bez tohoto tagu udělat, aby byla stránka diagonálně rozdělena na polovinu a každá část bude mít jinou barvu - zvládnete to leda s ohromně velkým obrázkem a i tak to na různých rozlišeních bude vypadat všelijak).

8. únor 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Důvod mé absence

Noname píše: Omlouvám se za svou dvoutýdenní téměř nepřítomnost na českém Internetu, měl jsem pro ni velký důvod. Tedy ne až tak velký - 51 cm, 3.1 kg těžký a jmenuje se Sofie. (ne, s Patrickovým potomkem to nemá nic společného, jméno jsem převzal z DaVinci Code).

31. leden 2006 - Pokračuj ve čtení 👉

Malé interní sdělení

Neradujte se předčasně. Titulní stránku Marigolda jsem zprovoznil proto, že jsem se na 3GSM kongres akreditoval jako "novinář Marigolda" a nechtělo se mi na poslední chvíli to řešit a press oddělení kongresu by mohlo reptat. Za ty tři eurolitry to stojí. Navíc stejně většině zdatnějších došlo, že jsem na server jednoduše a prostě nahrál soubor nazvaný index.html, který má při servírování přednost před index.php, takže se k původní titulní stránce dalo dostat a nebylo proč ne.

19. leden 2006 - Pokračuj ve čtení 👉