Soukromí bude za příplatek. Pokud vůbec.

Invaze reklamy a jiných typů sdělení třetích stran do našich životů i do prostředí, které jsme doposud považovaly za nedotknutelné, souvisí s narůstajícím přesvědčením, že na reklamě lze vydělat kdekoliv a kdykoliv. Kde jsou ty časy, kdy se nad prvním inzerátem v novinách lidé podivovali. Dnešní noviny jsou zaplaveny inzercí, takže redakční informace zabírá někdy i jen polovinu plochy. A bude hůře. Zatímco dříve noviny a časopisy vznikaly s prvotním záměrem dát čtenářům nové podněty, dnes je prvotní záměr vytvořit reklamní nosič. Což je na řadě těch nově vznikajících děl až nepříjemně vidět a takové časopisy o bydlení jsou plejádou inzerátů, označených i neoznačených PR článků a jednoho tematického článku, který beztak slouží k tomu, aby vykolíkoval oblast pro inzerenty zajímavou a umožnil je efektivně a “bezešvě” nabalit na obsah.

7. říjen 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilovánky pro tento podzim

Sbírka střípků z mobilního světa pro letošní podzim je zajímavou směsicí. Když jsem označoval Apple a jeho iPhone za největší událost mobilního světa, zjevně jsem se nemýlil, ať odpůrci iPhone nadávají, jak chtějí.

3. říjen 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobné novinky v rámci možností

První drobnou novinkou je vzhledová úprava Marigolda. Pravý blok, který byl na titulní stránce a graficky se nevyvedl, jsem přesunul doleva. Dvousloupcový design is back. Bohužel až dneska jsem si všiml, že úprava nedopadla dobře v MSIE, kde se druhý článek zarovnává až na konec menu, což je zjevně chyba. V čem, to budu muset ještě poštelovat.

30. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia Conversation umí se SMS pracovat jako s chatem

Normální SMS klient pracuje se sms zprávami podle data doručení. Existují (a existovaly) pokusy pracovat se zprávami i podle odesilatele, například na Palm Treu a nově a úspěšněji také na Apple iPhone. Nokia si povšimla oblíbenosti konverzačního řazení SMS zpráv, kdy zprávy se primárně shlukují podle adresáta a teprve v rámci tohoto řazení podle data zpracování zprávy. A urychleně připravila vlastní aplikaci nazvanou Conversation pro telefony vybavené S60 3rd Edition. Dostupná je zdarma přes Nokia Beta Labs zde.

23. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Vodafone šlápl do UGC a úsměvu konkurentů

UGC je kryptická zkratka značící User Generated Content, tedy obsah tvořený uživateli. Úsměv konkurentů značí hypotetický stav pro případ, že O2 by se trendu na českém trhu ještě mohla smát a T-Mobile kdyby sehnal nějakou kreativní reklamku. Tolik počáteční definice.

18. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Sveasoft uvolnil alternativní firmware pro WiFi routery Talisman Basic

Konečně něco trochu více zajímavého v oblasti WiFi, než plejáda 802.11Nkových karet. I když, možná už mimo dozor zájmu řady lidí. Sveasoft právě uvolnil alternativní firmware pro WiFi routery Talisman ve verzi Basic zdarma. To je dobrá zpráva, dva roky staré Alchemy a tři roky staré Satori už si nějakou tu správku vysloužilo. Talisman ve verzi 1.3.1 už je stabilní, od 1.2.9 ostatně problému pozoruju minimum.

16. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Komentáře jen pro registrované

Bývaly časy, kdy na Marigold chodilo málo lidí a před tím, než něco napsali do komentářů, si to důkladně rozmysleli. Ty časy jsou bohužel pryč. Pokud si vzpomínáte, tak před nějakým rokem jsem přemýšlel o tom, že Marigold bude jen pro registrované a pozvané čtenáře. Jelikož mne návštěvnost neživí a netrápí, mělo to své opodstatnění, protože něco jiného je diskutovat s konkrétními lidmi a něco jiného je čelit anonymnímu davu. To člověka (=autora webu =mne) rychle omrzí. Hlavně proto, že to člověku nic nedává. Anonymita v tomto případě je jednosměrná. Vám napíšou, že jste debil, ale vy tohle odpovědět nemůžete, aby hned na dalších serverech nezačla partička debílků rozebírat, jak si můžete dovolit o někom prohlásit, že je debil.

16. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Apple iPhone unlock v Česku

Tohle je téměř komerční sdělení, nicméně zajímavé nejenom pro mne. Pokud máte Apple iPhone a potřebujete ho odblokovat čistě softwarově, stačí k tomu IMEI a penízky. Za 900 Kč dostanete aplikaci, která telefon odblokuje, za 1500 Kč vám ho v Praze sakumpikum odblokují, pokud s tím nechcete laborovat vůbec. Jde o aplikaci Iphonesimfree, ne o tu open-source aplikaci. S ní to není zatím stále jednoduché. Ale laborovat s ní samozřejmě můžete taky :) Zájemci nechť píšou na iphoneunlockCZ -zavináč- gmail.com. Podotýkám, že to není moje služba, ale ty lidi znám, nakonec kdybyste chtěli iPhone, napište tam taky, třeba ještě nějaké zbyly :)

15. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Lomítko – takový pokus o video podcast

Tak jsme si onehdá s b00leanem říkali, že bychom zkusili video podcast. Něco podobného, jako je Diggnation, nebo jako je český Digit. Já osobně už jsem nad tím špekuloval delší dobu, protože jsem si pořád říkal, že to musí být zajímavé si to vyzkoušet. A tak jsme špekulovali, až jsme na to včera vlítli. Ve firmě jsem zkonfiskoval tři kamery, kolegu jsem nejdříve vyštval z jeho kanceláře, pak jsem ho pokorně šel poprosit, aby se vrátil a obsluhoval ty kamery. Připravili jsme si témata, porty, lampu, notebooky, matonku a šlo se na to.

13. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Chybička

Když jsem psal včera o HSDPA v O2, byly moje intelektuální schopnosti na bodu mrazu. Jednak jsem to vysvětlil tak, že jsem to ani já teď nepochopil a navíc zásadní problém byl v tom, že jsem před pár dny upgradoval Nokia N95 z nějakého prastarého beta firmware na poslední verzi. Což se ukázalo být hlavním důvodem zlepšení všeho. Přijměte omluvu za zmatek… (Jen pro pořádek připomínám 3GPP TS 22)

12. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉

Opravník fantasmagorického glosování

Často mne nemile překvapí, jaké obskurní konstrukce umí vymyslet lidé, kteří mají jednoduchou možnost se zeptat, jak se věci mají. Už jsem vyrostl z toho, že by za tím mohla být nevědomost. Neznalost a povrchní informovanost je základem takových konstrukcí, žárlení stojí někde v teple v pozadí. Slovy Shreka, co si tím kdo kompenzuje…

10. září 2007 - Pokračuj ve čtení 👉