Český Vodafone možná nabídne WiFi síť

Český Vodafone je na tom s nabídkou vysokorychlostního připojení zatím poměrně špatně, pokud odmyslíme EDGE, nemá nefiremním klientům zatím mnoho co nabídnout. Na firemní scéně by měl situaci změnit dnes oznámený odkup BroadNetu, který provozuje FWA síť s plošným pokrytím v pásmu 26 a 28 GHz, tahle technologie ovšem není laciná tak, aby mohla pokrývat i nefiremní trhy - a vzhledem k frekvencím to zatím ani moc nevypadá.

3. září 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Modulační technologie pro uplink sítí 4G: LTE a WiMax

V další části povídání o vývoji situace v mobilních datech jsem se chtěl podívat na rozvoj WiMaxu a LTE, jenže jsem si s hrůzou povšiml, že o LTE jako technologii je na Marigoldovi jen málo. Takže musíme splatit dluh. Ještě před tím, než si nové 4G technologie (LTE, WiMax a UWB) porovnáme - to asi někdy příště - tak se mrkneme na rozdíly mezi způsobem modulace signálu.

2. září 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

U:fonův Fofr internet Za nula a Samoobsluha

Jestli se mi U:fon s něčím trefil do noty, pak to byla jeho nabídka Fofr internetu s tarifem Za nula. Zopakujme si nabídku: přístup k internetu v CDMA síti s určitým pokrytím republiky je v ceně 5 Kč za 15 minut. Platí se pouze za uvedený čas, neplatí se za přenesená data nebo nějaký paušál. Jedinou další finanční podmínkou je nutnost zaopatřit si modem, který stojí 3000 Kč (200Kč sleva při nákupu v Ufon shopu).

29. srpen 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak jsme na tom s mobilními daty (díl první z nevímkolika)

Blbý název článku, já vím, ale co se dá dělat. My v Česku na tom nejsme prakticky nijak a to ani se 3/3,5G. Myslel jsem to všeobjímajícně, jaká jest situace v rozvinutých zemích. Nás se zpráva týká minimálně. Původně jsem chtěl psát o vývoji v LTE a WiMaxu, jenže jsem se trochu více rozmáchl a následně se ukázalo, že bude jednodušší přepsat nadpis, než článek, takže LTE a WiMax někdy příště.

27. srpen 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Když Apple rozdává operátorům lekce v aroganci …

iPhone šílenství proběhlo i u nás a to přibližně stejně, jako všude jinde, kdy komentující se rozdělili na tři skupiny: první iPhone zaujal a reportuje o něm. Druhou nezaujal a je jí fuk. Třetí má potřebu zvěstovat svou pravdu, jak je to mizerný telefon a kdo ho kupuje, je appleovce. Hezká psychologická sonda, ale k ničemu jinému to v praxi není. Sami se zařiďte podle sebe: jděte, telefon si vyzkoušejte. Neuvažujte o něm, pokud se potřebujete přes telefon připojovat z počítače na internet nebo pokud vás dráždí bluetooth určený jen pro připojení sluchátek. Nebo pokud nevyžijete bez hardwarové klávesnice. Zbytečně byste si otrávili život.

24. srpen 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

O psaní

Nedávno jsem četl článek Petra Koubského věnovaný psaní. Nebo spíše tomu, že/zda Miloš Čermák je grafoman. Ty poznatky mi mluvily z duše a tak jsem se zamýšlel nad tím, jak píšu já sám. Jak píšu technicky. Protože v oblasti psaní jsem samouk, což může být dobře i špatně. Už proto, že v Česku je jen málo lidí, kteří by vás psaní naučili. Skutečné psaní a skutečně naučili.

18. srpen 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Dovolená čili vyčistit hlavu od práce

Odjíždím na dovolenou, což bude mít za následek nejenom to, že Marigold se nebude aktualizovat (to byste snadno přehlédli - jen twitty nahoře možná budou přibývat), ale také to, že nebudu odpovídat na emaily ani na telefonáty. Prostě se to tu bude muset beze mne nějakou dobu obejít, zatímco já se budu cachtat v moři, upíjet Cuba Libre, mazat se krémem a vůbec dělat všechny ty věci, co se u národu turistů sluší. Zejména, pokud zjistím, co se skrývá pod označením Terminál Sever 1 na pardubickém letišti :) (jo, to já zjistím, jsem nějaký pardubák přeci!)

28. červenec 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

iPhone s firmware 2.0 je fajn, ale s update počkejte

O víkendu vyšla utilitka Pwnage určená k přechodu na nový firmware pro Apple iPhone a jeho odemčení. A tak jsem upgradoval na 2.0. Těšil jsem se a moje očekávání byla více méně naplněna. Ačkoliv přechod doporučuji, doporučuji také ještě pár dní počkat, až se vyladí drobné problémy, jako nemožnost pohodlně vypnout automatický opravovač psaní (zde nepohodlný postup), u něhož původní postup vypnutí nefunguje. Návod pro upgrade firmware pro uživatele Mac sepsal Petr Mára zde.

22. červenec 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Česká Wikipedie je někdy zvláštní (a proč by se mi líbil Knol)

Nedávno doputovala na internet zpráva, že česká Wikipedie se přehoupla přes 100 000 záznamů v encyklopedii. Zaujalo mne to z několika důvodů. Tak zaprvé je to chvályhodný a bohulibý počin, taková otevřená encyklopedie. Za druhé jsem přemýšlel, kam se poděl Google Knol, po němž rok není ani vidu, ani slechu. A za třetí mne to zaujalo proto, že po delší době jsem nedávno začal maličko více s českou Wikipedií pracovat - v tom smyslu, že jsem tam občas něco napsal, nejenom našel. Po delší době je v tomto případě výraz pro tři roky. Před třemi lety jsem s českou wikipedia scénou udělal ne zcela dobrou zkušenost. Byl jsem zvědav, jak se situace změnila.

20. červenec 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Servisní menu telefonu Ubiquam U-400

Dal jsem se v posledních dnech do zkoumání toho, proč má U:fon někdy tak mizerný zvuk. Původně jsem si toho nevšiml, nejsem natolik citlivý, abych takové věci bezpečně rozeznával a ani prostředí, kde telefonuju, nebývá akusticky ideální. Ale pak se ta plechovost místy nedala přehlédnout.

15. červenec 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak nakupují fajnšmekři (jako já třeba)

O víkendu se Dita rozhodla, že bychom mohli vyrazit na nákup do IKEA. Orosil jsem se. Ne snad, že by mi vadilo zboží z ikei, je to zboží pro mladé, což v newsspeaku těchto firem znamená, že to moc nevydrží a rozpadne se to tak rychle, jako se mění móda a vkus (true story), takže nám to doma místo dlouho zabírat nebude. Jenže ten nákup, to je něco, co nemám rád (eufemismus). Dita mne sice utěšovala, že všichni vypadli z Prahy a IKEA bude prázdná, ale to mne neuklidnilo. Asi to na mne bylo vidět, protože ještě na jižní spojce Dita navrhla, že by vlastně bylo lepší, kdybych si šel vedle sednout do kavárny a ona v klidu nakoupí. Pochopil jsem, že v klidu pro oba, protože jestli jsem na něco velmi špatný partner, tak na vybírání košíčků ze sedmi velikostí a sedmi barev. Co se dalo dělat, souhlasil jsem a vyrazil jsem do Centra Černý most, což je hned vedle, abych si dal kávu na uklidnění a dostal tlak i tep do normálu (jo, v tomhle případě na to kafe funguje).

3. červenec 2008 - Pokračuj ve čtení 👉

Malá drobnost k platbám za příchozí hovory

Noname píše: všiml jsem si toho tady v diskusi, např. u komentáře Lahvoně, ale i na dalších diskusích na toto téma všude možně, že mnoho diskutérů nechápe naprosto jednu zásadní věc - u (staro)nového způsobu účtování je zcela jedno, jestli vám volá někdo od jiného operátora či z jiné země, váš poplatek za příchozí hovor je vždy stejný, protože je tvořen jen tou částí, kterou má váš operátor s tím, že spojí hovor na váš telefon ze své sítě. Tento náklad je pro něj vždy shodný. Takže nemusíte jak píše Lahvoň pořizovat si různé karty různých operátorů aby ostatní ušetřili (to naopak “musíte” při současném systému), nemusíte ani vědět jestli je dotyčný v cizině či není, jak jsem četl v jiné diskusi.

24. červen 2008 - Pokračuj ve čtení 👉