Robotická umělá inteligence na CeBITu 2017

Patrick Zandl · 20. březen 2017

Na CeBITu vystavujeme hned vedle japonského robotického pavilonu. Je to poněkud deprimující, protože sice je nedaleko Jablotron a s Turrisem tu tedy děláme alespoň určitou českou dvojku, jenže proti robotům všeho typu je to přeci jen trochu chabé. Vypadá to, jako bychom za světem měli obrovské zpoždění. Máme?

Ne vždy jsem o tom přesvědčen. Třeba tenhle snímek je něco, proč mám o soudobém AI - Umělé inteligenci - určité pochybnosti.

IMG 20170320 172052

Robota nazvaného Pepper na snímku vyrábí japonská firma Softbank Robotisc zaměstnávající pět stovek lidí. Má to být skvělý společník, který zjednoduší váš styk se zákazníky. Sledoval jsem ho. Copak o to, že demo je debilní. To už je osud dema na veletrhu. Robot přijme vaši objednávku na kafe, něco mekotá, něco bliká na displeji. Připomíná figurínu s nalepeným displejem a ledkama v mrtvých očích. Rameno dalšího robota nacpe kapsli do kávovaru a podá vám kelímek s kafem. Skvělý výsledek na dva roboty v ceně několika mega, zvláště, když uvážíte, že kapsle o kus dál vybaluje z krabice živý Japonec. Takový už je osud dema.

O Pepperovi prospekt hlásá samé superlativy. Mnoho senzorů umožňuje téměř lidské reakce, předvídavost, napojení na informační báze. Bájo. Pepper, kterého jsem viděl já, byl blbý, jak troky a jediné, na co se zmohl, je zeptat se, zda chcete kafe a vyhodnotit, zda jste mu na displeji zmáčkli, že jo. Do toho prohodil pár přednastavených hlášek a jestli nebyla zlidštěním komunikace myšlena nutkavá potřeba ukopnout mu hlavu, tak mi jeho přínos ušel.

Robotické AI v poslední době nápadně připomíná podvod a vůbec mi není jasné zda bych se něčeho takového chtěl účastnit. Několik velmi náhodně vybíraných odpovědí či gest z informační báze je vydáváno za důkladně analyzovanou situaci, na niž robot citlivě a téměř lidsky reaguje. Téměř za robotickou osobnost. Ve skutečnosti je to stále spíše jen zajímavé, než přesvědčivé.

Přemýšlím nad tím, zda něco takového může mít úspěch. Ve skutečnosti asi ne. Roboti typu Peppera zatím zaujmou spíše na veletrzích a podobných akcích, kde pozornost přitahují spolehlivě, k nějaké Umělé inteligenci mají ale zatím daleko. Postupem doby se ovšem jejich "osobnost" bude zahušťovat a nakonec budou opravu možná schopni zajímavé odezvy, prostě proto, že báze reakcí už bude dostatečně velká, aby v jednoduchých případech přesvědčila. 

To by ale znamenalo, že neúčastnit se dneska podvůdku znamená, že v robotické revoluci pravděpodobně neuspějete. A to je vlastně smutné...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook