Záhada s Oskařím GPRS (skoro) vyřešena

V pátek jsem znovu bojoval na oskaří infolince o svoje GPRS. Za chvíli se ukázalo, že moje GPRS je sice aktivováno, ale až od 4. listopadu s tím, že tak to zadal někdo u Oskara do systému. Když jsem se ptal, zda se to dá změnit, bylo mi vysvětleno, že tím by se vymazaly i všechny Oskar Dárky a protože jsem netušil, o jaké dárky jde, tak jsem to rozhodně vymazat nechtěl. Nakonec jsem si řekl, že do úterý vydržím, čímž pádem to byl po několika letech můj první víkend bez GPRS.

3. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia nabízí push-to-talk v GSM sítích -PoC

O službě PTT (push-to-talk) jsem tu již psal. Nokia spolu s Ericssonem, Motorolou a Siemensem se shodli na jednotné specifikaci této služby v GSM sítích - Nokia jí nyní říká PoC (PTT over Cellular). A Nokia nedávno prohlásila, že již dodává první produkty PoC pro GSM sítě. Komerčně budou dostupné počátkem roku 2004 a Nokia se chlubí, že od června 2003 provedla testy v dvacítce GSM sítí po celém světě.

3. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Křišťály stínů

Tak tohle byl začátek rozsáhlého eposu, který jsem psal v roce 1990. A nikdy nedopsal - schovávám si ten nápad na dobu, kdy se naučím pořádně psát. Křišťály stínů jsou vlastně verzí qwestů, Putování. Jenže tentokráte ve světě bohů, kterým se prohnala válka…<BLOCKQUOTE dir=ltr style="MARGIN-RIGHT: 0px">

Tahle povídka byla vlastně úvodem rozsáhlého díla Křišťály stínů. Vznikla v roce 1990 a tak omluvte mé schopnosti psaní v češtině v té době. Na dopsání se chystám na dobu, až se pořádně naučím psát a někoho to bude zajímat... :) Povídka obsahuje uvedení do obsazení následujícího putování světem Bohů.

2. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Křišťály stínů – vlastně literární prvotina

Nedávno jsem procházel zálohy na ZIPkách a našel jsem svoji úplně první knihu. Tedy abyste rozuměli, kdysi dávno, ještě v dětství, jsem chtěl být spisovatelem a psát knihy. A tak mám doma hromadu rozepsaných knih, které se na něčem zadrhly (zkrachoval nakladatel, nakladatel nikdy neexistoval, psal jsem to jen do šuplíku, nakladatel vydal tři kusy = byl jsem to já atd).

2. listopad 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

První Oskaří problém: nejde mi aktivovat GPRS

Narazil jsem na svůj první problém u Oskara. Chtěl jsem, aby mi bylo aktivováno GPRS ve verzi Standard, to jest dvoustovkový paušálek, nižší ceny. Když mi karta přišla, GPRS na ní aktivní nebylo. Inu, jsou to lidé, zapoměli, není problém, řekl jsem si. Aktivuji si to sám. Nejprve z vrozené lenosti na Oskarově Samoobsluže přes webové rozhraní. Tam stisknete čudlík, příjde SMS a služba je aktivní. Stiskl jsem čudlík, přišla SMS a co myslíte? Služba nebyla aktivní :)

31. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Plenky se opravdu nedají dát do nákladů?

Je to složitá historie, ale rozhodl jsem se zapsat ji pro potřeby finančního úřadu, takže se s ní svěřím i na Marigoldovi. Jednomu blogerovi, zbrojíři a literátovi (pořád je to jeden člověk) jehož tu nebudu jmenovat (aby to bylo překvapení), se narodil potomek. A tak jsme s Lopem rozvažovali, co že mu k tomuto životnímu mezníku dát. Lopo je ovšem mistr překvapení a tak se dotyčného zeptal co že by si přál. A usnesli se, že nakoupí hromadu plenek, neb to vždy s potomkem užijete, když ne vy, tak on. A protože Lopo s výběrní kasičkou obkroužil hromadu dalších známých, vypadalo to, že lze zakoupit téměř celou fabriku na plenky. A tak jsme se s Lopem umluvili, že zajedeme do Makra a koupíme nějaké velké balení plenek.

31. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Microsoft vyhodil zaměstnance za blogování. Ech, bylo to maličko jinak…

Poslední dny na internetu je málo zajímavých zpráv a tak zpráva o vyhození blogera z Microsoftu poutá obecnou pozornost. Jestli jste to nezachytili, tak převyprávím událost: Michael Hanscom pracuje v Redmondu pro Microsoft. Jednoho dne vyfotil před prací náklaďák s Apple G5, které právě vykládali před Microsoftem a fotku zveřejnil na svém weblogu s komentářem, že někdo v Microsoftu si nakoupil nové hračky. O pár dní později si ho zavolal šéf oddělení a dal mu padáka. A pak už zapracovala blogerská scéna, o chvíli později se události chytla i velká média včetně MSNBC a je z toho událost, protože titulky všude možně hlásají, že Microsoft vyhodil někoho za blogování. Velká média mají o čem psát: blogování je nebezpečené atd, blogy zase soptí nad Microsoft. Přitom to všechno bylo trochu jinak...

31. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

DBTEL nabízí IAD s WiFi a DECT a WiFi sluchátko

Na ženevském ITU jsem narazil na hezké komunikační řešení od tajwanské firmy Dbtel, místního velkého výrobce mobilů. Jmenuje se Wireless IAD, zkratka IAD označuje Integrated Access Device (anglická vysvětlivka). IAD Dbtelu umí fungovat jako přístupový bod WiFi B/G, podporuje připojení do internetu DSL nebo kabelovým modemem nebo čímkoliv, z čeho leze ethernet, je vybaven podporou VoIP (SIP atd) a je v něm vestavěná DECT základnová stanice a připojení do telefonní sítě.

31. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile D nabízí cestovní informace a sestavení cesty jako MMS

Zajímavou službu představil v pondělí německý T-Mobile. Jde o dvě telefonní linky, na které si můžete zavolat a dozvědět se potřebné cestovní informace (pamětihodnosti, doporučená trasa atd), na druhé lince pak informace o dopravě jako zácpy, objíždky atd. Aby to bylo ještě lepší, všechny informace můžete dostat také jako MMS zprávu na svůj mobil a to včetně výseku mapy s nakreslenou trasou, jak se dostat do zvoleného bodu. A aby to bylo nejlepší, služba zaslání MMS informace je do konce roku zdarma. V MMS zprávě tak můžete dostat seznamy i fotky hotelů, restaurací, památek, adresy benzinek a další užitečné cestovní informace. Už jen samotné volání na infolinky je ale pěkně mastné - stojí 1,29 €/min a sestavovací poplatek 0,29 €. Přesto to vypadá jako velmi pěkná služba.  Zdroj: T-Mobile.de.

30. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Stovka WiFi knih prodána…

Tak jsem se dnes díval na vydané faktury za knihy a zjistil jsem, že jsme právě překročili stovku WiFi knih prodaný přes Marigolda. To je sympatické číslo, původně jsem očekával, že budu mít problémy s polovičním množstvím v průběhu půl roku, ale ve skutečnosti za necelý měsíc šla stovka knih pryč. I vydavatel si pochvaluje, že kniha se dobře prodává, takže asi bude na čase sbírat podněty lidí, co jim v té knize chybělo a chystat se na nějaké pokračování… :)

30. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Rychlá data Eurotelu: buďto EDGE nebo CDMA-450?

Tento týden jsem věnoval shánění zajímavých informací věnovaných eurotelecí myšlence na implementaci CDMA-450 namísto NMT. Jak se mi to původně zdála zvrhlá myšlenka, přijde mi to stále zajímavější a smysluplnější, ačkoliv je zřejmé, že je to projekt v nejlepším případě s výhledem na konec příštího roku, spíše ale až na rok 2005.

30. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

RSS komentářů

Tak jsem dnes trochu pracoval na komentářích, už jsem je měl dlouho v merku a dneska na ně vyzbyla chvíle času. A udělal jsem RSS komentářů, takže kdo používáte RSS a chcete mít komentáře z Marigolda online, stačí si přidat jako RSS zdroj tohle url: http://www.marigold.cz/win/komentare_rss.html - Váša slibuje, že při příštím update Genesis umožní volit koncovku souborů šablon dle libosti. Taky jsem nechal vypisovat u příspěvků jméno zprávy, ke které patří - ale je to jen u nových...

30. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Digitální televize v mobilu

Televize se už delší dobu cpe i do mobilů a evropská Digital Broadcast Group už delší dobu tlačí na mobilní výrobce a standardizátora, aby spolupracovali při propojování digitálního televizního systému s mobilními standardy. O televizním digitálním standardu DVB-X, který má doplnit terestrický DVB-T jako systém pro mobilní telefony si můžete počíst hezky (anglicky) v tomto článku na WirelessWeek.com. Doplní vám to tak přehled o digitální televizi určené pro mobily.

30. říjen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉