WiFi v Moravské zemské knihovně

Díky dobrotivému upozorniteli vás mohu informovat, že Moravská zemská knihovna v Brně nabízí připojení skrze WiFi do internetu. Bezdrátová síť zatím v budově Kounicova 65a pokrývá technickou studovnu (6. patro), a biologickou studovnu (4. patro). Další rozšíření bude záviset na vyhodnocení výsledků získaných během zkušebního provozu. Vše zdarma, ostatně testuje se to. Podrobnosti na webu MZK.

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telekomácké WiFi mne naštvalo

Měl jsem ráno schůzku v centru města a jelikož mne moje limuzína (vedená pod krycím jménem metro) dopravila do centra podezřele brzy, rozhodl jsem se stavit na Karlově náměstí v Nescafé a ještě projít poštu a vyřídit pár věcí - mají tam WiFi Telecomu. Bylo mírně před osmou, chtěl jsem si z povinnosti koupit kafe, bylo mi blbé sedět tam jen tak - naštěstí mi ale řekli, že ještě neotevřeli a že za pět minut. Tak jsem si sednul ke stolečku (je to v obchodním centru, takže i když neotevřeli, fyzicky je tam otevřeno) a zapnul notebook, zalogoval se do Telekom WiFi. Jenže ouha, ono to jelo rychlostí bit za vteřinu. Když jsem po pěti minutách nenatáhl ani jedinou poštovní zprávu a nepomohlo přehlášení, zabalil jsem to a šel jsem se projít. Bylo hezky, Praha se probouzela, čerstvý luft, bylo to zdravější, než sedět u netu...

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Sean Gorman disertačku málem neobhájil, chtěli ji utajit…

Tak tomu říkám pech. Sean Gorman měl problémy s obhajobou svojí disertační práce, protože státní orgány chtěly, aby byla označena jako tajná. A Gormanovi profesoři neměli prověrky pro nakládání s tajnými materiály… Ale popořádku - Sean Gorman vytvořil v rámci svého disertačního projektu digitální mapu USA, do které zanesl údaje o optických kabelech. Ty bral z volně dostupných zpráv. Jenže pak se ukázalo, že jeho mapa je perfektní záležitost pro teroristy - pokud by chtěli vědět, jak co nejvíce uškodit porušením kabelu, Gormanův software na to byl ideální. Alespoň to si (evidentně ne bezdůvodně) myslela FBI a CIA. A tak chtěli disertačku stopit. Jenže Gorman si postěžoval, protože neměl zrovna náladu psát novou - a z celé věci se stala mediální aféra. Já jsem článek našel v papírovém Wired a dost jsem se nasmál, článků a názorů o celém problému je na netu nepřeberně, dejte do Google “Sean Gorman” a kochejte se. Disertačku měl obhajovat v lednu, moc by mne zajímalo, jak dopadl - když to někdo najdete, dejte vědět… Zdroj: Wired a CircleID - Security by Obscurity?.

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

První komerční WiMAX poskytovatel odstartoval

… bohužel ne u nás, alebrž v USA. Společnost VeriLAN nainstalovala v Oregonu na zhruba třista metrů vysokou televizní vysílací věž základnovou stanici WiMAX (802.16a) a díky ní nabízí přístup k širokopásmovým službám v širokém okolí na rychlostech 256 Kb/s - 24 Mb/s. Dlužno ale dodat, že používaný hardware LIBRA 5800 není plně WiMAX kompatibilní. Hlavní výhodou WiMAXu je v tomto případě absence potřeby přímé viditelnosti, vysoké pokrytí a slušná rychlost, potřebný hardware je zatím ale docela drahý. Zdroj: Muniwireless, upozornil JD.

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehlídka proměn designů Mobil.cz

Změna vzhledu velkého zpravodajského serveru je vždy obrovská a navíc nevděčná práce. Návrh nového vzhledu serveru začíná prakticky v okamžiku, kdy je publikován nový vzhled, pak se na tom rok tak-nějak dělá, sbírají se pomalu další poznatky, sem tam někdo nahodí novou myšlenku. Jenže za rok se ukáže, že původní design už je mnoha změnami a dodatky (zejména nové reklamy) tak rozkorejněný, že je potřeba ho urychleně vyměnit... a pak stres, rychlá akce a měsíční prakticky non-stop práce při běžném provozu jako kreslení bannerů atd. Prostě lahůdka na nervy, myslím že grafici Mobilu i kdekoliv jinde mohou má slova potvrdit.

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Co vy na nový Mobil.cz

Nový design Mobil.cz už běží, takže ho vidíte v plné kráse. Názory čtenářů Mobilu v této diskusi jsou zpravidla negativní, což je ale obvyklé u jakéhokoliv střídání designu. Osobně bych dal přednost výraznějším barvám, což je ale věc, kterou jistě mobiláci vyřeší skinováním, které je díky přechodu na CSS naprosto jednoduché, takže stačí připravit jinou barevnou variantu, váš prohlížeč si ji zapamatuje a příště nahrává Mobil bez zátěže na serveru ve vašem zvoleném skinu. Dále bych upřednostnil stránku, která má velikost nastavenou podle velikosti okna, ne na tvrdo. Obrázky jsou totiž většinou centrované, problém vzniká jen u obrázků zarovnaných do strany, když je jich více pod sebou - pak se mohou překrývat. To bývá ale dnes už jen zřídkavý problém, nicméně Vreco je ostře proti "gumovosti stránky", takže to nevidím na brzskou změnu...

5. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Proč se open-source revoluce zastavila před mobily?

Na máločem se lze v IT shodnout, ale snad každý připustí, že open-source způsobilo v IT výrazné změny, jež by se daly nazvat i revolucí. Můžeme debatovat nad tím, zda jsou změny k lepšímu (svoboda, transparentnost, zrychlení vývoj peníze) nebo k horšímu (hackeři, zpomalení vývoje, ohrožení stability hospodářství), ale to je tak všechno. Jenže proč se u všech čertů zastavil open source před mobily? Neříkejte mi, že kohokoliv s open source komunity dojímají nějaké uzavřené standardy jako GSM, CDMA nebo UMTS a že kohokoliv z programátorů trápí to, že by museli vyvýjet řešení obcházející či nahrazující něčí patenty.

4. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dva pěkné mobily: Samsung SGH-D410 a NEC fotoaparát s GSM

Dneska jsem si pro váš našel dva hezké mobilní telefony. Tím prvním je Samsung SGH-D410 Samsung sghi410a Samsung jej právě představuje na asijském CeBitu. Jde o triband telefon s integrovanou VGA kamerou, která umí fotografovat v rozlišení 640x480 a také umí ukládat videozáznam až o třicetivteřinové délce. Trochu problém je, že narozdíl od fotek neumí video přidat telefon do MMS zprávy.

3. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vítězství: objeviteli LED emitující modré světlo přiznal soud odškodnění

Ani obrovské korporace už nejsou všemocné a případ Shuji Nakamury je toho (snad)  příkladem. Jeho jméno asi neznáte, jenže Shuji Nakamura se zasloužil o mnoho moderních technologií, když objevil postup jak pořádně rozsvítit LED emitující modré světlo. To byl do té doby zásadní problém, se kterým se potýkalo mnoho týmů a specialistů, protože do té doby modré ledky oproti všem ostatním barvám svítili hodně nevýrazně. A modrá LED je velmi důležitá pro mnoho dnešních zařízení jako DVD nebo LCD panely. Japonská Nichia Corporation, pro kterou Nakamura pracoval, si díky tomuto patentu přišla na mnoho peněz a dnes ovládá 40% trhu s LED, vynálezci ale vyplatila v přepočtu 189 dolarů. To není vtip. Nakamura odešel přednášet na univerzitu do USA a společnost zažaloval.

2. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

UMTS deprese

O víkendu mne zachvátila UMTS deprese. Dneska jsem pookřál, když jsem zjistil, že nejsem sám... Prvním depresistou byl hned po ránu Anthony Newman, redaktor InfoSyncu, když siv úvodníku povzdechl otázkou, co je špatně s 3G? Kdybych měl vybrat nejdůležitější odstaveček z jeho editorialu, asi bych volil tohle:

2. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

P2P knihovna dostala jméno Nalanda a vypadá to, že se dodělá…

Možná si pamatujete, jak jsem na Marigoldovi hledal zdarma pracujícího programátora a jak mne překvapilo, že se jich přihlásilo hned několik. Šlo o projekt P2P knihovny, tedy internetového místa, kam si lidé zapíšou knihy, jež jsou ochotni půjčovat ostatním a zájemci si je zde budou moci vyhledávat a žádat o jejich půjčování. Půjčování probíhá osobně nebo za úhradu poštovného poštou, vše hlídá samozřejmě mazaný software. Ještě před měsícem to byl jen takový sen, ale jak to tak vypadá, Michal Kára se s tím už nějak popere, protože toho naprogramoval už tolik, že by to byla škoda nedodělat. Pro zájemce, s čím se potýká, zadání je zde jako RTF soubor.

2. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Oskarovo nové imáž a online rozhovor s Arthurem Dentem

Mobilní operátor třetí sítě GSM Oskar startuje v pondělí 2. února novou kampaň, ve které se prezentuje daleko „rebelštějším“ stylem než doposud. Mottem celého rebrandingu jsou slova: „Stačí říct.“ Tak informuje o nové image Oskara iStrategie. Článek obsahuje hromadu obrázků a samozřejmě čtení, co tím Oskar chce docílit. Pro mne zůstává mnohem podstatnější cenník a jsem schopen skousnout i nerebelskou XML variantu ;) Sám nový styl Oskara hodnotit nechci - jednak na to každý bude remcat, druhak si svůj názor uděláte jistě sami...

2. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Megaexklusivně: Mobil.cz bude mít tento týden nový design

Sem tam je třeba vyjít vstříc masám a hodit nějaký mastný titulek, říkal jeden můj novinářský kamarád. A jeho dobrých rad se držím, takže tu mám megaexklusivní informaci o novém designu, který na nás ušil Mobil.cz. Následuje screenshot nově chystané titulní obrazovky, která by měla Mobil ozdobit snad už v průběhu tohoto týdne. Připomínám, že vzhled není definitivní, například ty tři reklamy nahoře vedle sebe, co jsou teď stejné, se určitě ještě pořeší, jde jen o maketu.

2. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉