Sobotěnka: Goggles Flight Sim a české Ruby on Rails

Pozor: Článek nemá valné informační hodnoty. Podle včerejšího delšího článku bylo možno spolehlivě usoudit, že se nudím. Nenudím, jsem třetí týden nachcípaný, ale v práci se ve čtvrtek něco spouštělo (to něco se jmenuje Imago) a byla při tom celofiremní presentace za účasti vešekerenstva, takže jsem musel presentovat a tvářit se povzneseně. Tím bylo dáno, že jsme nějakou dobu finišovali a na doléčení v posteli nebylo pomyšlení. Čtvrteční presentace dopadla nad míru uspokojivě a to i přes to, že technici přes moji výslovnou žádost neodpojili takovou tu javovskou chybovou stránku, kde se vám vypíše kilometr chybových hlášek a nenahradili ji hezky nastylovaným tvrzením „Vaše data byla bezpečně uložena“. Naštěstí se při presentaci chyba neobjevila žádná: Vreco držel myš jen z lehka a Franci se modlil spolu s programátory tak tiše, aby to vedení nezaslechlo.

Ve čtvrtek odpoledne jsem odpadl a zalezl do postele. Od té doby srkám horký čaj a zvyšuji obrat Zentivy, případně zevluji na notebooku, nejsa schopen něčeho produktivnějšího, než psát nějaké ty povídání.

Dneska jsem našel vtipnou webovou hru nazvanou Goggles Flight Sim. Hezká věcička – využívá to Google Maps a malým letadélkem si můžete létat nad městem, které si vyberete. K výběru je jich jen pár a návod, jak si vybrat jakékoliv, které máte rádi. Proč to ten člověk naprogramoval? To napoví nápis Interested in hiring this games creator? Asi se chlapci nechtělo na pracák osobně a myslím, že tohle mu pár nabídek může přihrát.

Ruby on Rails

Kromě toho jsem se začal pročítat materiály k Ruby on Rails. K mému překvapení jsme našel několik hezkých českých webů. Ruby je programovací jazyk a Ruby on Rails je framework. Za mořem velmi populární, tak jsem se šel podívat, co na něm je. Něco na něm bude – dělá se v něm pěkně, čistě a rychle i mně, odkojenému Turbo Pascalem (ke kterému se mimochodem Borland znovu vrací stejně, jako se vrátil ke svému jménu – dočkám se toho, že budu moci znovu psát webové aplikace a to rovnou v Pascalu?).

Proč se mi Ruby on Rails líbí? Když vynechám programátorské úvahy, které ode mne znějí spíše komicky, než erudovaně, tak hlavním důvodem je fakt, že s nimi lze rychle nakódovat něco, co vám jinde zabere více času. V Ruby byla napsána řada projektů, které se mi hodně líbí. Například takové Shopify.com – je to nádherný systém pro provoz eshopu. Pokud přemýšlíte o eshopu a můžete oželet tři procenta provize, Shopify je skvělá záležitost. Vypadá krásně a Ladislav Martinčík to přeložil i do češtiny. Funguje to taky hezky, zrovna na tom jeden obchůdek stavím …

Bohužel žádná česká papírová kniha o Ruby on Rails neexistuje. Cpress k tomu ještě nedošel, ani Grada. Škoda. Objednal jsem si na Amazonu papírové, stáhl si digitální, ale papír chvíli poputuje a digitální já na čtení nerad.

Tož zatím všechno, na co jsem chtěl v sobotu dát tip.

Máte někdo nějaké osobní zkušenosti s Ruby on Rails?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

31 komentářů

 • Skvely je tento vtip: http://www.rubyonrails.cz/ -> Nadchnete se -> http://www.rubyonrails.cz/screencasts.html… -> … O pointu vas nepripravim. Nazhavte sve browsery.

 • Já zase klidně. na screencast je třeba použít http://www.rubyonrails.org/screencasts… 🙂

 • RoR umí strašně snadno nadchnout, odkazovaný videa určitě shlídněte (asi budete potřebovat QuickTime).

  Existuje celá řada inspirantů (=projektů, které se hodně inspirovali) v ostatních jazycích. Jak v PHP, tak i v .NET, Javě nebo Pythonu. Z těch PHPčkových myslím stojí za pozornost Zend Framework, SymphonyCakePHP.

 • Nějak mi Shopify nejde přepnout do češtiny…

 • No Borland se vraci jen k nazvu Turbo. Psat webove aplikace v Pascalu uz muzes ted (Delphi, Delphi .NET a jazyk Object Pascal), v tomhle se rodinou Turbo nastroju nic nezmeni. Jinak Turbo rada od Borlandu je vic o marketingu nez o jakekoliv jine zmene 🙂

 • Jsem American zijici uz nejaka doba v Ceska republika. Uz jsem poslal upozorneni na Deparment of Homeland Security, ta stranka je nebezpecna. Terorista muze cvicit se a pripravovat dalsi utok letadlem na nase mesta.

 • [6] Že jsou Američani magoři, to jsem věděl už dávno, ale že až takovýhle, to jsem fakt netušil.

  Ale co, Amík Amíkovi killne stránku a společně si popláčou nad tím jak jim Arabáši ubližujou. Bžunda.

 • Cesky, puvodni screencast o rails a moznost stahnout si to jako avi je zde: http://rails.jinak.cz/article/show/24

 • Patricku, take jsem sveho casu studoval ROR, ale potom jsem zjistil ze Ruby a ROR nepodporuje zadny kvalitni webhosting na nasem trhu, a proto jsem se s nim rozloucil. Jestli ti muzu doporucit framework v PHP tak je to Cake PHP Je hodne inspirovan ROR a naprogramujes v nem take za chvili cokoliv. Přidal jsem ti na jagg nejake linky.

 • O RoR vychazel pred nedavnem serial clanku na rootu: http://www.root.cz/clanky/ruby-on-rails-uvod/

 • [10] Vím, je zalinkovaný v těch odkazech, že 🙂
  [9] To mi vadí minimálně, mám vlastní server a navíc jsem v praxi ověřil, že tohle není problém nějakého webhostera donutit instalovat. Jinak jsem našel, že Ruby on Rails podporuje G-Hosting, s nímž je zkušenost dobrá a stojí to 120 Kč měsíčně s gigem místa.
  [4] Toku, administrace zůstane v angličtině, jen webové rozhraní pro zákazníka má být česky. Což mne je trochu jedno, shop dělám pro amíky, takže jsem to nevyzkoušel, jen jsem si toho všimnul v menu. Při nejhorším si to musíš přeložit sám na tvrdo v textu 🙂

 • Co je IMAGO a jaká to byla tiskovka? Nikde jsem nic neviděl…

 • RoR jsou sutečně skvělé a objektovému PHP nevěřím. RoR jako framework js super, hlavně začátky jsou obrovsky rychlé. A pak člověk zůstává hledět nad objektovými krásami Ruby, PHP nikdy nebude umět takové parádičky jako Ruby.

 • [12] Nebojte, o nic jste nepřišel. To byla jen interní presentace pro partnery a betatestery 🙂 Až to opravdu začne, tak to nepřehlédnete, tedy jestli používáte internet, televizi nebo noviny…

 • [14] aha, asi jde o tu supa dupa web4.0 novou inet televizi či co to bude 🙂 onehdy jsem tu zahlédl nějakou poptávky po Tapestry vývojářích. Je to postavené na něm? Jaké jsou zkušenosti? Proč zrovna tento v těchto končinách nepříliš známý framework?

 • Ruby on Rails jsou o úroveň výš než PHP nebo Java (se všemi frameworky), přirovnal bych to k rozdílu mezi Javou a C++. Právě dokončuju jeden projekt v Rails a dost mě potěšila rychlost vývoje, přehlednost kódu atd. V PHP dělám asi 7 let, nějaké "srovnání" napsal sem: http://linuch.cz/category/ruby-on-rails

 • Jinak knížky od Pragmatic Programmers jsou opravdu povedené. Obvzláště Agile Web Development with Rails patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl, připomnělo mi to skvělou knížku o PHP od Jirky Koska. Pokud chcete začít s Rails, tak doporučuju.

 • Zkuste se podivat taky na Django (http://www.djangoproject.com/ ). Pripomina to ROR, ale je to trochu jine. ROR je na rozdil od Djanga vice prorostle AJAXem, coz mne osobne vubec nevadi.

 • A hlavně je to v Pythonu.

 • [18] Škoda, že neumí Firebirda, jinak bych si s ním už hrál… 🙁

 • No já jsem se poslední dobou zamiloval do
  http://www.phpobjectgenerator.com/
  http://www.webformfactory.com/

  Rozhodně doporučuji pro všechny, kteří chtějí dělat v PHP a chtějí mít krásný objektový kód a to bez práce. Na tom prvním odkazu je formulářích, do kterého zadáte názvy SQL sloupců a on vám z toho vytvoří objekty pro práci s daty (přidání, mazání …), ten druhý odkaz využívá toho prvního – dáte mu HTML stránku s formulářem a on z ní vytvoří objekty pro práci s tím formulářem.

 • Ruby je skvělý jazyk, RoR je skvělý webový framework. Používám ho už nějakou dobu (od verze 0.9.x) pro interní aplikaci a jsem spokojen (hlavně od verze > 1.1). Vadí spíše jen maličkosti (např. občas se stane, že je dokumentace nedostatečná, tak musím googlit nebo se kouknout do zdrojáků knihoven a občas je nutno také trochu zaexperimentovat). Pro začátečníky je IMHO počáteční nevýhodou, že je tam poněkud strmější "learning curve", ale to bude u každého takového frameworku.

  U Ruby jako takového (aktuální verze) je IMHO poněkud problematická slabá podpora Unicode – musí se obcházet různými "hacky", ale většinou s tím nejsou větší problémy.

  RoR "DB schéma" a "migrace" DB schématu v aktuální verzi ActiveRecordu nefunguje vždy korektně. Například neomezený VARCHAR v PostgreSQL se mění na VARCHAR(255) – je potřeba používat TEXT místo neomezeného VARCHARu apod. Ale jinak "schéma" a "migrace" jsou výborné nástroje, které stojí za to používat.

  Jinak díky za české odkazy – vůbec jsem o nich (kromě seriálu na rootu) nevěděl.

 • Což o administraci, o tu tolik nejde, ale zákaznické rozhraní se také nepřepnulo. No nic, zatím zůstanu u své Horké jehly :o)

 • Proc by si mel umet Firebirda? Django podporuje PostgreSQL, MySQL a SQLite. A kdyz na to prijde, DB vubec vyuzivat nemusis.

  Jeste par dodatku k filozofii Djanga — projekt je slozen z nekolika aplikaci. Kazda aplikace je popsana Modelem (ze ktereho se automaticky generuji do DB tabulky) a View (sada fci, ktere se spousti v konkretnich situacich a jejich ukolem je napr. povytahovat data z DB, predhodit je HTML sablonam a vygenerovat vyslednou stranku). Nad tim vsim je nadefinovan seznam RegExp pravidel, ktera se pri kazdem pozadavku od uzivatele porovnavaji s URL a spousti jednotlive fce ve View.

  Je to fakt hodne jednoduche, navic Django k tomu vsemu "zadarmo" generuje kod pro administracni rozhrani, pres ktere je pak mozne modely (resp. jejich data) ovladat.

 • Kopyto, diky za zmineni Djanga, uz jsem to sem chtel taky napsat.

  Hlavne Django nema problemy s internacionalizaci, jako RoR. No a pak ty ruzne dohady a mereni rychlosti apod. 😉

  PS: pripravujeme hospodsky Django meeting v Praze, zatim lidi, kteri s tim neco delaji. Byl by zajem?

 • [21] Prozkoumal jsem to jenom zběžně, ale připadá mi, že snad ten generátor neumí ani základní relace (1:N a N:1). To už je lepší i ten Propel, od kterého jsem utekl…

 • [24] A proč by neměl? Je to malá, nenáročná, svižná, multiplatformí a stabilní opensource databáze. Ty zbylé se pro moje účely nehodí (nebo, v případě MySQL, je subjektivně nemám rád). Takže zatím z Djangem neexperimentuju a čekám, až se v něm podpora pro FB oficiálně objeví. Prozatím se věnuji důležitějším věcem, na nedostatek činnosti si stěžovat nemůžu…;-)

 • No vzhledem k tomu ze do Prahy to mam skoro pres celou republiku, a zpatecni listek vyjde na bezmala 500 Kc, tak asi ne… Ale ocenil bych pak nejakou web stranku s informacemi a fotkama 🙂

 • [26] no vtip tohohle je, že to není nic co by si musel instalovat, prostě ti to vygeneruje php objekt. Není to tedy framework, nepotřebuje to nějaké pear atp. knihovny, a je to krásně přehledné a krásně se to z toho pochopí. Vazby si tak každý může během pár okamžiků doplnit.

 • Ruby je jazyk pro vidlaky ktery neznaji Smalltalk a tak ho znovu vynalezaj a rikaj tomu Ruby, agile programming, blablabla. Hype jako hrom…

 • Ano je to hype. A vam snad hype nejak pomaha ci brani pri programovani v cemkoliv? Mluvite o kvalitach Ruby, nebo o hype kolem něj. Tyhle dvě veci spolu nemusí souviset.