Set-top box pro DVB-T budou zákazníci často obměňovat. Dobrá pohádka

Z pracovních důvodů jsem v poslední době navštívil několik diskusních fór a událostí týkajících se digitální televize. Nestačil jsem se divit. Pomůžu si s citátem z DigiZone, protože sám už nevím, komu ten výrok připsat: „set-top boxy jsou zařízení, která se obměňují neméně často, jako třeba mobilní telefony.“

Nebyl bych si tím tak jistý. Podle mne je to typická myšlenka, jejíž matkou bylo zbožné přání. Porod bude bolestivý a úmrtnost vysoká.

Zádrhel samozřejmě je v tom, že normální člověk si kupuje televizi a předpokládá, že mu vystačí FAKT hodně let. Televizi netrápí upgrade procesoru, i když si koupíte tu nejnovější, tak zase o tolik lepší obraz nebude. Řekněme, že pod deset let v praxi domácnosti moc televize neobměňují.

Totéž budou lidé očekávat od nových set-top boxů pro digitální televizi. Že si je budou muset pořídit, s tím už se nějak smířili (nebo jim to ještě nedošlo). Jenže aby si krabičku za tisíce korun kupovali každé dva roky? A proč jako? Jen proto, že se někdo rozhodl přejít z MPEG2 na MPEG4, takže bude víc místa na další televize, na které se stejně nedá koukat? Opravdu si někdo myslí, že se lidé třesou za to vyhodit penízky?

Kdosi namítl, že ty nové set-top boxy přeci mohou dostat od poskytovatele digitální televize. Jsem trochu na rozpacích. Proč by ten něco rozdával zdarma? Copak mu budeme platit za šíření digitálního signálu? To přeci ne – zaplatí mu televize a těm se nebude chtít investovat do častého upgrade. Vezměte si tři miliony televizí, vynásobte tisícikorunou (jakože DVB-T box stojí víc) a jste u slušných tří miliard. To bych neviděl, že se bude televizím chtít dát.

Takže to udělá distributor jen tak ze svého plezíru? No, to pro něj bude opravdu ekonomický výhodné.

Takže proč?

Řekněme si to na rovinu. Pokud mne zajímá upgrade DVB-T adaptéru, tak jen v případě, že dostanu něco navíc. A u televize mne nezajímá žádná dementní interaktivita, která dalších deset let bude skomírat na tom, že ji televize neumí v pořadech ani zprodukovat, ani profinancovat. Zajímá mne (pokud vůbec něco) HD kvalita. HD kvalita může být, až budou televize v HD kvalitě vysílat. ČT hlásí, že to tak nejdříve po roce 2010. Ostatní nebudou o mnoho rychlejší. Do roku 2010 zřejmě vydrží i analogové vysílání.

Můj závěr je jednoduchý: jestli celý DVB-T business je takhle důvěryhodný, tak si užijeme ještě mnohé legrace.

Osobně neplánuju přechod na DVB-T v nejbližší době z několika důvodů:

 • kvalita analogového vysílání po UPC kabelu je dostačující a co jsem viděl, digitál ji rozhodně netrumfne
 • interaktivita je mi u TV ukradená
 • dostal bych další dálkové ovládání a už tak jich máme v obýváku více, než je mi milo. A univerzální jsem ještě nekoupil.
 • dokud UPC spojuje TV a internet za docela rozumnou cenu, tak to nemá pro mne význam řešit.
 • stejně se dívám na televizi tak málo, že je to vlastně jedno.
 • V pevnodiskovém rekordéru, který mi při spolupráci s TV prokazuje jedinečné služby, beztak není DVB-T dekodér, takže může nahrávat jen z analogového signálu. A protože se chci na pořady dívat, když já mám chuť a ne, když je má chuť TV vysílat, tak je trochu problém, co s tím – vestavět do něj DVB-T nejde a vyhazovat ho po půl roce nebudu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

35 komentářů

 • Takže se nakonec pomalost rozšiřování digitální televize na sever Čech (do Liberce) ukazuje jako výhoda, která mi ušetří peníze (povídá se o pokrytí kolem roku 2010, což znamená, že si budu kupovat zařízení, které bude odzkoušené a zvládající všechny moderní vychytávky..) A stejnak v té době budu nejspíše sledovat televizi přes net nebo mobil..

 • Zcela to chápu – mít kabel, také DVB-T neřeším. Ale bez kabelu jsou mi ty dva kanály, které přibyly (a k tomu i rozhlas), docela dobré.
  Na TV taky moc často nekoukám, ale občas nějaký ten sport a občas nějaký dokument rád vidím. Ve finále koukám převážně na ČT2, ČT1, protože u ostatních stanic mě ani nebaví sledovat program, jestli náhodou něco zajímavého nedávají. Poslouchal jsem taky občas Leonardo, ale raději si zajímavé pořady stahuju přes RSS a poslouchám, kdy je mi libo. Takže rádio nyní ladím hudební ze satelitu.

 • Settop box (resp. DVB-T) má podle mne význam tam, kde je stávající analogové vysílání mizerné, ale určitě bych v tom nehledal nějakou přidanou službu.
  Přidaná hodnota (DVB-T) může být i v tom, že si mohu např. pořídit USB kartu k notebooku a na "tykadla" to chytat v podstatě kdekoliv (kde je pokrytí).
  Pro toho, kdo nemá problém s analogem, nemá DVB-T zatím co nabídnout. Osobně doufám, že v roce 2010 bude už standardním připojením televize UTP zásuvka, a problémy s tím zda a jaký settopbox budou řešit pouze majitelé "legacy systémů" ;-).

 • Já osobně považuji dohady okolo MPEG-4 set-top boxů za vymyšlené. Především MPEG-4 je formát znatelně náročnější na procesor, přičemž ušetřené pásmo i kvalita není příliš rozdílná od MPEG-2. Řekněme, že při zachování kvality je MPEG-4 2x menší, a to je alespoň v ČR moc málo. Tady není prostor pro více než nějakých 16 kanálů a to MPEG-2 utáhne v pohodě.

  Pokud někde vidím budoucnost, tak především v IPTV. Lidé budou chtít na střechu dát satelit, DVB-T přijímač a pak přes Ethernet to propojit s televizí a internetem. Všechno se dostane na jeden Ethernet kabel, a pak si kdokoli vybere. Ethernet má moc výhod, je levný, dá se přes Wi-Fi snadno natáhnout bez kabelů a hlavně absolutně nenáchylný na rušení oproti koaxiálu a jiným věcem.

 • Kolega si ted poridil settop box, a vypravel mi ze kdyz neco nahrava na svuj HDRecorder nemuze prepinat programy, protoze by to nahral taky, nemuze ani nahravat vic poradu s ruznych stanic aniz by okolo nekrepcil.A ja do ted myslel ze Settop box funguje jako kabelovka, ze z nej vede kabel na kterym naladim dekodovany kanaly v TV tunery v DVD, nebo TV.

 • Tak s tou kabelovkou pozor…

  Povidal pan od Karnevalu ze budou distribuovat pouze digitalni signal (a jednim dechem hned dodal, ze Karneval bude tak hodny ze nam VENUJE jeden settopbox za 1,-)
  Uzasne lakava nabidka, mam-li doma 3 televize a jedno video,ne?

 • V naší vlasti jsou bohužel místa (kousek od Prahy) kde klasický analogový signál prostě nenaladíte. Takže nezbylo nic jiného, než investovat do digitální televize a koupit si Set-Top-Box. Všechno fungovalo naprosto perfektně do chvíle, než České radiokomunikace spustili vysílání oficiálně. V tom testovacím bylo možné naladit ČT1, ČT2, NOVA i PRIMA. Navíc óčko. Ostré vysílání vyřadilo Primu. Přidalo sice ČT24 a teď i ČT SPORT. Ovšem pořád je to Česká Televize.

  Takže ovladač a krabici navíc trpím jenom proto, že je to jediná možnost, jak naladit TV. Určitě si ale nebudu v následujících letech pořizovat kvalitnější Set-Top-Boxy jenom proto, že bude mít v sobě funkci, kterou žádný televizní program podporovat stejně nebude.

 • [5] Bohužel. Drtivá většina klasických Set-Top-Boxů má v sobě totiž jenom jeden tuner, takže v jednu chvíli dokáže dekodovat pouze jeden program. Nemůžete se tedy dívat na Novu a na video nahrávat Primu. Nemůžete mít doma dvě televize a jeden Set-Top-Box. Můžete, ale budete se na obou TV dívat na stejný program.

 • 1) Patricku ne každý má kabel a bydlí v Praze.

  2) Pokud máte mizerný příjem – tedy něco chytáte ale je to na hranici. s DVB-T máte šanci že to bude lepší.

  3) Umožní to znik dalších televizí projekt Fera Feniče – Febio TV vypadá slibně, uvidíme. Doufejme že vznikne i něco jiného a naruší to monopol Novy a TV Prima.

  4) Kvalita DVB-T je horší než DVB-S (menší šířka pásma a tím věší komprese). Kvalitní analogový příjem nebo kabel je kvalitnější než DVB-T

  5) Velmi brzy se nebudou prodávat TV bez DVB-T tuneru a stejně tak se nebudou velmi brzy vyrábět klasické televize s katodovou obrazovkou. (jen mi budeme dále vyrábět na Moravě katodové trubice na sklad). Bohužel TV s integrovaným DVB-T přijímačem je o mnoho dražší než ta samé bez. Podle mne by měla být cena max. o 2000,- větší.

  6) Další ovladač je hloupost souhlas – měl by to do budoucna vyřešit viz. bod 5.

  PS: Tak mne napadá nebylo by dobré obnovit výrobu parních lokomotiv ve Škodě Plzeň (lokomotiva Alabatros byla super a byla to velmi moderní lokomotiva). Rozhodně by se prodávala lépe jak ty CRT obrazovky.

 • Ještě další věc: Rozšíření DVB-T bude mít pozitivní vliv na cenu a nabádku kabelových společností. Buď budou muset zlevnit a nebo za stejnou cenu přidat programy (už začínají). To je pozitivní pro nás jako pro diváky.

 • Taky se mi líbí demagogie na webu České televize:
  Ti, kteří se s takovým přístupem nemohou smířit a budou protestovat proti tomu, že by si třeba za dva tři roky měli koupit nový digitální přijímač, ať si uvědomí, kolikátý už mají mobilní telefon.

 • [11] Pokrok nezastavíš:-)

 • [9] Však říkám, že to jsou důvody pro mne. Každý, ať si z nich vybere, co jemu jest vlastní.

  Jinak k tomu Feničově projektu. Chce to kalkulačku k ruce. Jeden díl seriálu 45 minut (hodinový, protože 15 minut je reklama) stojí kolem 1 mil Kč (od 750 do 2 mega podle toho, kdo a jak). Takže abys každý den vysílal hodinu původního obsahu, zaplatíš za rok 365 milionů Kč. A to jsi nevysílal ještě nic jiného, zbývá ti dalších řekněme 8-10 hodin vysílání.

  Osobně si nemyslím, že Fenič ten projekt bude schopen zrealizovat v těch intencích, v jakých ho předložil. Leda že by věděl o nějaké tajné zbrani, o které já nevím (a samoprodukce to nebude). Takže ten projekt beru jako rozhraní mezi tím, co může licenční komise sežrat, ne mezi tím, co bude fakt na obrazovce. Ale třeba se pletu a budeme se dívat každý den na kvalitní a původní českou tvorbu a nebudou to VyVolení 🙂

 • [12] Otázka je, co je na novém set-top boxu za pokrok. Jiný kompresní formát? to asi uživatele netrápí… 🙂

 • [8]
  jeden tuner staci na prijem VSECH programu jednoho multiplexu, teoreticky muzete nahravat zaroven x programu a na zbylych y se divat, problem je bezne STB vetsinou nemaji tolik vystupu ;), nahravat vice programu a sledovat dalsi lze pokud nahrava primo STB, ale pak uz se tomu rika asi DVB-T rekorder…

 • Moje postrehy. Mam DVB-T kartu v PC po spatnych zkusenostech s analogovou.
  1) kvalita obrazu v pohybu nic moc (jen pro uplnost)
  2) teletext cely v pameti je hodne fajn (ovsem nechapu proc by to u toho analogu neslo tez)
  3) EPG je bude neceske nebo zprehazene nebo neuplne
  4) problemy s dualnim zvukem
  5) v Praze chytite jeden multiplex i na kus dratu, dalsi uz ne a indoor anteny primo pro DBV-T s rozumnym designem nejsou zrovna obvykly skladovy artikl a cena je zhruba 1/3 karty
  6) ono v te televizi fakt nic neni
  7) az bude DVB-T normalka, tak my geekove uz to budeme streamovat over IP, coz uz ted delam v ramci bytu, takze nechapu proc by se to nedelalo obecne.
  8) navazu na 7) obecne si myslim, ze to stejne vsechno skonci na "IP KONEKTIVITA JE ZAKLAD" a vse dalsi telefon, video, janevimcojeste jsou pouze variace na tuto vrstvu, takze zaklad je jedna tlusta linka do internetu, zbytek (anteny, satelity, telefonni linky) je nesmysl.

 • Jak to je jinde (pro predstavu 17mil západně od Londýna): PCMCIA v notebooku = 32 programů, Anténa na střeše+receiver ALBA (aktuální cena £17 = 680CZK..bez dekoderu) = 52 stanic, Receiver s dekoderem £50=2000CZK, měsíčně £8=320CZK = >100 kanálů.
  p.s.Satelit je satelit $:-))))

 • Nikdo se zatím nepozastavil nad tím, že v oblasti dobrého signálu způsobí DBV-T zhoršení kvality obrazu. Nejlépe se to demonstruje na černobílém filmu. Spusťte si černobílý avi soubor, nejlépe scénu za soumraku. Kdo uhodne, co ty čtverečky na obrazovce znamenají?

 • [18] že by jpeg komprese 🙂

 • Kvalita vysílání UPC není vůbec dobrá. Zděsil jsem se její úrovně, když jsem byl na návštěvě u jednoho jejich abonenta. A ten mi dokonce tvrdil, že to ostatním jde ještě hůř, protože jemu po urgenci zlepšili signál/kompresi, ale kdo se neozve, má "blivajz".

 • [7] Existuje ještě lepší řešení – koupit si pořádný dekodér na satelitní DVB-S, s tím dokáže fungovat i karta pro UPC Direct, jede s tím hromada lepších programů, než je v našich TV (takže si zlepšíte jazyky), když máte natáčecí anténu, tak si můžete z nabídky satelitů i vybírat a diskuse o DVD-T můžete jen sledovat. Nemluvě o tom, že už teď jsou přes satelity dostupné americké HD stanice a od MS v Německu budou i evropské a především u sportu oceníte HD nejvíce. A to nemluvím o pokrytí (prakticky všude kromě podzemních bytů…), o kterém se celému slavnému DVB-T ani nezdá.

 • MPEG-2 vs MPEG-4 – neni to o zkratce. Pokud porovname defaultni kodeky, tak pri stejne kvalite ma MPEG-4 o cca 50% mensi datovy tok.

  Pro laiky – s MPEG-2 se nikdy nedockate HDTV v DVB-T.

 • STB si nekoupim, dokud nevypnou analogový signál. Stejně na to skoro nečučím… na internetu je tolik informačních kanálů, že nějaká telka némá smysl…

 • Dobrý článek Patriku (ten o bublině v telekomunikacích je ještě lepší 🙂 ). Přesto mám pocit, že ses dopustil chyby už v názvu. STB pro DVB-T lidi obměňovat nebudou – v tom s tebou nelze než souhlasit. Nicméně pro mě je DVB-T STB na úrovni analogové tuneru v TV a jak správně poznamenáváš ten za chvíli budou mít integrovaný jak TV tak VCR. Osobně STB vnímám blízko domacímu multimediálnímu centru a to už je jiná káva z hlediska potenciální výměny. Pro mě je důvod pro koupi STB právě interaktivita. Prostě si chci pustit zprávy až přijdu domu a ne být doma přesně na čas, chci se dívat na technologické zprávy na CNN, sestřihy z fotbalových utkání kdy chci atd. Chci mít STB, který bude přes WiFi komunikovat s PC a ukazovat domací video a fotografie. To všechno je s IPTV na spadnutí. Podle mě je odpověď jasná: lidi budou měnit tyhle STB podobně jako na začátku PC a postupně tedy čím dál méně, ale s výměnou mobilů (které navíc většina lidi ztratí, nebo rozbije) se to fakt srovnat nedá.

 • Zpocatku jsem se na DVB-T tesil, protoze jsem si od neho sliboval prijem rozhlasu ve 192kbps datovem toku a naslednou moznost nahravat bez ztraty kvality. TV nemam a nechci mit. Ted mi pratele z CT poslali dopis, podle ktereho platim rozhlasove poplatky a televizni ne, coz je jim podezrele.

  Nejde o soucasny stav, proste jim potvrdim, ze TV nevlastnim, ale uvedomil jsem si kvuli tomu, ze nakupem STB ziskam zarizeni schopne prijmu TV signalu, takze bych mel pro nic za nic platit koncesionarsky poplatek i za TV. Zatim jsem nikde neobjevil nabidku STB (nebo rovnou digitalniho rozhlasoveho prijimace) pro DVB-T. Existuje sice jeste T-DAB, ale kdo vi, kdy na nej vubec u nas dojde? (Mimochodem, stejny problem zrejme postihne i koncesionare CT, kteri dosud radioprijimac nevlatnili a rozhlasove poplatky neplatili). Nebo je to jinak?

 • DVB-T mám asi rok a půl a jsem z toho pořád dost rozpačitej, kvalita je dobrá – někdy, někdy je to děsný – obraz je trhaný, občas vynechává i zvuk a nutný to vypnout – jako náhrada analogu to fakt nefunguje.

  Jsem z Prahy.

  Některý programy už teď mně nefungujou – naštěstí je to vysílání ty brněnský TV, myslím, že od telecomu

 • [15] ano s jednim tunerem muzete nahravat vsechny kanaly v jednom multiplexu, a pak je demuxovat, ale rozhodne je vsechny nezvladnete najednou dekomprimovat. Takze porad tu je vice mene problem, ze musite koukat na to co nahravate, coz vetsinou nechcete 🙁

 • zacinaji se prodavat televize s vestavenym DTV-B prijimacem, takze nejaka casta vymena nepripada vuvahu.

  Mam do PC doporucovanou AirStar2 kartu, a celkove z toho nijak nadsenej nejsem.

  PS: v panelaku se vetsinou nelze pripojit na spolecnou antenu a musite mit dalsi na digitalni vysilani.

 • [27] No trochu se nad tim zamysli. K tomu aby se ty programy daly nahravat je nemusis dekomprimovat. 99% stb to taky nedela. Byla by to blbost. Dekomprimuje to az pri sledovani nebo se dekomprimuje jen aktualne sledovany program.

 • [5] To by STB musel mit na kazdy program modulator a mpeg dekoder. V kabelovce to tak je podobne;) Jestli tim myslis tohle.
  No a i jednotunerovy stb ma moznost nahravat cely multiplex a znej treba jeste jeden program sledovat. Tedy v pripade pokud je mozny vyradit hw filtry na tuneru nebo jich dat vic. To neni vada digitalni televize to je vada stb.

  Digitalni televize naopak soucasny prijem nekolika programu velmi zjednodusuje.

 • [3] Tam kde majíé žádný a nebo mizerný příjem stejně už mají DVB-S takže je to pasé. Argumentem je mobilní příjem kdykoliv a kdekoliv. No ale šlape mu na paty DVB-H.

 • [4] Procesor s tim nema co delat. Dekoduje se pres specialni DSP dekoder bez asistence hlavniho CPU v STB. Proto jsou taky hlavne stb tak levna.

  MPEG-4 se na pozemaku IMHO vyplati nebot je tam mala sirka pasma a kazdy mux velmi drahy oproti napr. transponderum na druzici. S HDTV ktera je zatim v plenkach co se tyce vysilanych programu to bez MPEG-4 proste nejde. Provozovani HDTV na MPEG2 by bylo neskutecne mrhani prostredky.

  Kde se nevyplati MPEG-4 je oblast SDTV pro zmineny satelit.

  Krom toho MPEG2 STB s CI slotem se daji obohatit o MPEG4 dekodovaci kartu.

 • [7] Udelal by jste mnohem lepe kdyby jste se nespolehal na libovuli provozovatele DVB-T muxu, kor jeste testovaciho a poridil si satelitni prijimac+parabolu+czechlink kartu. Je to masove zbozi a cena stb je stejna jako v DVB-T(daji jiny tuner a sw;). Pokud pomineme cenu CL karty…

 • [18] To bude asi problem s jejich koderem na DVB-T nebo u vas na dekoderu. Ja zadne snizeni kvality na DVB-S nesleduji. A to casto cernobile nahravam a zpracovavam. Krom toho na analogove pozemni vysilace uz je stejne signal siren digitalne(pojitko,optika nebo satelit).

  Nicmene je faktem ze pro cernobily prenos a jemne stupne sedi je lepsi MPEG 2 profil 4:2:2. Ten se ale pouziva jen v profesionalni AV technice a na satelitu treba v prenosovych feedech.

  Nevim co ma format muxovani audia a videa(avi) do jednoho souboru delat co s kvalitou vysledneho kodovani.

 • no majitelé kabelovky mohou být prozatím opravdu klidní, to je ale malé procento obyvatel. Naprostá většina bude, ať chce nebo nechce postupně odpojována od analogu. A někde to bude docela brzo.
  Možná budou také nadávat, že jim digitál žádnou vyšší kvalitu nepřinesl, jenže pro to aby jsme časem tu vyšší kvalitu (HD) měli je nutné nejdříve uvolnit analogové kanály a k tomu je ten přechod na digitál nutný … no tak co tu řešíte 🙂
  Mezi SD vysíláním a na nějakou dobu konečným HD vysíláním nás bohužel čeká otravný mezikus který někteří vynechají (kabel, satelit), některým to moc vadit nebude (více programů a nerušený příjem jim za cca 2000Kč stát budou), některým obdobně nebude vadit druhý přechod na MPEG4 (v té době už zase zanedbatelné 2000Kč a ještě více programů), ale všichni nakonec stejně skončíme u HD.
  No ano, mohli jsme s tím počkat, a přejít někdy za 10 let rovnou na HD. Jenže frekvence se musí celoevropsky sladit a tak min. v pohraničí by nastaly problémy, dále kdo by pro nás vyráběl spotřebku a jsou tu podnikatelé, kteří chtějí vysílat a v analogu prostor pro více než 4 kanály prostě není.
  Neboli debatu o tom, že pro někoho přechod na digi nemá smysl beru, ale obecně si myslím, že to byl nutný krok, který se nám v budoucnu vyplatí.