(Nejenom) školy nemají na Internet

Noname píše: Jak si můžete přečíst třeba na Jankově blogu nebo na iDnesu, školy teď mají velký problém – kromě mnoha jiných věcí, nový rozpočet nepočítá nově s dotacemi na státní a informační politiku ve vzdělávání (SIPVZ), tedy s penězi na připojení škol a tak dále. Možná trochu píchnu do vosího hnízda, ale mám k tomu trochu „alternativní pohled“.

Rozhodně je špatně, že nejsou přiděleny peníze, které byly slíbeny na dlouhodobé projekty – zcela to znehodnocuje celý tento institut, nyní se může každý investor bát, že dostane dotaci s opcí na x let (jinak to nejde, dotace musí být vždy max. na rok), aby třeba postavil nějakou silnici či budovu, on nakoupí materiál a po roce mu řeknou prdlajz a on je v čudu.

Rozhodně je špatně, že stát nepodporuje informační politiku a to žádným způsobem, respektive prostředky vyhazuje naprosto nesmyslně – například peníze na SIPVZ by se krásně daly vzít z naprosto idiotských nových dotací na telefonování pro chudé.

Možná nejhorší je, že takové rozhodnutí padne týden před koncem fiskálního roku, přitom třeba jen výpovědi na stávající internetové připojení jsou 3 a více měsíců, tj. školy je budou muset platit ze svého.

Ovšem má to i svou pozitivní stránku

Cituji z článku na iDnes: „V praxi to podle ní znamená, že si škola bude muset vybrat například mezi vymalováním třídy a připojením na internet.“

To je podle mého názoru naprosto v pořádku a je to správně. Stát si přeci také musí vybrat, jestli dá škole peníze na provoz nebo na internet. Takže když stát dá školám peníze jen na provoz, tak vlastně tuto rozhodovací pravomoc předává škole, která se sama může rozhodnout, kolik dá na co peněz. Nebo co byste si vybrali vy? Milion na vymalování a 100 tisíc účelově vázaných na internet, nebo milion sto tisíc na cokoliv dle vlastního výběru?

Druhá citace: „Je mi to líto, přijdeme zhruba o sto třicet tisíc korun. Chápu, že se musí šetřit, ale mohli jsme dostávat třeba méně peněz. Takhle to naráz ukončit, to mi nepřijde dobré,“ posteskl si ředitel svitavské základní školy David Šimák.“ … Ještě větší problémy způsobí krok poslanců malotřídce v Lužnici. „Připojení stojí kolem tří tisíc měsíčně. Teď to budeme muset platit sami a to pro malou školu, jako jsme my, není zanedbatelná částka,“ říká ředitel Pavel Činákl.

Každá škola má telefonní přípojku a doposavaď byly připojeny přes ADSL nebo přes ISDN2, pakliže ADSL nebylo dostupné. Ve školách je přitom Internet využíván pro připojení jedné počítačové učebny, kde by měl být de-facto kontrolovaný provoz, občas možná nějaký ten učitelský kabinet, výjimečně ještě třeba školní knihovna. Srovnal bych to tedy s potřebami firmy o 15 lidech, tedy takové větší škole nyní v pohodě dostačuje (a používá) 2 Mb/s ADSL. 2 Mb/s ADSL s 15 GB limitem přitom stojí nějakých 500-600 Kč měsíčně, ve větších městech je za stejnou cenu dostupné dokonce 2 Mb/s ADSL bez limitu dat, při větším počtu možná i o něco levněji. Tedy nějakých 6 až 7 tisíc ročně za to samé, co nyní platí přes SIPVZ „telecomu“ podle velikosti školy tuším 60-130 tisíc ročně.

Navíc na mnoha místech je dostupné WiFi, konkrétně podle naší mapy pokrytí WiFi je pokrytá valná většina obcí v České Republice, sám odpovídám na dotazy lidí a firem na dostupnost a prakticky se mi ještě nestalo, že by někde nebyl bezdrátový internet dostupný. Takže ukončení „dotování telecomu“ jednou miliardou z fondů SIPVZ může naopak pomoci rozvoji alternativních sítí a tedy i konkurence.

A tam kde náhodou není bezdrátový internet a tam kde to doposavaď „telecom“ řešil 128 kb/s ISDN2 linkou za 3 tisíce měsíčně. si dovoluji upozornit, že to samé nabízí stejný „telecom“ na komerční bázi za 1000 Kč měsíčně včetně pěti set korun za ISDN linku (ještě o stovku levněji při omezení pouze na pracovní hodiny).

Protože jsou tedy dotčené školy státní či příspěvkové organizace, tak ukončení SIPVZ fakticky znamená jen mírné snížení celkového množství peněz, které škola dostane (nevím ale, jestli se nezvýšily peníze na provoz), což je po 600 miliardovém dluhu, který způsobila socialistická vláda celkem pochopitelné utahování opasků. A naopak – může to vést ke zlepšení využití internetu na školách, protože už nebudou vázány na jednoho dodavatele, budou moci využít alternativní připojení atd.

A pro školy, které se cítí postiženy (stejně tak další úřady atd., které nedostaly peníze na internetové připojení) mám nezištnou nabídku – můžete se mi ozvat na můj mail (tomas zavináč kapler tečka cz), uveďte adresu a telefonní číslo, a já ověřím, jestli je u vás dostupné ADSL nebo nějaké bezdrátové připojení ze všech možných dostupných databází a dám vám kontakty na nejvýhodnější nabídky. Kdyby byl nějaký hromadný zájem, jsem schopen zajistit i nějakou výhodnou množstevní nabídku.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • No když stát ale stále vyhazuje peníze například za internet od knihoven, kde není potřeba, tak se není čemu divit.

  V naší obci internet ten kdo ho chce, tak ho má. Do obecní knihovny chodí asi tři babičky, které o internetu ani snad nevědí. Zbytečných 80 tisíc. To je rozpočet pro zaplacení připojení na rok nejméně dvoum školám.

 • Autor by se měl seznámit s obsahem služeb, které byly školám za uvedené ceny nabízeny, než začne srovnávat ceny se zcela rozdílnými službami (uvedené nejlevnější nabídky jen stěží nabízejí zabezpečenou síť, firewallové farmy, demilitarizované zóny, IDS, IPS, proxy, antivirovou ochranu apod.).
  Jistě existují velmi levné služby, ale zásadním problémem je nedosažitelnost těchto (někdy i vůbec nějakých i třeba 10x dražších) služeb pro velkou část škol (stejný problém je i u připjování knihoven a obcí). Dalším problémem je, že si nyní naprostí laici (pracovníci škol) musí vybrat v časové a finanční tísni takovou šlužbu, která jim umožní naplnit schválené ICT plány na které navazuje vzdělávací plán školy.
  Můžeme jen doufat, že tato situace bude mít stejné pozitivní důsledky jako měla velká cena a nedostupnost pevných linek ČTc na rozvoj mobilního telefonování a přístupu k internetu (hlavně wifi) v ČR.

 • Vážený pane Zandle,
  Vaše úvaha by nebyla špatná, kdyby vycházela ze skutečného stavu. Bohužel jste smíchal několik věcí dohromady. Především – stav škol v oblasti konektivity byl v roce 2006 tento: každá škola si mohla vybrat jednu z dvou variant: buď získat 35 tisíc Kč/rok jako dotaci na konektivitu nebo se nechat připojit „zdarma“ prostřednictvím Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS), jejíž realizaci zajišťuje pro ministerstvo školství Telefónica O2. Té se platí taktéž 35 tisíc Kč za jednu školu s tím, že jí poskytovaný standard služeb P2C by měl být dostupný celoplošně, po celé ČR (nyní už jen s výjimkou několika desítek lokalit). Tento přístup mi na dosud ne zcela liberalizovaném telekomunikačním trhu přijde stále jako nejlepší řešení.
  Zbytek financí, které mohla škola na žádost obdržet, mohla využít na nákup vzdělávacího software nebo hardware (v tomto případě nutná 30% spoluúčast). Pokud škola nechtěla, nemusela se o dotaci zajímat.
  Jsem přesvědčen, že způsob podpory reformy školství ve formě dobrovolné státní dotace a transparentní možnosti žádání o projekty pro zájemce je jeden z nejefektivnějších způsobů podpory informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání. Resp. byl…

 • Uvedu par myslenek a jen tak pro doplneni poupravim par faktu. Zda se mi primo evidentni, ze nemas uplne vsechny informace a nevidis do tech skol. Ja delam spravu asi na 3 malych ZS, takze trosku vim jak to tam chodi. Ty to vidis moc z obecneho pohledu, ale tak se na to koukat neda, je to specificke prostredi a ne firma.
  1. budou si moct vybrat, jak penize investuji – ano, ale oni nedostanou dalsi penize, budou mit jen ty co uz meli. Rozpocet se schvaluje pred koncem roku a mnohde uz je mozna schvalen. Rozpocet schvaluje obec (ano, veskery provoz ZS plati obec, nikoli stat), tim padem penize na net musi dat obec a nebo proste net nebude.
  2. to internetove pripojeni bylo opravdu uplne jine nez na komercni bazi. Od agregace pres dalsi sluzby s tim souvisejici. Ve skolach je na to dokonce i standard co musi konektivita splnovat (verejna IP, bez limitu, min. 512,…)
  3. rozvoj konkurence wifi – no ano, to je fakt. Jenze maloktera skola (z tech malych) je schopna davat 3000/mesic, spis budou chtit davat tak max 1000 a to z pohledu poskytovatele neni zas az takovy skvely zakaznik.
  4. ohledne ceny – 3 tisice za ISDN a podobne. To je vsechno pravda, jenze to byl jeden velky tunel ze statu do telecomu. S tim ty skoly nemely nic spolecneho. Oni ty penize neplatili, takze pro ne je to z nuly na komercni sumu.
  5. navyseni penez na provoz – podle me to tak prave neni. Je jen nejaka fixni suma na zaka (tu dava stat) a provoz plati obec!!
  6. nebudou vazany na jednoho ISP – to neni tak uplne pravda, kazda skola mohla vyuzit alternativniho ISP a dostala na to dotaci (ted nevim v jake vysi, myslim 30k rocne). Tato dotace nyni uz nebude.
  7. tento problem je nejvetsi sranda v souvislosti s Autocontem (INDOSem), ktery ma nasmlouvano treba 5000 za spravu tech 10PC tam a je zavisly na tom netu od telecomu. Nedokazu si predstavit jak to budou ted delat, zrejme donuti skoly zaplatit si ADSL od telecomu 🙂 Navic ted bylo halo s novym projektem (iDva) od ACOLu, samorzejme veskere smlouvy jsou na neurcito, vypoved 3 mesice pocinaje kvartalem. Takze ted budou vsechny skoly platit ACOLu jeste 6 mesicu mesicne kolem 5k a vlastne ani nebudou mit net (protoze ten nedodava ACOL). Asi si vsichni dovedete predstavit jakej je tohle pruser. V utery mi bylo na infolince ACOLu receno, ze situace je v reseni…

 • Dovolil bych si upozornit, že článek jsem nepsal já, ale Noname …

 • Omlovám se, není to na první pohled zřejmé. Ale moje chyba.

 • Drobná korekce: Projekt iDva je komerční aktivita společnosti ACOL, která nemá s MŠMT nic poslečného. Tuto službu nabídla tato společnost všem školám, které dříve byly zahrnuty v tzv. projektu Interent do škol (skončil v červnu 2005) jako navazující komerční aktivitu a je pouze na zodpovědnosti ředitelůů škol, zda ji využijí.

 • jsem rád, že se mi podařilo do toho vosího hnízna píchnout. Ano, vím že už školy nyní mohly využívat jiné připojení, ale fakticky se to téměř nedělo, protože prostě školy dostaly X peněz účelově vázaných na internet, takže nebyli nijak motivováni je uspořit. To se teď mění.

  Co se týče uvedené „nejlevnější nabídky jen stěží nabízejí zabezpečenou síť, firewallové farmy, demilitarizované zóny, IDS, IPS, proxy, antivirovou ochranu apod.)“ – afaik to nijak nesouvisí s internetovým připojením, to byla otázka služeb, které jim k tomu dával za další balík peněz autocontu. I tyhle služby je možné si od slušných poskytovatelů pronajmout, prvotní otázka je, jestli jsou potřeba. I průměrný ajtík ve škole (a musí tam nějakého mít, jestli to chtějí učit) je schopný firewall a antivirovou ochranu zajistit jednoduše a zdarma, DMZ dělá každý slušný adsl router, mnohé mají v sobě i ten firewall, nat pro lepší odstínění vnitřní sítě, IPS a IDS jsou funkce firewallu opět zdarma, proxy je jednak nesmysl a jednak je taky snadno zdarma.

  Ano, určitě je chyba, že stát nedává vůbec nic a je chyba, že to stát oznámil týden před koncem roku, to ostatně píšu i v článku. Takže nebude ani na hardware (ovšem pro IT ve školách je celkem snadné najít sponzory), ani na software (můžete konečně začít vyučovat opensource a MS vám ještě milerád dá software zdarma).

 • přiznám se, že internet do knihoven vidím jako celkem záslužnou činnost (i když opět to je děláno systémem výhradního dodavatele za nehorázné peníze). Vesměs totiž funguje velmi dobře – láká do knihoven mladé lidi, začátečníkům ten internet jednoduše představí. Je škoda, že to bohužel některé knihovny berou tak jako asi ta vaše: „státe, chceš abych měl tady internet? tak to zaplať a tady to můžeš postavit, děkuji, nashledanou“. Nijak to nepropagují, nijak to nevyužívají. V některých obcích třeba probíhají buď ve školních it učebnách nebo právě v knihovnách počítačové kurzy, nebo třeba jen krátká seznámení s počítači, často zdarma – zvyšuje to návštěvnost knihoven, může to dělat nějaká místní počítačová prodejna, která tak získává zákazníky atd. Prostě je to nástroj, nikoliv finální produkt. *musí ten prut někdo uchopit, jinak se ryby nenajíte*

 • komentář k začátku níže.

  jinka právě pro ty laiky – pracovníky škol – nabízím bezplatnou pomoc člověka, který se tím živí od roku 1997, provozuje největší databázi sítí v české republice, dělá profesionálně návrhy počítačových sítí atd.
  Když se ozve nějaké školské sdružení a bude chtít připojení pro stovky škol, vyjednám i nějakou zajímavou cenu.
  Dokázal bych případně i zorganizovat nějakou akci „hledá se sponzor“ pro jiné it věci (hw), případně doporučit nějaký open-source sw.

  Prostě je zde reálná nabídka na to, jak vám pomoci, ale musí někdo chtít, musí se ozvat a aktivně se spolupodílet. Každý by se měl konečně v tomto státě naučit, že mu nikdo nic nedá zabalené pod nos (a když, tak to většinou po rozbalení strašně páchne).

 • *>školy dostaly X peněz účelově vázaných na internet, takže nebyli nijak motivováni je uspořit.*
  To opět není pravda. Cituji z metodického pokyny 31 552/2005-551:
  `Pokud škola zajistí požadované parametry připojení za méně než 35 000 Kč, může ušetřenou
  částku použít v libovolném členění dle čl. 3 body 3.1, 3.2, 3.3.`
  Tedy na HW, SW a vzdělávání.

 • Vezmu to globalne pres vice prispevku:

  Skutecne existuje spousta mist, kde skola na WiFi nedosahne. Bohuzel je to tak a je to smutne, nikoliv z pohledu toho, ze by WiFi bylo nejak skvele, ale protoze WiFi je realne v 90% pripadu jediny skutecny pristup k internetu, ostatni jsou jen nahrazky. ADSL je technologicky daleko lepsi, ale jeho obchodni model je zvraceny.

  Co se tyce IDS a podobne, tam kde jsou WiFi sdruzeni, tam skolu jiste radi pripoji, vetsinou zadarmo nebo za tu 1000, a vsechny tyto sluzby ji zajisti jaksi mimochodem a zdarma. Z pohledu Prahy je to asi neuveritelne, ale na mensich vesnicich je vztah k mistni skole zretelne jiny nez v anonymni Praze a nekdo proste jde na brigadu upravit skolni hriste, nekdo pomuze vymalovat a kdo rozumi IT tak jim pomuze s pocitaci nebo s pripojenim k inetu. Delame to totiz pro svoje deti.

 • no zadarmo je asi nepripoji (wifi jsou vetsinou komercni), ale za tu 1000 uz se o tom da mluvit. dalsi alternativou je umisteni vysilace ISP na budove skoly (to se casto deje) za internet zdarma.

 • netvrdím, že neexistuje škola, kde není wifi, i když žádné takové místo neznám (obec kde je škola má jistě 1000+ obyvatel a dost pravděpodobně i nějakou firmu a v takové obci se vyplatí nabízet internet). Jde o to, že jestli ta škola nějak internet měla, tj. přes ADSL nebo přes ISDN2, tak jej tak může mít i nyní.

  S tím druhým souhlasím, ono i v Praze občas žijí lidé, kteří rádi pomáhají a právě připuštění takovýchto aktivit může mít ve výsledku lepší přínos než vnucení nějaké linky nějakého dodavatele.

 • zcela offtopic – opravdu se takto jmenujete, nebo je to jen nick? Taky jsem Tomáš a otáčím se, když někdo na ulici řekne „to_máš blbý“. Tohle jméno zní buď jako vtipný nick nebo jako pomsta rodičů 😉

 • jmenuji 🙂

 • výborně, jsem rád že se do diskuse zapojují odborníci na slovo vzatí přímo z Ministerstva. Děkuji za upřesnění, tohle jsem nevěděl, za uplynulý rok jsem se setkal s několika výběrovými řízeními na internet pro školy a vždy to bylo „chceme internet za 35 tisíc Kč, co nám můžete nabídnout“ (vesměs to pak vyhrávali synové ředitelů, ale to je nepodstatné).

  Když už tu jste – tak pojďte zkusit vymyslet nějaké klasické komerční řešení. Pojďte udělat oficiální oznámení, které školy mají problém s čím, kde shání připojení, kde shání počítače, kde je problém se software. Určitě se ozve spousta firem. Když to uděláte ještě teď, tak do konce roku si spousta firem ráda nějaké peníze odepíše z daní na dobrou věc. Případně jestli máte nějaký seznam škol, nabízím to, že se vám pokusím zjistit lokální dostupnosti a tam kde je fakt problém to nějak zpropaguju.

 • Tak s tím nesouhlasím. Internet je služba a ta má vznikat na podnět poptávky po ní. Stát má pak, pokud tu službu chce podporovat, dělat úlevy. Pokud se chce chovat spravedlivě a úsporně zároveň, nemá ty úlevy poskytovat plošně (tj. např. dotací provozu služby jako takové), ale vybraně, tj. potřebným (sociálně slabším) uživatelům. Argument, že je to administrativně náročnější je spíš námětem na další diskusi, jak udělat sociální úlevy jednodušší.

  P.S.: Nejsem volič modré straky.

 • tohle ale není internet jako služba. To je služba přístupu k informacím, stejná služba jako knihovnictví. Internet prostě podle mého do knihovny patří, přijde mi to jako zcela nejlogičtější místo a ve výsledku velmi efektivní a zasahující přesně ty nejvhodnější cílové vrstvy – lidi, kteří mají hlad po informacích, ale nemají peníze (a to dokonce ani na počítač, což samotná podpora internetu neřeší). Narozdíl od přímé podpory je to navíc zcela nekonfliktní s hospodářskou soutěží. Naopak, kdyby bylo vypsáno kvalitní výběrové řízení, tak by to mohlo rozvoji lokálních sítí pomoci (stačilo udělat jednoduché oznámení – tohle je tisíc adres knihoven, do každé potřebujeme internet s takovými a takovými parametry a garancemi, nejlevnější nabídka vyhrává, každá knihovna je sama za sebe). Jinak imho optimální podpora státu je v podpoře poptávky (vytvářet důvody proč to využívat) a ve stimulaci **lokální** nabídky

  ad ps. je to úplně mimo topic, já zas nevolím rudé. Ale zrovna váš názor je spíše pravicový, plošné dávky tady prosazuje zásadně levice.

 • Je to jenom mrhání penězi. Internet se dá pořídit mnohem levněji

 • Kdybyste viděl materiál, který na základních (i středních) školách učí IT, tak byste nikdy nemohl vypustit blábol „I průměrný ajtík ve škole…“.
  Takhle to totiž nefunguje. IT učí náhodně získaní lidé, kteří třeba vůbec nemusí mít představu co je IP adresa. Mají našprtanou svoji příručku MS Word, ve svém okolí jsou za odborníky no a tak učí. Klidně vyučují i tmářské blbosti ála laický počítačový časopis, ale nikoho jiného ZŠ nesežene.
  Stačilo vidět co se sjelo na školení IDS. Katastrofa!
  Na školách které náhodou mají někoho schopného už dávno kvalitní alternativní internet mají. O ty vůbec nejde.

 • Jak jste na tohle proboha přišel?! „Tedy nějakých 6 až 7 tisíc ročně za to samé, co nyní platí přes SIPVZ „telecomu“ podle velikosti školy tuším 60–130 tisíc ročně.“ – Telecomu se platilo do jara zhruba 30K ročně, díky nesmyslným cenám v intranetu veřejné správy (to je ta zakázka MI ČR bez výběrového řízení), nyní se platí za neomezené ADSL 2 Mbps cca 2000 měsíčně. Škola si do letoška mohla vybrat mezi připojením Telecomu a dotací 35K.

 • Aktuálně je 838 škol, které mají připojení od O2 s rychlostí 64 nebo 128 kbps (tedy nejspíše i semipermanentní ISDN nebo „klasickou“ pevnou) a zřejmě se ADSL jen tak nedočkají. Tyto školy si ale v případě nouze zřejmě vystačí s flat rate vytáčenou linkou, které je nyní za cca 500 Kč měsíčně. Ale správa PC a servis také nejsou zadarmo a tyto školy mají většinou PC z roku 2001-2.

 • Indošího internetu není škoda, stejně v poslední době byl nespolehlivý, co chvíli padal. Horší jsou požadavky MŠMT na konektivitu – což o to 512kb/s umí kdekdo, o limitech se dá jednat, ale sdílení 1:10 umí snad jen kabelovky. 2Mb/s jsou i při 1:50 na tom lépe, ale ministerstvo požaduje 1:10, jinak je ředitel v průšvihu

 • Otazkou jest, zda tyto sluzby „nabizene“ reflektovaly skutecne potreby skol…
  Sluzby udajne „firewallove farmy, DMZ, IDS, IPS, proxy, antiviru“ v pripade nejake (asi nejen) malotridky zvladne z prehledem open-source reseni, a na rade mist spolehlive funguji… a faktem je, ze casto „INDOS“ reseni, kdy mistni spravce ICT infrastruktury nemel ani administratorska prava bylo spise na obtiz (casto by vznikly problem dokazal vyresit sam, ale nemohl, protoze „blabla“ a samozrejme servisujici firma nezasahne ihned…takze se dlouho cekalo…) a zvolene reseni bylo spise hazenim klacku pod nohy a dokazovanim „pseudodulezitosti“ dodavatele – zajem o hlubsi proskoleni personalu na skole byl (celkem pochopitelne z pohledu dodavatele, ktery si chtel mastit kapsu na servisu) minimalni…
  Neni zadnym tajemstvim, ze firmy participujici na projektu „INDOS“ si notne nahrabaly na dodavkach neceho, co bylo decentne (za danou cenu) zastarale – staci se podivat, jake HW vybaveni v jake dobe bylo za jaky peniz do skol dodano (studenstke PC v minimalnich moznych konfiguracich co do RAM, prestoze slo o korunove polozky,… atd).

  Jednu takovou skolu jsem z „Autocont-Indos“ reseni prestavel behem prazdnin do modelu, ktery s vyuzitim OpenSource resi +- to same – pripojeni skoly k internetu (alternativni operator s 32x lepsim uplinkem, nez nabizel Indos – a za mensi peniz k tomu), ochranu ucebny pred viry atp, proxy s kontrolovanym pristupem, lokalni fileserver s cestovnimi profily zaku i pedagogu atd… vse pri respektovani pozadavku, ze na koncovych stanicich musi byt Windows (licence maji a pedogicky sbor je zvlada lepe…). A hlavne s respektovanim toho, ze mistni ICT-znaly pedagog ma moznost resit vse sam – pokud se na to znalostmi citi (samozrejme ma moznost vyuzit externich kontaktu)…

  Pro me osobne bylo treba dost velkym sokem, ze „profesionalove“ dodavajici Indos serverova reseni staveli do skol (minimalne ne do te, kterou jsem prestavoval) stroji, ktere ani nemeli redundantni disky alespon v SW RAID1… na „centralnim“ skolnim serveru bych ocekaval alespon zakladni redundanci – zvlast, kdyz jeho vypadek znamenal odstrizeni skoly od sveta. Jen dalsi dukaz toho, o jaky slendrian ve finale slo…

 • ad 2.: verejnou IP jsem chel jen kvuli sobe / moznosti vzdalene administrace – skole samotne to bylo fuk… a ani se nedivim, tam potrebuji zajisteni pristupu k verejnym zdrojum – a ty jdou i bez verejne IP na hranici skoly… nehlede na to, ze verejnou IP da kdejaky (i maly) ISP v zakladu…
  ad 3.: mistni provider, ktery se zameruje na koncove domacnosti (co jineho na vesnici, tak firmy stejne moc nejsou) skolu pripoji i za tech 1000 – vesmes totiz skola generuje spickovy provoz dopoledne, zatimco zakaznici (domacnosti) vecer..

 • …takze se dohodne reditel se svym obchodnikem, ze ve smlouve na papire bude to, co MSMT ocekava. Ministerstvo stejne nema zadnou paku na to, aby zjistilo jaka agregace tam ve skutecnosti je – takze vlk se nazere a koza zustane cela…

 • „Vesměs totiž funguje velmi dobře – láká do knihoven mladé lidi“
  A jaké divy s návštěvnosti by udělalo např. pivo zdarma. ;o)

 • „Vesměs totiž funguje velmi dobře – láká do knihoven mladé lidi“
  A jaké divy s návštěvnosti by udělalo např. pivo zdarma. ;o)

 • „600 miliardovém dluhu, který způsobila socialistická vláda“

  Kaplere, byt tebou tak drzim hubu sam mas maslo na hlave vysokorychlostni odborniku.

 • OT: Nefungovalo by to tu bez tohohle obrázku? https://anothr.com/images/right_04.jpg

 • ano, nějaký konkrétní případ?

 • existuje někde seznam těchto 838 škol s jejich adresami? Vsadím se o cokoliv, že naprostá většina z nich bude v obcích, kde je dostupný minimálně bezdrátový internet, který nabídne za stejné či nižší peníze podstatně vyšší komfort než současná isdn linka. Co se týče správy PC – předpokládám, že i na těchto 838 školách je nějaký učitel, který ty počítače vyučuje, jinak je počítačová učebna celkem k ničemu. A ten by měl být schopen provádět základní údržbu a klidně v rámci vyučování, protože to je něco ze života a je dobré to učit i děti. I tělocvikář musí být schopen „uklidit zakopnutý míč a objednat nové švihadlo, když se staré přetrhne“. Krom toho, ty firmy nabízející bezdrátové připojení by jistě za mírný poplatek nabídly nějaký servis i pro počítače a dohromady by to vycházelo vždy maximálně stejně. Ovšem budoval by se „lokální“ business, který je podstatně přínosnější – děti by věděli, kdo v obci jim může nabídnout připojení atd. Znám poskytovatele, kteří pro děti z takto připojených škol nabízí třeba 30% slevu.

 • Nekteri poskytovatele (nebo sdruzeni) dokonce poskytuji treba pro skoly dosti podstatne slevy …

  A k IDS, proxy, … – Je sice pekne neco takoveho mit, ale rozhodne to pro tu skolu neni nezbytne.