Jak rozumět akvizice firmy Nest Googlem

Jestli nemáte rádi hračičky nebo se nepohybujete v energetice a Internetu věcí či startupech, asi jste o společnosti Nest nikdy neslyšeli. Proto pro vás možná je současná zpráva, že ji internetový gigant Google kupuje za více jak tři miliardy dolarů, poněkud šokantní a mohly by se ozývat výkřiky "bublina", "debilové" a další rychlé tuzemské soudy. A protože je to business, kde se pohybuju dvakrát (tedy internet a energetika), dovolím si sesumarizovat pár fakt bez nároku na úplnost. Řada věcí je tajných, pár věcí jsou spíše domněnky, neb zveřejněno je málo a Nest sám o svých podkladových technologiích a záměrech nemluví.

14. leden 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak se budou živit novináři, pisálkové a knihotepci, až padne zákon

Považuji za danné, že způsob právní ochrany autorských děl projde brutální změnou, ať již legislativní, nebo - jako se teď děje ponejvíce - faktickou. Jejím výsledkem bude pokles výběrů peněz z autorských děl, což se děje už teď. A vždycky mě zajímalo, jak se s tím vyrovná trh, tedy, čím se budou dotyční kreativci živit. Zajímá mě to mimo jiné proto, že k psaní mám vždycky jednou nohou nakročeno a tak mě perspektiva oboru tíží.

10. leden 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Vánoční dárek: Ukázka z Flotily Země 2

Mám pro vás malý vánoční dárek. Dvě ukázky z připravovaného pokračování Flotily Země (s nímž se budu patlat déle, než jsem si myslel). První ukázka je prolog, to pro lepší pochopení děje. A druhá je seznámení s novým hrdinou, tentokráte už nebudou tolik umírat, tenhle myslím ani nezemře (ale jistý si nejsem). Přijměte to prosím spolu s přáním příjemně prožitých svátků vánočních…

25. prosinec 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

V zajetí nástrojů

V posledních letech se potýkám s problémem, který si připouštím až v poslední době. Jsem v zajetí nástrojů. Místo toho, abych nějakou věc řešil, trávím mnoho času tím, že hledám vhodný nástroj na její vyřešení. A nakonec mne to, včetně času na samotné řešení, zažere času mnohem více.

20. prosinec 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Komodizace mobilních služeb a ozvěny operátorské smrti

Jedním ze strašáků mobilních operátorů je komodizace jejich služeb, lidově řečeno to, že se stanou pouhými trubkami přepravujícími informace. Mohli bychom namítnout, že tohle přeci jsou odjakživa, jenže tak docela pravda to není. Operátoři dnes provozují mobilní službu, se službou se pojí emoce, s emocemi lze marketingově pracovat, protože emoce je něco, za co jsou lidé ochotni prémiově zaplatit. Fakt. Fakt jsou lidé, kteří jsou (či ještě nedávno byli) ochotni tvrdit, že ten a ten operátor je nejlepší, protože to tak je.

12. prosinec 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Cesta k sítím 5G (aneb skoro vše, co nepotřebujete vědět)

Už i v Praze máme tu a tam LTE síť a těch několik set metrů čtverečních pokrytí přináší lákavou myšlenku, co bude pak. Nemyslím pak, až vyjdete za pár minut z pokrytí nebo za dalších pár minut, kdy vám přijde SMS, že jste vyčerpali FUP. Ale PAK - co přijde po 4G a sítích LTE. No ano, správně. Další vývoj. Prozatím bez velké invence označovaný jako 5G.

9. prosinec 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Agent 067

Když jsem odcházel z Lupy, řada lidí téměř automaticky předpokládala, že moje další štace budou zase nějaká ta média. Nabízelo se to, je to něco, co dělám rád a s čím mám nějakou tu zkušenost a kde doba změn nutí ledaskoho k experimentům a najmutí si člověka, o němž je souzeno, že tomu rozumí. A tak se skutečně sešlo pár nabídek, některé i velmi hezké jak po stránce obsahu práce, tak po stránce příjmů.

2. prosinec 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Podzimní energomonitorovánky (mimo jiné se hledá znalec Javascriptu a Grafik/UX designer)

Když jsme se ponořili do podnikání v energomonitoru, říkal jsem si, že tento blog použiju jako záznamníček všech událostí a činů našeho díla pro ponaučení generací příštích (jak říká můj velký vzor R.J. Rimmer). Jenže postupem času se ukázalo, že z tohoto pohledu je energomonitor nevděčný zdroj. Hlavně proto, že nápadně připomíná práci a ne cool startup. Ne snad, že by se nic nedělo. Jenže jen málo toho, co se děje, jsou načinčané pařby, výjezdy na topclass konference a rozhovory s předními hvězdami sociálních sítí. Většinou je to fakt něco, co nápadně připomíná práci a trošku se bojím, jestli to tak nemá být. Většina našich setkání je s lidmi, kteří nejsou hvězdami sociálních sítí, pouze sedí na penězích, řídí či rozhodují v odvětí, které je naším životním prostorem. Zpravidla je dobré, že si nemyslí, že by internetu rozuměli více, než já, zpravidla je podstatné, že mají na účtě či ve fabrice víc milionů, než já followerů. To dost mění průběh setkání a taky moji schopnost o něm referovat a udělat z toho kewl storku. A způsobuje to, že místo kewl storky je to spíš to prostinké, business, kdy my musíme něco nabídnout a přesvědčit, že to máme, umíme, rozumíme. Tady se zatraceně hodí to, co jsme se naučili za poslední dvě desetiletky. 

28. listopad 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Webexponován

Byl to můj první ročník. Je to s podivem, ale je to tak, na letošním webexpu jsem byl poprvé. A tak se nepřidám do tlačenky hlasů, že letos to bylo tradičně nej/horší/lepší, protože nevím. Důvod mé prvoúčasti byl tradičně prostý: jednak nevhodně zvolené datum, kolidující tradičně (a letos prvně ne) s akcí pro mě důležitější, jednak nedostatek času a sebemotivace. Za doby Lupy jsem na Webexpo vysílal namísto sebe raději lidi jako Martina Malého, který si k akci vybudoval vřelý vztah.

23. září 2013 - Pokračuj ve čtení 👉

Pilování problémů s kvantovou pilotáží bojových lodí Flotily

Jedna ze zápletek v druhém díle Flotily je v podstatě banální. Flotila chystá do výzbroje drony, vesmírné bojové lodě řiditelné na dálku. Na to se mne ptali čtenáři už u prvního dílu, proč se něco takového nepoužívá. Odpověď byla samozřejmě prostá: na ohromné vzdálenosti by byla loď neřiditelná, protože zpoždění rádiového signálu by bylo příliš velké.

10. září 2013 - Pokračuj ve čtení 👉