Odpověď k odpovědi panu Rybářovi aneb pro zájemce o jízdu na mrtvém koni

Pan Rybář mi odpověděl. Doufal jsem, že je politicky protřelejší, přizná se, že článek bez jeho vědomí pod jeho jménem publikovala externí sekretářka, kterou právě vyhodil, jak bývá v tomto případě dobrou tradicí. Neučinil tak, pokračuje na jízdě na mrtvém koni a kdo máte tu touhu, můžete se přidat. Já jen pro pořádek doplním to, co je i v učebnicích ekonomie. (můj iniciační článek je zde)

5. duben 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak funguje business s roamingem aneb vysvětlení pro Svobodného pána

EU zakázala roamingové ceny. Opatření, které sníží ceny, staví odpůrce Evropské unie do nezáviděníhodné pozice, jak jej vydávat za zdražení a úřední zvůli proti lidu. Hezký pokus uskutečnil pan Rybář ze Strany svobodných občanů a u lidí, kteří nemají ponětí, jak roamingový business v mobilních sítích funguje, by to i mohlo vzbuzovat dojem oprávněných výhrad. Opak je pravdou a pokud vás zajímá, proč, čtěte dále možná trochu upovídané vysvětlení psané v metru na trase IP Pavlova - Letňany (tudíž omluvte překlepy i délku, nebyl čas).

4. duben 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Mezera na trhu: dynamické CMS pro statické stránky

Řešíme ve firmě přípravu anglického webu. Tak nějak jsme se shodli, že pro naše potřeby presentace, kde každá stránka je jiná, nejsou potřeba žádné dynamické prvky jako diskuse (však je to firemní web) atd, případně se vkládají beztak přes javascript, je nejlepší udělat stránky statické. A když statické, tak je uložit na Amazon S3, odkud se pohrnou v libovolné zátěži. Jenže přišel problém, jak to rozumně obsloužit. A vypadla mi tím zajímavá mezena na trhu. 

3. duben 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Mystérium eurounijní energetiky a zákazu žárovek

Nikdy by mne nenapadalo, že tak banální téma, jakým je eurounijní *zákaz žárovek*ßė, vzbudí tolik vášní mezi českými internetovými uživateli. Ale vzbuzuje. A protože v českých médiích k tomu nenajdete mnoho relevantních materiálů, rozhodl jsem se po vzrušené twitterové diskusi posloužit obsáhlejším výkladem. Termín *zákaz žárovek* budu nadále používat, i když je nesmyslný, ale v českých médiích zavedený, což si vysvětlíme později.

10. březen 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Rozprava o vlivu nákladů na před a po-prodejní podporu na konkurenceschopnost

Mám kamaráda, který se drží zásady, že když si v jeho firmě objednáváte služby do pětikila měsíčne, nemáte nárok na papírovou fakturu, přijde vám jen elektronická. Vždy mi to připomene, že mezi cenou a servisem kolem prodeje, je velmi přímá úměra, kterou nebývá vždy jednoduché rozklíčovat a nastavit ku prospěchu všech. Dnešní ranní povídání z vlaku do Valmezu tedy bude o cenách a cenotvorbě ve vztahu k nákladům na před- a po-prodejní podporu. 

24. únor 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Když vyslyšíte cílovou skupinu, která jí není, je to průšvih

Má-li zaznít kritika, tak je nejlepší ukázat ji na vlastních pochybeních. Když jsem psal o "lean startupu", snažil jsem se vysvětlit, že jejich metodika stálého testování vlastně není metodikou, jen temným příkázáním. Což je nepříjemné ve chvíli, kdy nevíte, jak se testování a průzkumy dělají, přičemž Riesův “lean” se na ně opravdu hodně odvolává. Snadno se pak necháte svést na zcestí, protože neodhadnete, co a kdo je vaše cílová skupina či jaký je její rozměr nebo dynamika. A už vůbec nebudete schopni odvodit z reakcí, jaké bude skutečné přijetí novinky, se kterou trh nemá zkušenosti.

Takže k našemu příkladu...

18. únor 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Lean Startup aneb jak se propivotovat do pekla

Musím říct, že kniha Lean Startup Erika Riese mě nechávala dlouho chladným, z části i proto, že jsem si říkal, že jí zřejmě i kvůli kulturním rozdílům zle chápu. Jenže jak se tak v poslední době toulám po investorech a startupech, tu a tam narazím na otázku, zda jedeme podle lean principu. Přiznávám, že jsem dlouho z kontextu odvozoval, že anglické "lean" znamená líný, takže jsem po pravdě odpovídal, že ne. Náš startup zřejmě není dost dobrý startup, protože nápadně připomíná ostrou práci. Nu, ale přeci jen jsem si říkal, že když má lean startup tolik obdivovatelů, je dobré se k tomu vrátit a zjistit, zda jsme neminuli poklad.

Po pravdě: neminuli. Teorie lean startup je něco jako metodika, jak se metodou postupných iterací dopracovat k funkčnímu produktu a společnosti, na což mimochodem existuje celá řada již ověřených metodik. Asi největším přínosem knihy je, že metodiku zpřístupňuje dnešnímu čtenáři. Nepoužívají se zde tisíciletí staré příklady jako Ford, GM a Toyota, úspěchy se ukazují na moderních firmách, které se dopracovaly miliardových hodnot tím, že vynalezly nástroj na komfortnější sdílení obrázků či tvorbu avatarů. To je samozřejmě pro plynulost výkladu osvobozující: nemuset u Toyoty řešit nakladňování dílů znamená oprostit se od velké části opruzu, jímž logistika fyzického zboží je. A souvisejícího výkladu. Jenže bez logistiky (a tojoťáckého principu just-in-time) se auto blbě vyrábí.

10. únor 2014 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezpečnost ve světě Internetu věcí

Už jsem kdysi předesílal, že "Internet věcí" bude podle mého soudu významným intenzifikačním faktorem pro udržení životní úrovně při snížení spotřeby limitovaných zdrojů (tedy snížení spotřeby zdrojů na hlavu). Bude podobnou revolucí ve spotřebě, jako vynález výroby z plastů nebo v Číně. Což má jeden háček. Bezpečnostní.

3. únor 2014 - Pokračuj ve čtení 👉