WiFi v Chorvatsku na jachtě

Patrick Zandl · 16. květen 2005

Foto z plavby, já jsem ten v černé mikině

Noname píše: zpráva pro ty, kterým týden chyběly mé žvásty na každém druhém českém serveru - byl jsem se známými a kamarády jachtit v Chorvatsku a už jsem se vrátil. Nebýt druhého dne, kdy jsme zlomili spinakrový peň (něco jako ráhno) a následujících několik hodin jsme "krmili ryby" (já vyhrál soutěž o nějvětšího "krmiče"), bych celou akci hodnotil 100% kladně, takhle dávám jen 99%.

Vzhledem k tomu, že na jachtě (Bavaria 49, jméno Teuta) bylo 11 lidí "od fochu" - programátoři webových aplikací, IT/ISP/Telco konzultanti a manažeři... tak jako prý každý rok byl zřejmě pokořen rekord ve výpočetním výkonu samostatného námořního plavidla. Na práci ale naštěstí nebyla chuť, počasí ani další podmínky, Internet přes GPRS ale fungoval.

V marínách pak byl často dostupný i Wi-Fi Internet, a to většinou od T-mobile. Rychlost byla velmi slušná (až 2 Mbit/sec), cena příšerná (hodina 60 kun, 24 hodin 130 kun, kuna=cca. 4,1 Kč), takže přítomní geekové se ihned pustili do "testu bezpečnosti" a koupili jen jednu hodinu. Podařilo se získat přístup bez placení, ovšem s velkou ztrátovostí paketů, řešení bylo známo, ale muselo by se s tím trávit trochu více času, takže se nakonec koupil jednodenní přístup. Krom této málo významné díry mají tyto hot-spoty ještě jeden - větší - problém: s jedním accountem se může v daný čas připojit neomezeně mnoho lidí (přitom kdyby chtěli, mohli mít systém bez těchto chyb za podstatně méně peněz).

Zajímavostí bylo více - zaujal mě třeba startující projekt jednoho člena posádky - free nevěstinec (opravdu! chystám se o tom napsat článek), nebo historka o geniální rozdvojce, která umí vyfiltrovat v zásuvce energii z atomové elektrárny ;-) kterou prý rakušáci za 949€ kupují jako diví. Při cestě nazpět pak ve slovinském Mc'Donaldu platil jeden místní hoch za hamburger tak, že rozevřený mobil-véčko přiložil na čtečku karet (bylo to tak rychlé, že nemám bohužel žádnou fotografii) - zjevně m-payment v praxi a já si opět přišel jak sto let za opicemi.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook