Jak jsem naprogramoval svůj první virus pro mobil

Patrick Zandl · 17. květen 2005

Včera jsem byl na konferenci AEC, výrobce to antivirových a jiných bezpečnostních řešení. A při té příležitosti jsem se zajímal o mobilní antiviry a následně jsem si vzpomněl na humornou historku, kterak jsem "naprogramoval svůj první virus".

Už je to mnoho let (tak rok 1998 ), dost možná to byl vůbec první virus na mobilní telefon, prosím tedy o trochu shovívavosti, protože v době telefonů s hloupým operačním systémem to nebylo tak jednoduché. Snad je můj počin promlčen…

Jak je zvykem, i tento virus byl omezen pouze na určité mobilní telefony, v tomto případě na telefony Nokia. Ty měly kdysi zajímavou funkci (nevím, zda přetrvala do dneška) – pokud jste měli zprávu v hlasové schránce, mohla jim na displeji svítit ikonka se symbolem kazety. Kdysi dávno tuhle funkci podporoval Eurotel u NMT telefonů, v GSM se ale nepoužívala, takže ikonku jste neměli šanci vlastně nikdy vidět. Finta byla samozřejmě v tom, že ikonku jste mohli aktivovat binární SMS, takže uživatel neviděl, že mu přišla SMS, jen se mu rozsvítila ikonka a zůstala trvale na displeji.

Tehdy nějak jsem zjistil, jakým formátem SMS zprávy se tahle ikonka aktivuje a rozhodl jsem se realizovat svůj "virus". Vytvořil jsem script, který přes GSM modul (pamatujete Siemens M1? Vyloudili jsme je tehdy z ostravského GSMobilu) aktivoval na definovaných číslech pomocí SMS tuto ikonku a zároveň uživatele informoval, že na jeho telefonu byl aktivován odposlech, což detekuje ikonka kazety v horní stavové řádce. Pokud se domníváte, že nemáte být odposloucháván, zašlete zdůvodnění pomocí SMS zpět odesílateli zprávy. Odesílatelem bylo zvláštní číslo v GSM modulu a protože šlo o GSM modul bez hlasové služby, tak všichni volající, co zkoušeli na něj zpět volat, dostali tehdy dosti podezřelou hlášku "volaná stanice není vybavena pro tuto službu".

Spustil jsem scriptík, nakrmil ho čísly a asi dvě hodiny jsem se mlátil smíchy z těch zdůvodnění, které mi lidi posílali - bylo to dojemné, jak lidi dokážou zdůvodnit, že nemají být odposloucháváni. Až do chvíle, než se Petr přišel podívat, proč mu nejede SMS brána a zjistil, že jsem mu odpojil GSM modul – dostal jsem vynadáno, GSM modul mi Péta zabavil a celý svět tak zachránil před mým virem, jenž jsem následně zastrčil hluboko do šuplíku.

Ach ta doba mládí a činů nerozvážných :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook