Největší česká databáze bezdrátových sítí již obsahuje 194 záznamů

Patrick Zandl · 6. prosinec 2004

Mapa Wi-Fi sítí

Předpokládám, že Patrick je touhle dobou už někde v letadle na cestě do Egypta (i když nevím přesně kdy odlétá), přejme mu šťastné líbánky a málo teroristů po cestě.

Protože udělal tu chybu ;-) a nechal mi redakční práva do systému, tak sem opět budu dva týdny přidávat články já. Doufám, že se tentokrát přidají i ostatní s těmito pravomocemi, už si nebudu moci dovolit trávit tím denně 3 hodiny.

První má zpráva se týká seznamu Wi-Fi sítí na Internet Pro Všechny. Malinko Mílovi Sovovi pomáhám a tak jsem rád, že seznam stále roste a roste. Dnes je tam 195 sítí a dalších zhruba 60 je připravených ke schválení. Bohužel ale ti co sítě přidávají jsou nepoučitelní a do přidávacího formuláře píšou nesmysly, čímž přidělávají Mílovi spoustu práce, a z mnoha důvodů nemá Míla čas jim několikrát volat a mailovat. Takže vy co jste tam svou síť přidali a přesto jí tam nevidíte - prohlédněte si vždy vzorovou síť a napište to podle toho. Do políčka cena nepatří údaje o počtu e-mailových schránek atd. Bez údajů o agregaci, rychlostech, cenách, pokrytí, … tam prostě vaše síť nebude přidána a basta. Míla k tomu napsal i článek, který by měl vyjít na Mobilu, zatím jsem jej tam nenašel. Tak sem dávám alespoň jeho včerejší tiskovou informaci:

SUŠICE, ČESKÉ BUDĚJOVICE (5. 12. 2004)V databázi bezdrátových sítí provozovaných sdružením Internet pro všechny je již 194 záznamů. “Je to v tuto chvíli největší databáze bezdrátových sítí, která zahrnuje komerční i komunitní sítě,” říká předseda sdružení Miloslav Sova. V databázi jsou všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceníky, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií, mapy pokrytí nebo výhledy z přístupových bodů.

Databáze je přístupná na adrese www.internetprovsechny.cz/wifi.php. “Ve spolupráci se serverem Mobil.cz jsme připravili i zjednodušenou verzi databáze, která je určená pro opravdu nejširší veřejnost,” dodává Pavel Sviták ze sdružení Internet pro všechny. Tato databáze je přístupná na adrese www.mobil.cz/mapawifi.

Do naší databáze může přidat informace každý provozovatel bezdrátové sítě,” vysvětluje Pavel Sviták a dodává: “Stačí nám poslat e-mail se všemi informacemi, nebo vyplnit on-line dotazník na našich stránkách. Na Mobil.cz je k dispozici i vzorový dokument, který pomůže každému s registrací jeho sítě.” Před zařazením do databáze jsou údaje ještě kontrolovány. Proto je nutné, aby každý zájemce o zařazení do databáze vyplnil pečlivě všechny požadované údaje.

O databázi je podle Miloslava Sovy velký zájem, v říjnu zaznamenal server Internet pro všechny 25 522 unikátních návštěvníků, v listopadu pak 22 964. “Zájem je nejen mezi návštěvníky, ale i mezi provozovateli. Jen za poslední měsíc je v databázi 70 nových sítí a dalších 60 čeká na kontrolu údajů,” říká Miloslav Sova. Databáze je zaměřena především na sítě, které nabízejí možnost paušálního připojení. Síť může být provozovaná na komerčním i komunitním principu, kdy se uživatelé dělí o náklady nebo se mohou připojovat zcela zdarma.

Databáze vznikla jako reakce na neochotu Českého Telecomu nabízet paušální připojení přes dial-up. Chtěli jsme usnadnit připojení k internetu všude, kde není rozumná alternativa k modemovému připojení k internetu a GPRS není z finančních nebo technických důvodů pro uživatele dostupné,” vysvětluje Miloslav Sova a dodává: “Odhadujeme, že do konce
roku  počet sítí v naší databázi určitě překročí počet 200. Toto množství však
netvoří ani polovinu všech sítí, které v současné době v ČR nabízejí uživatelům připojení k Internetu.

Více informací najdete na stránkách www.internetprovsechny.cz nebo kontaktujte:
Miloslav Sova, +420 603 506 528, miloslav.sova@internetprovsechny.cz

O sdružení Internet pro všechny

Občanské sdružení Internet pro všechny patří k nejaktivněji působícím sdružením v oblasti Internetu. Práci sdružení ocenil i ministr Mlynář historicky první cenou ministra informatiky, kterou dostala platforma ZUI za zásluhy o rozvoj Internetu. Sdružení Internet pro všechny se aktivně zúčastnilo také jednání internetového Fóra zřízeného ze strany ČTÚ za účelem hledání možných modelů paušálního dial-up připojení. O aktivitě sdružení svědčí i více než 230 odborných článků zveřejněných na různých internetových technických serverech a podpora ze strany uživatelů. Aktivity sdružení podporuje i více než 13 400 signatářů Výzvy za rozšíření Internetu.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook