Mobilní technologie, které námi otřesou v roce 2004

Patrick Zandl · 16. prosinec 2003

Jaké mobilní technologie a zázraky nás budou atakovat v roce 2004 a mají vyhlídky zaujmout naši pozornost?<p> Když jsem tento týden psal o mobilních aplikacích, které podle Telephony Magazine budou otřásat USA, vyzýval jsem k zamýšlení, jaké technologie to budou u nás. Moc tipů jsem nedostal a tak seznam vychází z toho, jaké technologie a aplikace považuji za zajímavé já a nečiním si rozhodně nároky na to, že všechny z těchto technologií se prosadí, některé z nich k nám naopak už rychle přicházejí. Berte to spíš jako takové tipy, než jako dogma.</p>

Mobilní instant messaging
S chytrými telefony přichází instant messaging i do mobilní komunikace. Proč byste měli posílat SMS zprávy, když vás celodenní provoz mobilního ICQ nebo jeho obdoby via Wireless Village přijde s větším komfortem na podobnou, ne-li nižší částku?

WiFi broadband
WiFi se tenhle rok u nás pořádně rozjelo a s trochou nadsázky lze říci, že každý druhý čech je dneska ISP. Stačí si natáhnout pevnou linku do baráku, rozdělit se pomocí WiFi o linku s kamarády a případně ji přeprodat sousedům přes ulici. WiFi v součastné době supluje broadband připojení typu ADSL, mnoho lidí se raději složí na kvalitní pevnou linku rozdělenou přes WiFi, než aby platili za nevyrovnanou kvalitu ADSL.

VoIP
Přenos hlasu internetem zažije další boom. Postará se o to přidělení příchozích telefonních čísel českých VoIP službám Fayn a Wirphone a klesající ceny samostatných VoIP telefonů připojitelných přes ethernet do telefonní sítě. Proč platit vysoké měsíční paušály u Telecomu. VoIP ostatně má nabídnout i UPC pro svoje Chello, to teprve bude legrace.

VoIP v mobilu / Push to Talk
S chhytrými telefony přichází možnost posílat si hlasové vzkazy pomocí speciálních aplikací v mobilním telefonu. Platba pouze za přenesená data. Nyní jde jen o to, zda se tato komunikace dříve prosadí funkcí Push to talk over cellular pomocí operátorů, nebo nezávisle na nich pomocí nejrůznějších VoIP aplikací jako Visual Communicator.

Moblogy
Nechytila vás vlna weblogů? Ještě nemáte vlastní weblog? Nebojte, ještě máte šanci být "in" - pořiďte si rovnou moblog, vlastní webovou stránku, na kterou přispíváte ze svého mobilního telefonu nejlépe pomocí MMS zpráv. Obsah vytváříte přímo z mobilu a to klidně včetně fotek. U nás zatím jen na bloguje.cz - jenže co kdyby si Bloguje všiml třeba Oskar, nechal si ten web oskarizovat, dodělat wap verzi a vylepil billboardy "Fotíš, Píšeš, Odesíláš, Bloguješ, Čteme..."

P2P komunity
Zatím se pomocí P2P sítí vyměňovala jen data. Sítě jako Kazaa či Napster změnily distribuci hudby. Jenže nyní se objevují P2P komunity, které na podobné bázi sdílejí i hmotné statky. Myslíte, že je to blbost? Ale kdeže - kupříkladu se tímto systémem sdílejí DVD. Někdo vytvoří software, ostatní si tam zadají svoje DVD a kdokoliv chce, si může nějaké DVD z té nabídky půjčit, nabízitel mu ho pošle poštou za úhradu poštovného. Systémy zatím fungují jen v komunitách, ale s jištěním kreditní kartou či zálohou se pomalu otevírají světu. Vydavatelé CD a DVD jen zuří, protože takové půjčování negeneruje zisk, neporušuje autorská práva a je tedy zcela legální.

SPAM filtry
Zatím je mnoho z nás nepotřebovalo, ale v červnu 2004 má počet spamů v našich schránkách poprvé přerůst počet normálních emailů. A tak SPAM filtry přicházejí rychle do módy. Poskytovatelé instalují spamassasina, uživatelé různé blokovače spamu. Dobrá rada: vyhlédněte si poštovní schránku, která ochranu před spamem nabízí. Budete ji potřebovat.

Java hry a aplikace
Stále více telefonů podporuje Javu. Koncem příštího roku bude zhruba třetina mobilů na českém trhu midlety podporovat a to je ta správná chvíle, aby se s nimi něco stalo. Lidé je používají k dohrávání aplikací a především her. Jenže zábava s midlety bude teprve tehdy, když hraní se bude moci účastnit více lidí a budou moci spolu kooperovat a komunikovat.

5GHz pásmo
ČTÚ vydá generální licenci pro WiFi pracující v 5 GHz pásmu ve standardu 802.11h. Nové volné pásmo bude lék na další rozmach WiFi v české krajině. Také se objeví v polovině roku první výrobky s podporou H standardu a zejména v Praze přijdou rychle k užití, v etéru je tu opravdu plno. V první fázi bude pásmo 5GHz používané především pro směrové spoje a distribuci signálu. Ačkoliv má pro to horší předpoklady (hlavně propagace signálu), pásmo není tak zarušené a výsledek bude lepší. Což mi připomíná, že bych měl napsat druhý díl WiFi knihy věnovaná sítím v 5 GHz pásmu :)

Mesh sítě
Mešovými sítěmi se u nás už pár firem zabývá. Snad se také objeví první platformy, na kterých se bude dát stavět. Spolu s postupem WiFi a jeho rozvojem i v  pásmu 5 GHz bude možná s mesh zajímavé experimentování. Mesh znamená nenásilnou distribuci signálu a další rozmach broadband připojení. Intel a další tlačí na standardizaci meshování a to by znamenalo jeho další rozšíření. Zatím je ale radost předčasná, mesh je a ještě chvíli bude hlavně pro experimentátory.

Ještě něco?

Dal jsem si za úkol najít desítku zajímavých technologií, které budou v roce 2004 na vzestupu. Jistě jich najdete více, jistě vás něco dalšího zaujalo. Pište do diskusního fóra jakému trendu a jaké technologii předpokládáte pro rok 2004 vzestup...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook