Jak uvařit exklusivní článek z vody (příklad z MobilManie)

Patrick Zandl · 22. říjen 2003

Dneska mne dostal článek na MobilManii, autorem je Martin Zikmund a článek se jmenuje Konec tajností: Eurotel a rychlý internet přes EDGE. Také pouták článku je nadějný: "Nyní jsme získali podrobnější informace z toho nejvěrohodnějšího zdroje – od generálního ředitele Eurotelu, Terrence Edwarda Valeskiho." Jenže lepší případ vaření z vody aby pohledal.

Článek samotný tvoří tři odstavce s mezititulky Co je to EDGE, Co na to Eurotel a Data Nonstop na EDGE?! První odstavec shrnuje několik informací obecně o EDGE a teprve v druhém odstavci se dostáváme k nové informaci. Waleski prohlásil, že Eurotel situaci kolem EDGE monitoruje a v současné době probíhá výběr mezi třemi dodavateli technologie, příští týden si z nich Eurotel prý vybere. Třetí odstavec shrnuje údaje okolo tarifu Data Nonstop a autor upozorňuje, že KDYBY Eurotel nabídl DataNonstop s EDGE, byl by tento přístup mnohdy rychlejší, než ADSL Telecomu.

Jediným novým faktem z celého článku (nikoliv novou spekulací) je tedy větička z druhého odstavce, že Eurotel si vybírá dodavatele EDGE a rozhodne o něm příští týden. Zbytek je vata budící dojem exklusivních informací - čtenář s jen trochu vyšším IQ se nutně bude cítit trochu ošizen. Typické pro takový výtvor je natahování vět, míchání spekulací - už jen důsledné vypsání plného jména šéfa Eurotelu není slušnost, ale snaha o natažení perexu a přitom také snaha o to, aby v něm autor nesdělil to jediné, co v článku má smysl. Z jediné větičky Valeskiho pronesené bokem na tiskové konferenci či při rozhovoru tak vznikl článek snažící se navodit dojem exklusivity, investigativní žurnalistiky a nadstandardních vztahů s Valeskim, jenž tyto informace poskytl.

Mohlo by se zdát, že je to odfláknutá novinářská práce a specialitka MobilManie (u níž si podobných pokusů vařit z vody a zveličovat štěky všímám dlouhodobě), jenže já se bojím, že je to trend v současném českém technickém internetovém zpravodajství. Všímám si toho stále více u mnoha serverů; vycházejí články nevalné informační hodnoty, postavené hlavně na tom, co si autor přečetl na Cnetu nebo kvůli čemu pokud možno nemusel nic moc udělat. Souvisí to s vymizením konkurence a se snižováním příjmů jednotlivých serverů, uznávám. Výše uvedený příklad je ale vrchol takové drzosti, kdy čtenáři je předkládán článek, z něhož jedinou hodnotu mají dvě věty a který by soudný editor pusil jako krátkou zprávu, ale rozhodně ne jako otevírák vydání.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook