Operační systémy pro mobily – to se nám to rozjíždí

Patrick Zandl · 22. říjen 2003

Není to tak dávno, co se na internetu objevily zprávy o tom, že Ericsson přemýšlí o tom, že by svoje smartphone převedl pod PalmOS místo dosavadního Symbianu a grafického prostředí UIQ. Situaci pak klidnilo až oficiální prohlášení Sony Ericsson o tom, že jeho smartphone dále budou na Symbianu/UIQ - ačkoliv se dá předpokládat, že SEr bedlivě monitoruje situaci v operačních systémech a je kdykoliv hotov k jakékoliv konverzi, pokud ho to udrží v černých číslech a pomůže mu to prodat dalších pár kusů a zároveň to neznehodnotí jeho Symbian investice.

Před rokem uteklo od Microsoftu Sendo a se svým bývalým dodavatelem operačního systému se soudí, neboť ho prý Microsoft obral o některé technologie a postupy. Před nějakou dobou se Sendo oficiálně přiklonilo k Symbianu a tento týden ohlásilo svůj smartphone nazvaný X vybavený Symbianem a vlastním grafickým prostředím Now! Toto prostředí je ale vlastně jen rozšířením grafického rozhraní Series 60 firmy Nokia, takže software pro Series 60 by měl být použitelný i na Sendo. To je chytrý přístup - Sendo se tak dostává k bohaté softwarové platformě, nenutí vývojáře akceptovat další mobil (na to je dost malé) a přitom je dost odlišné na to, aby to běžný uživatel ocenil.

Pro Symbian je to vzpruha - tedy poté, co Motorola ohlásila prodej svého podílu v Symbianu. Další vzpruha je to pro Nokia a její Series 60, ostatně Nokia si spravila náladu už jednáními s firmou ARM o optimalizaci PrismeXsys platformy pro Series 60.

Zpráva o tom, že firma Psion začne do svých PDA dávat PocketPC, dojme dnes už jen nostalgiky - tržní podíl a záběr produkce Psionu nic jiného ani neumožní. Zato informace The Registeru o tom, že Dell zrušil svoje plány na Smartphone založený na operačním systému Microsoftu, pobavila většinu trhu. Samozřejmě až na Microsoft, kterému se nelíbí, když Dell říká, že MS není schopen obsadit trh proti Symbianu.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook