Hromada divení se nad našimi UMTS licencemi

Ještě v letadle z Hurgady jsem se nad novinami podivoval, kam se to vůbec vracím a kdybych ty noviny začal číst ještě na letišti, asi bych návrat zavrhl úplně. Za všechny ty podivnosti, kterými nás české politická žumpérie častuje, bych připomněl něco z oboru – UMTS licence. Ejhle, hlavy pomazané pravily, že by bylo vhodno udělit další licenci pro 3G sítě. Modří již vědí – nejde o šanci na nové zajímavé služby, ale o další pokus zaplnit státní i stranické pokladny, státní z tender-fee, stranické pak z interes-fee.

Licence je jedna (2 x 20 MHz plus pět mega v nepárovém spektru, to je slušná porce, zde info u ČTÚ), zájemci dva. Kdo očekával nějaký běžná postup jako aukce, bude zklamán, tak naivní může být asi jen zahraniční turista. U nás se licence přednostně nabídne Oskarovi za 2 mld Kč. Pokud ji nebude chtít, bude se licence za tutéž minimální částku dražit – pravilo ministerstvo informatiky ústy svého šéfa Vladimíra Mlynáře.

Pokud netrpíte pokročilejší sklerózou, asi si vzpomenete, že Oskar se již před lety k podobné ceně za 3G licenci vyjádřil něco v tom smyslu, že není padlý na hlavu, za což sklidil varovně zdvižený prst analytiků a uštěpačné poznámky svých konkurentů u o tom, že v konkurenci 3G služeb nebude ubohoučký oskárek schopen obstát.

O čtyři roky později už víme z praxe, že aplikační smršť se lépe kreslí do powerpointové presentace, než realizuje ve skutečnosti. A taky i ti nejméně bystří asi pochopili, že Oskar jednal správně, když se na 3G licenci vykašlal. Nyní oskárci říkají, že nic proti 3G, ale za cenu 300-500 milionů.

K tomu velmi hezky řekla Diana Dobálová, že nevidí důvodu, proč by cena 3G licence pro oskara měla být jiná, než u ET/(TM). Já bych o jednom věděl: cena je věc nabídky a poptávky. Pokud stát chce licenci prodat a nikdo za ni víc nedá, ať si ji zájemce odnese třeba za korunu. Oskar navíc šel do rizika: kdyby to šamanské mámení o výnosnosti 3G přešlo do reality, lkal by dnes krokodýlí slzy.

Z této situace je jednoduché východisko: aukce a nechť si licenci odnese, kdo dá více. Cenu nechť stanoví trh a jeho očekávání. Argumentu pro toto řešení je několik:

 • stávající operátoři budou muset zavřít papulku, protože se bude hrát podle jasných kritérií, jako tehdy. Já vím, že ji držet nebudou, ale jejich argumenty nebudou mít váhu.
 • Zastánci myšlenky, že Oskar jakožto fungující firma by měl dostat výhodu, aby nebyl znevýhodněn proti ET/TM, by si měli uvědomit, že Oskar má GSM pásmo, zatímco čtvrtý mobilní operátor by šel do čistého UMTS, což je akce i optimisty nazývaná harakiri. Proto je pravděpodobné, že čtvrtý operátor by nabídl méně peněz.
 • Cenu licence by stanovil trh – nabídka a poptávka. Politikové se bát nemusí, i za těchto podmínek lze usypat do stranických kasiček. V každém případě bychom se dozvěděli, jakou víru v 3G na našem trhu mají firmy jako Orange a Vodafone a jak moc věří tomu, že si jednou koupí Eurotel…

Takže jsem moc zvědav, jak plážové tanečky kolem 3G licence pokročí a skončí. Jen tak na okraj – nějak se při těch všech tancích přehlédlo, že se z licence vytratila technologická neutralita a ČTÚ již natvrdo hovoří o UMTS. A ještě na okraj – také se nějak přehlédlo, že ČTÚ hodlá udělit jednu telekomunikační licenci na širokopásmovou veřejnou mobilní síť v pásmu 872 MHz, kde by nový operátor dostal 2x 3,8 MHz párového spektra. Tedy dost na to, aby vyzkoušel hrátky jako Flarion a další…

Není vůbec bez zajímavosti, že u uvolnění této licence vyprovokoval ČTÚ právě Eurotel se svým CDMA, sám regulátor říká, že licenci uděluje “s cílem vytvořit dostatečně silnou konkurenci na trhu veřejných mobilních širokopásmových telekomunikačních služeb poskytovaných v jiných kmitočtových pásmech, např. prostřednictvím sítí s technologií CDMA v pásmu 450 MHz.” Kdyby ČTÚ frekvence uvolňovalo poněkud pružněji (a nečekalo na řev konkurentů Eurotelu), kdepak už jsme s internetem mohli být…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Vitej zaptky v absurdistanu Patricku 🙂
  No na ceskem telco bezdratovem ale i dratovem telekomunikacnim trzisti (od slova utrzit 🙂 bude hodne veselo a taky nekde smutno (vyhozene 4 milirdy, atd..).

  Takze se muzeme vesele bavit co bude akorat ze to vse platime my 🙁 takze to tak vesela zase neude.

  Stastne a vesele vsem autorum a ctenarum Marigoldu.

  Tex

 • To neuvolňování frekvencí, respektive uvolňování s křížkem po funuse, má jistě své důvody.ET trh obsadil, tak ať si klidně někdo investuje……..Je to komedie a jsem zvědav zda to Oskar za 2 miliardy koupí.

 • [2] Podle mého ještě ET trh zdaleka neobsadil. Jenom to chce konkurovat cenově. Já například bych šel do něčeho s paušálem max. 500 s nízkými pořizovacími náklady < 3000 (vše v Kč)

 • [3] Já si myslím, že obsadil.Ti co to chtějí, už to mají(pokud je signál) zbytek by to chtěl, ale za těch cca 500kč.Za tyhle prachy to nebude nabízet v současnosti nikdo.Prý existuje ještě nějaká lepší verze CDMA, takže je možné, že vše bude jinak. Nejsem odborník na tuto problematiku,ale myslím si ,že nikdo do toho investovat nebude.Pokud ovšem zvážíme, že ET nebude navždy propojen ČTc, tak lze si představit, že jako podporu pro své zákazníky používající hlas to nebude špatné.(TMO nebo OS)Nechme se překvapit.

 • Neni tech 2×20 MHz nejakych divnych? TMO/ET dostali 2×5 MHz ne?

  Mr. B

  P.S. Pridelovani licenci na zaklade trzni ceny je vec samozrejma, avsak v civilizovanych zemich s vyspelym trznim hospodarstvim se dba take na rovne podminky k podnikani, coz nastava pouze v pripade, coz znamena ze jeden nemuze dostat od statu stejne pasmo za vyrazne jinou cenu, nez ostatni.

 • [5] Ne, všichni mají prakticky stejné pásmo (jen t-mobile si přikoupil nějaké GSM frekvence):

  Licence I – párové: 1920-1940 MHz a 2110-2130 MHz, nepárové 1900-1905 MHz
  Licence II – párové: 1940-1960 MHz a 2130-2150 MHz, nepárové 1905-1910 MHz
  Licence III – párové: 1960-1980 MHz a 2105-2170 MHz, nepárové 1910-1915 MHz

  Rovné podmínky: co to je? Znamená to, že by Oskar měl dostat UMTS frekvence nejlevněji, aby mu to vynahradilo pozdní příchod na trh? Nebo že by je měl dostat i při nákupu o tři roky později za stejnou cenu, když už ji nemají? Nebo by měl zaplatit více, protože bude smět síť spustit později? Co z toho je rovná podmínka, že. Rovné podmínky jsou na telekomunikačním trhu pohádka, už proto, že je to trh…

 • [6] K UMTS licencím dostal jak Eurotel tak T-mobile jednu celonárodní porci licencí v pásmu 28 GHz (dělal jsem tendr na toto pásmo v Praze, takže to vím). To má být využito k propojování základnových stanic. Zajímalo by mě, jaké pásmo by dostal ten třetí zájemce, protože jestli si to pamatuji dobře, tak v 28 už nebylo místo pro celonmárodní licenci.

 • neviděl bych na to nic špatného, pokud by následná dražba začínala na daleko nižší ceně. pak by oskar musel za výhradní přístup musel zaplatit vyšší cenu. ono to tak asi nakonec dopadne, že dražba bude za nižší vyvolávací cenu než 2 mld.

 • [7] jo, ale tu si také zvlášt zaplatil…