Eurotel nabral za měsíc 7000 uživatelů CDMA

Je to hodně nebo málo? Eurotel nabral podle oficiálního známení za první měsíc provozu služby celkem 7000 uživatelů. Tím se nepotvrdily první spekulace, že prodává tisíc modemů denně, na druhou stranu to není ani málo. ADSL se na stejný počet klientů dostávalo čtyři měsíce a i když můžeme mluvit o kumulaci poptávky, u ADSL byla zřejmě stejná.

Byla opravdu stejná? Telecom při zavádění ADSL přišel s děsivými podmínkami i cenami, které mohli akceptovat jen lidé, kteří prostě neměli jinou možnost. Eurotel nasadil vcelku rozumné podmínky i cenu – v době, kdy je na trhu řada konkurečních pevných technologií mu ostatně na brutálnější postup nezbyl ani dostatek manévrovacího prostoru.

Z tohoto pohledu bychom mohli soudit, že CDMA Eurotelu se dostalo skvělého přijetí a pokud se podíváme na datové objemy přenesené Eurotelem, lze z nich také vysledovat, že tito zákazníci přenesou zhruba pětinásobek dat oproti GPRS zákazníkům. I v tomto ohledu se tedy očekávání splnila.

Za první měsíc provozu své CDMA technologie tedy Eurotel utržil na poplatcích za připojení 6,3 mil Kč (pokud bychom počítali později připojené jako celý srpen). Pokud vezmete do ruky kalkulačku, uvážíte, že Eurotel do projektu CDMA investoval 400 mil Kč a že taková investice by se měla do čtyř let zaplatit, nám výsledek dává zajímavý break-off point po 12 tisících uživatelích, pokud započítáte průměrný výnos připojení 700 Kč měsíčně (200 Kč jsem odpočetl náklady na modem).

I z tohoto pohledu to vypadá na zajímavý rozjezd a ačkoliv jsem ten bod zlomu vypočítal hodně hurvínkovsky (Eurotel mi jaksi zapoměl dodat svoji finanční rozvahu, bez níž se to počítá zle, co naplat), tak daleko pravdě to nebude, abychom nemohli říci, že ten start se opravdu zajímavě podařil. Vypadá to, že český trh opravdu o mobilní, rychlé a dostupné připojení zájem má…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • nezdá se mi příliš těch 400 milionů, respektive nevím jestli to měly být prvotní CAPEXy (což se mi nezdá), nebo jestli to má být včetně OPEXů za nějakou dobu.
  Co se týče té kalkulace, tak by bylo potřeba vědět, jak se pohnul počet uživatelů GPRS od Eurotelu, protože předpokládám, že možná polovina uživatelů přešla z jiných Eurotelích služeb. Takže takhle by to až tak slavně nevypadalo, teda jestli by se přísun nových duší zastavil. Bude důležité, zda-li se jim podaří udržet dlouhodobě kvalitu na dostatečné úrovni, protože vyjma early adopters je tady spousta lidí, kteří chtějí počkat jak se to bude chovat za dva měsíce. A stejně tak by se měl započítat i odliv od ADSL (což je ještě složitější zjišťovat).
  Navíc návratnost 4 roky, to je v dnešní době a v telekomunikačním sektoru příliš, notabene u firmy, která se má do roka prodat.
  K tomu pak samozřejmě započítat present value of future value, takže pro stanovení úspěšnosti to bude chtít určitě víc než těch pár čísel co jsou oficiálně k dispozici.
  Nicméně jako úspěch firmy se dá považovat i neúspěch konkureční firmy a marketingová hodnota a to CDMA splňuje dokonale. Bude to chtít ale ještě jednu kampaň spojenou se zavedením nějaké varianty této služby, změny ceny, parametrů atd. tak, aby se to dostalo do podvědomí i těm, co byli na dovolených. Věřím, že se možná už tento měsíc ještě dočkámě nějakých takových změn u DSL a CDMA.

 • Na 7000 uzivatelu je ten narust provozu do NIXu docela velky – v dennich prumerech (="rocni" graf) ~40 Mbps / 7000 zakazniku, porovnejte s UPC – ~200 Mbps / 30000 (?) zakazniku. Kdyz tahle cisla vydelite, vyjde vam podobny pomer, coz naznacuje, ze realna rychlost CDMA je radove stejna jako realna rychlost kabelovky.. Navic jsou si ty grafy velmi podobne (vyuziti podle denni doby v porovnani s celkovym provozem NIXu, pomer dovnitr/ven), takze se da usuzovat, ze si CDMA porizuji podobni uzivatele jako kabelovku (domaci stahovaci). (Samozrejme je to trochu osidne, protoze domaci stahovaci prumerem zahybou vic nez ti co pripojeni prilis nevyuzivaji.)

  Takze bych spis rekl, ze cesky trh ma spis zajem o levne vysokorychlostni domaci pripojeni..

 • problem je v tom, ze pokud chce nekdo stahovat a nema v dosahu nejake unlimited WiFi NEMA jinou moznost nez CDMA, protoze na kabelovce jsou hloupe limity a to ani nemmluvim o ADSL, to je uz uplne nepouzitelne………….ja zatim stahuju tak 1-3 GB za den a to bych si na ADSL asi dovolit nemohl!!! navic kdyz to clovek necha stahovat v noci (kdy tim nikoho moc neomezuju), tak by to ani nikomu nemelo vadit 🙂 na ADSL bych ale mel problem :-)) se 64 kbps se uz moc dobre nesosa, na CDMA mam v noci 900-1500

 • [3] Potíž ovšem vidím v tom, že stačí jen pár exotů, kteří za osm stovek měsíčně hodlají nacucat 1-3 GB za den a experiment s nelimitovaným připojením skončí – zapnutí FUP bude otázkou hodin.

  I při nejlepší vůli operátora business case za tyhle peníze prostě nefunguje s uživateli, kteří by sami konzumovali takovou kapacitu – stačí se podívat na ceny holé IP konektivity.

  Ty "hloupé limity" tam kabelovky a DSL provideří nedávají proto, aby uživatele svévolně týrali (většina jich ostatně zavedení FUP zaznamená pozitivně jako stabilizaci či zvýšení rychlosti), ale proto, aby do patřičných mezí odkázali 3-6% chytráků, kteří by chtěli platit jako všichni ostatní a konzumovat o řád více.

 • To jsem rád, že se tu ohlásil nějaký sosáč. 😉 Můžeš mi, prosím, říct, co stahuješ, že jsou toho denně 1-3 GB? Těším se na informaci…

 • [5] ja stahuju hlavne v noci, to nikoho moc neomezuju 🙂 a co stahuju? vesmes eLearning materialy (nebo jak bych to nazval :-)) – zadne filmy, hry ani péčko (az na par vyjimek) 🙂 ..nicmene myslim, ze je to jen otazkou casu, nez se clovek nasyti a pak uz tahat nebude……..ve skole na koleji jsem taky nejdriv sosal o 106 a za mesic me to mrzelo

 • [5] NEJSEM sosáč.

  Stáhnu si tak jeden film týdně z univerzitní sítě.

  JENOMŽE rád bych poslouchal on line Rádio 1 (místní hrůzy co jsou v éteru poslouchat nehodlám).

  Pracovní den má 14 hodin.

  14*60*60*16 (při 128kbps) = 806 MB

 • [6] elearning? narazil jste na nějaký inteligentní open-source (nebo spíše zdarma či levný) elearning web software? já nemohu nic použitelného najít, to co jsem našel, je k ničemu… takže když už sosáte, poraďte…

 • [1] zdá nezdá – to máš smůlu. Je to jediné číslo, které ET publikoval k CDMA. Takže co přesně znamená, zda jen cenu hardware, nebo i implementaci, lidi atd… netuším. proto jsem si dovolil to hurvínkovsky odpočítat. Čtyři roky jsou tak akorát na síť, která to tu dobu i morálně vydrží. nemyslím, že za čtyři roky tu bude nějaká radikálně lepší nabídka. A že se má do roka prodat? jojo, no a co – přeci kvůli tomu nebudou bourat sítě, jen se vyhodí loga z prodejen a udělají nové vizitky 🙂

 • [8] no tak tech je to slozitejsi, ja treba sosam videa, co jsou na http://www.lynda.com a podobnych strankach; a pak jsem taky narazil na FTP, kde je nejmin 10 GB ebooků o programovani, IT, business, telco apod.

  ty videa taham bud pres DC nebo z toho onho FTP (je tam toho nekolik tera od filmu, pres hry az po soft – samozrejme, ze to nechci cele sosnout :-))

  jinak doporucuju tohle forum:
  http://www.ktrao.com/community/

  jsou tam lidi, kteri tam pisi odkazy na ebooky, elearning soft a podobne…a jde tam i nalezt odkaz na ono FTP

 • jo a nesmim zapomenout na http://avc.sh.cvut.cz , tam jsem si taky sosnul par videi 🙂

 • [4] Zas tak zle to neni, ne?
  3 GB za den je tok cca 300 kbps, rekneme ze pulka z toho pujde pres NIX, to je 0.15 Mbps tranzitni konektivity, to dava i pro 50 Euro za Mbps nejakych 240 Kc za "holou konektivitu"..

 • To já taky poslouchám rádia online, ale to je tak 1 GB za den… Jenže neustále od spousty lidí slyším, jak stahují filmy o sto šest, cédéčka a spousty dalších věcí. Ale dky na to koukají? Kdy to přečtou? Já osobně jsem docela pro limity a u svého operátora uvítám, když nějaký rozumný limit – tak 20 GB – mít bude, protože pak budu vědět, že mě ostatní nebudou až tolik omezovat…

 • [8] Zdar Patriku – zkus http://aboutcoursework.stanford.edu… – pouzivame a jde to …

 • [14] Díky, na to jsem se díval a nějak mi to moc nevyhovovalo – zdálo se mi to takové nepraktické. Někam jsem si napsal, jak by měl elearning vypadat a zatím jsem nic takového nenašel 🙁

 • Před týdnem jsem napsal Eurotelu e-mail, v němž jsem se zajímal o to, zda Eurotel v dohledné době zlepší pokrytí v jižních čechách. Zeptal jsem se také, zda došlo k posunu v jednání s rakouským telekomunikačním úřadem, nebo s jakousi obdobou našeho ČTÚ, či s některým z rakouských operátorů… Žádná odpověď mi zatím nepřišla. Vím, že v Eurotelu právě vyhodnocují výsledky za srpen, ale jakákoli konkrétnější informace by mě potěšila.
  Jsem připojen přes Data Nonstop, který stabilně umožňuje 5,2 kB/s, což není oproti 6 kB/s, jež mi poskytovala předražená EURO ISDN, až tak zlé. Jenže začnu-li používat různé proxy, narazím na problém s katastrofální latencí. Co bych pak dal za nějakých 180 ms? 1000/měsíc velice rád – a to nemluvím o rychlosti. I 200 kbit/s bych zde považoval za zázrak.
  Zvláštní je, že známému, který bydlí asi 150 m ode mne indikuje CDMA modem stabilní 3 čárky se standartně dodávanou prutovou anténou a já se s toutéž nedostanu ani na 1 (na okenním parapetu v různých pozicích). Vyzná se zde někdo více v problematice šíření CDMA EVDO signálu na 450 MHz(podle úrovně diskuzních přípěvků popř. článků za posledních 6 měs. bych tipoval, že bych mohl mít štěstí)? Jak moc by ovlivnila kvalitu signálu střecha z klasických pálených tašek? Chápu, že odpovědět bude asi složité, protože zde může hrát roli podíl oxidů Fe (a kdoví jakých ještě) v taškách, ale umisťovat případnou YAGI anténu někam na střechu by bylo u našeho domu velice komplikované…
  Děkuji všem za jakoukoli konkrétnější informaci. Podotýkám ještě, že bydlím v Hořicích na Šumavě. Mapa CDMA pokrytí CDMA zveřejněná na serveru Eurotelu má, jak jsem si ověřil, vskutku pouze informační charakter.

 • Napsal jsem takovou hezkou sumaci tipů a triků pro CDMA a GTRAN modem:

  http://hulan.info/blog/item/tipy-a-triky-pro-cdma-a-gtran-modem

 • NE VŠE JE ZLATO, CO SE TŘPYTÍ
  Pokud zvažujete, zdali si opatřit CDMA, tak se napřed podívejte na http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906… a potom se znovu zamyslete. Pečlivě.