A proč vám Steve Jobs nedopřeje alternativní dashboard pro iOS?

To je dobrá otázka, která padla v komentářích k mé minulé mikrostati věnované dashboardu, takové té „úvodní obrazovce“, kam se na vás valí všechny záležitosti, které musíte vyřídit, abyste žili se svým zařízením v míru. Proč vám Apple nedopřeje možnost instalovat dashboard jako alternativu? Proč nám vnucuje jedinou cestu?

Za prvé je vhodné poznamenat, že několik dashboardů či alternativních launcherů existuje, ale jen pro jailbreaknuté iPhony, protože se instalují přes Cydii. Takže to není omezení v návrhu systému, ale omezení v politice systému.Pokud už jste si nějaký neofiko dashboard instalovali, víte patrně odpověď.

Důvodem je výdrž baterie. iOS je, co se výdrže baterie týká, velmi obsesivní zařízení. Původní zákaz multitaskingu neplynul z toho, že by operační systém nebo procesor neutáhli multitask, ale z toho, že nebyly mechanismy, jak kontrolovat, kolik která aplikace žere baterky.

Řešením, s nímž se multitasking „povolil“, bylo jednoduché. Systém telefonu bude mít své vnitřní API, jemuž každý program předá úlohy, které se mají vykonávat na pozadí. A těchto úloh je předem definovaná sada (tuším šest nebo sedm), například čtení polohy a zavolání programu v závislosti na ní (víme, že čtení polohy u iOS nemusí nutně znamenat zapnutí GPS, záleží na požadované přesnosti). Nebo třeba poslouchání z internetu na portu a zavolání aplikace, pokud něco přijde.

Je možná zřejmé, o co je takový přístup lepší: věci, které vyžadují značné zdroje baterie, jsou centralizovány a řízeny operačním systémem. Je jedna centrála, která se stará o to, zda a jaké porty a adresy z netu se poslouchají či pingají a to v intervalech, které systém uváží za optimální. Kdyby se o to starala každá aplikace zvláště, při takových pěti spuštěných aplikacích by telefon byl trvale na datovém provozu a baterka by šla do kopru za několik hodin. Například WP7 tento systém více či méně převzal také, naopak Symbian ani Android jej nemají a na výdrži baterie se to projevuje brutálně.

Běžná iOS aplikace se tedy spustí a když ji chcete „mutlitasknout“, předá do API požadavky, kdy se má znovu zavolat (například u IM programu se má znovu zavolat, až přijde zpráva na port) a uklidí se z paměti. A protože visí v API, iOS vám ji mazaně ukazuje, jako žijící aplikaci, ačkoliv se celý IM program uklidil a neběží, kromě toho, že je registrovaný do chráněných procesů systému. Elegantní věc, které si vývojář většinou ani nevšimne. Až nastane událost, přijde vám na kecálek zpráva, API se mrkne, pro jaký program ta zpráva je (to mu řekla aplikace při uklízení), ten zavolá s patřičnými parametry a IM aplikace se obnoví i s oknem, že vám přišla zpráva. A vy si pořád myslíte, že se někde něco multitaskuje. Kulový kulový. Skutečný multitasking je v iOS vyhrazen jen některým aplikacím.

No a co to má společného s dashboardem? Aby dashboard fungoval, musel by viset na pozadí v multitasku a aktualizovat události na základní obrazovce podle toho, co se právě stalo. Čímž by systém předal vládu nad zdroji neznámé aplikaci, kterou může kdokoliv zbastlit podle svého. A nejde o grafický vzhled, jde o zdroje. Blbě naprogramovaný dashboard, který se bude příliš často aktualizovat, bude náročný jak na baterku, tak na výkon procesoru. A že by dobře naprogramovaný dashboard zkrátil životnost baterky spíše o jednotky procent, než o desítky? To je první věc, kterou se iOS konstruktéři naučili: procenta jsou hodně, únosná jsou až promile. Dejte procento k procentu a baterka je prázdná za půl dne, což je přesně to, co je nežádoucí.

Až budete přemýšlet o nějakém „monopolistickém omezení“, které iOS předkládá, vysvětlení zpravidla bude jednoduché: jde buďto o snížení nároků na odběr enegie, nebo na využití procesoru, nebo na obojí. Prioritou iOS zařízení je co nejvyšší výdrž a konstantní (=rychlá) uživatelská odezva. Že by to Apple mohl nechat na uživatelích, co si instalují? Ale prosím vás, to by dopadl jako Symbian a Android (i ten už se brání), které si uživatelé zaplevelí vším možným softwarem a pak se diví, že jim baterka zdechne ještě před večerem, ačkoliv když ten telefon kupovali, tak vydržela dva dny v kuse…

PS: Už minule jsem naznačoval, že v iOS 5 ze šlamastiky „není povolen dashboard“ Apple solidně vybruslil Centrálou Notifikací. A hned se ozvaly hlasy, že tím zkopíroval notifikace od Androidu, protože je posadil do horního řádku. No, je to komentář založený na tom, že to vypadá podobně. Ale pod kapotou je to diametrálně jiná technologie, která umožní ledasco. To, že letadlo a rogalo vypadá podobně, ještě neznamená, že to poskytne stejnou službu a pro notifikace prostě jiné logické místo není, než horní stavový řádek, který už od iOS pravěku se pro oznámení používá…. Ale o tom snad někdy příště.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • Nota bene, takový iCar by pak musel jezdit jen z kopce. Neboť jen takto by bylo dosaženo co nejmenší spotřeby 🙂

  Na kopec by se dostaly jen CarDroidi

  🙂

  Tož asi tolik k této obhajobě

  -b

 • Buris: No, ale to je blbost, že. Pokud je jízda do kopce součástí potřebných funkcí, tak se na ni spotřeba obětuje. Pokud ne, tak ne. Je to o racionalitě a hlavně o vědomé zjevnosti rozhodnutí a důsledků. To, že jedete do kopce, to vidíte. Ale to, že aplikace s GPS v pozadí Androidu vám žere 80% baterky navíc, to si neuvědomíte. Ale pak nadáváte na svůj telefon, že baterka nic nevydrží. Špatná uživatelská zkušenost začíná přesně tímhle.

 • No já to teda takhle vůbec nevnímám, mám iPhone 4 a kolega teď Samsung Galaxy S II a oba máme nějaké ty aplikace na pozadí a moc se o jejich managment nestaráme a přijde mi, že ty telefony na baterku vydrží úplně stejně, do večera se nedožije ani jeden..

  Rád bych slyšel zkušenosti jiných, ale přijde mi jedno jaký telefon máte a co v něm je za iOS, vydrž baterky je řádově všude stejná..

 • přirovnání k rogalu a letadlu bylo hezkým vyústěním celého článku! 😀

 • Oh boy, tak tentokrat je to uz opravdu sila. Spalicek rikanek od Steva Jobse bez jakehokoliv napojeni na praxi. Jakozto byvaly uzivatel Symbianu navic musite vedet, ze vydrz baterie neni zdaleka takovy problem jako na jinych platformach, iOS nevyjimaje.

 • Na co resit co zakaznik potrebuje, to je lepsi vysvetlit zakaznikum ze to nepotrebuji. Ale prodat to umi a to je pro Appple to nejdulezitejsi.

 • Ale upne nej bylo vysvetleni v „minulem dile“, ze servirovat ukoly zakaznika stresuje a uplne nejlepsi je mu to zatajit (viz kalendar iPhone kdyz si pred prectenim zpravy prijmete hovor)
  Proc nema iPhone alespon jednu LED na notifikace? To bude jeste vyzivnejsi filipika.

 • Nevím nevím, mám srovnání a nevšiml jsem si, že by iPhony kolegů vydržely nějak převratně déle než Androidy jiných kolegů.

 • Supr Patriku!;-) Krásně vysvětleno…akorát se bojím, že Android uživatelé (a další hlasití odpůrci Applí politiky s tím, že je Apple zlý) takovéto věci z principu prostě nechtějí chápat… Díky za článek!

 • Článek super! Poslední dobou na adresu Apple padají nepěkné slova i na webech, které jsou iPozitiv. Zřejmě nějaký nový druh frustrace…

 • Promiňte, ale vy jste viděl zdrojové kódy iOS (konkrétně co se týká centra notifikací) a řešení použité v Androidu, že s takovou jistotou tvrdíte, že pod kapotou je to úplně něco jiného?

  majitel iPhone

  PS: můj starý iPhone 3G (žádný multitasking a žádný jailbreak) vydrží (mám novou baterii) to samé, co kolegův Samsung Galaxy S u kterého se o správu aplikací vůbec nestará. Oba používáme push notifikace pro e-mail a jabber (google talk).

 • @Tomáš Jukin: Ano, přesně – já jako uživatel Androidu toto opravdu nechápu. Uživatel by měl mít svobodu volby. Proč mám někomu cizímu dovolit rozhodnout, co je pro mne důležitější — jiný dashboard nebo výdrž telefonu? Jsem to přeci já, kdo ví, jak chci to zařízení používat, a ne Apple.

  Tohle není o technologii, ale o paternalistické politice Applu. Jak psal Steinbeck v Toulkách s Charliem: „Všichni mne chtěli chránit a mně se z toho chtělo umřít.“

 • Četl jsem tu argumenty, že Samsung s widgety vydrží stejně dlouho jako iPhone.

  Myslím, že to nelze popřít, je však třeba si uvědomit, že se bavíme o originálních widgetech výrobce, který si dal sakra záležet, aby se jejich využití prjevilo co nejméně na výdrži. Ostatně stejně jako aktuální widgety v iOS 5.

  Rozdíl je v tom, že omezený uživatel iOS si nové widgety nenaistaluje a tak po par měsících hraní si s aplikacemi, bude mít telefon stále stejnou výdrž. V případě Androidu, je tu však možnost, že si uživatel nainstaluje nějaký nevyladěný widget a baterka mu půjde dolů. Jelikož si těch aplikací stáhl více, těžko ho jako lamu napadne, kde může být chyba. Celé je to umocněné kontrolou aplikací, která není ani zdaleka tak výrazná jako u iOS.

  A ještě k Symbianu. Nemám s ním vlastní zkušenost, nicméně včera jsem se bavil se švagrem, který je čerstvým majitelem Nokie C8 a dle jeho vyjádření bylo vypnutí widgetů první co udělal, protože mu to snižilo výdrž baterky na polovic.

 • Patrik Zandl : Ve velké části s tebou musím souhlasit ale nesedí mi několik stěžejních záležitostí. Neakceptuji vnucený postup v čemkoliv. Pokud chci rychlost a výdrž tak prostě vystřílím všechny aktívní prvky a zakážu automatickou aktualizaci. Chci to ale učinit jako své svobodné rozhodnutí a nikoliv z donucení systémem. To platí jak pro Symbian tak pro Android.

  Poslední text od „PS:“ jasně dokazuje že celá žaloba Apple na Samsung ale i samotný Google je totální hovadina pokud by měla být pravda co jsi v tomto článku napsal. KOPIE = 100% funkčně, vzhledově a programově shodné. A to si myslím, i ty jsi to zde popsal, není IMHO ani náhodou.