Proč nemá iPhone dashboard

Víte, proč nemá iPhone / iPad – tedy iOS platforma, dashboard, tedy takovou tu úvodní obrazovku, na které se sumarizuje, kdo vám právě volal, odkud vám přišel jaký email a kolik máte záznamů v kalendáři?

Je to poměrně zajímavý příběh. Všiml jsem si, že v recenzích to většinou recenzenti zmiňují jako zásadní zápor iOS platformy. Nemá dashboard, tím pádem se nehodí pro profesionální použití, je jen na šmrdlání prstíkem. Recenzent většinou před tím používal Palm nebo WinCE, kde dashboard je či může být a nyní mu chybí.

iPhone byl od počátku zaměřen na uživatele, kteří doposud chytrý mobilní telefon neměli, protože pro ně byl příliš komplikovaný a na běžnou práci neužitečný. A jedním z průlomů výzkumu UI pro iPhone (tehdy ještě jen iPhone) byla skutečnost, že dashboard není zpravidla běžným lidem užitečný. Proč? Protože představuje shluk na hromadu naházených události bez nějakého smysluplnějšího třídění. A také stres. Kdykoliv se uživatel podívá na displej, vidí hromadu nevyřízených úkolů, nepřečtených emailů a kalendářových položek. Frustrace.

Průzkum Apple ukázal, že běžný uživatel je schopen úvahy „chci vidět, co potřebuju dnes udělat, tak si vlezu do kalendáře. A když chci vidět emaily, vlezu si do emailů.“ Spolu s notifikacemi, které vám dají vědět, že za chvíli máte vyrazit na schůzku, Apple ponechal třídění událostí na uživateli. A na tom, že ví, že na poznámky používá Evernote a je ochoten do něj vlézt a nepotřebuje vidět poslední poznámky na titulní obrazovce.

Je to mentální posun od dobrovolné sebebuzerace k managementu doprovázenému zabránění průšvihů připomínkami a avizacemi. U lidí se chytil.

Windows Phone 7 jde vědomě jinou cestou a když se na to podíváte podrobně, uvědomíte si, o co je přístup iOS moudřejší. WP7 vám může do dlaždice naservírovat jen kousek té informace, jen maličkou citaci. Z Facebook statutu jen pár slov, nezvládne tam nacpat celý. A v těch pár slovech ani nerozlišíte, jestli by vás zbytek zajímal. Míchající se zmatek.

Na obrázku je vidět, jak takové zmatky mohou vypadat – na pravo původní rozhraní WP7, nalevo se uživatel rozhodl, že si toho dá na titulní stránku systému ještě o něco více. Jistě mu to pomohlo …

Dělal jsem nějakou dobu nad Motoblurem od Motoroly. Doporučení znělo, vyhodit. Rychle se míhající útržky informací, které bylo těžké konfigurovat a bylo ještě těžší vymyslet smysluplnou konfiguraci. Například právě u FB statutů. Zatímco FB sám se snaží vymyslet, jaké statuty by vás zajímaly a třídit je (u průměrných 600 přátel to jinak nejde), Motoblur vám cpe jeden za druhý, protože to jinak z API nedostane a sám s tím nic nedělá. Výsledek? Uživatel je zahlcen šumem a nakonec na využívání Motobluru rezignuje. Naštěstí to samé v podstatě udělala Motorola, protože totéž naznala.

Motoblur od Motoroly je centralizovaný chaos. Pokud někdo píše párslovní vzkazy, ze to v pořádku a na reklamních fotkách to vypadá hezky. V praxi to ale uživatelé k překvapení vývojářů nepoužívají. Proč? Protože je to chaos…

Dneska bude Apple představovat pátou verzi iOS, ve které učiní dosavadní doktríně „žádný dashboard na iOS zařízení“ citelný ústupek. Má proč. Postupně se iOS zařízení dostávají do rukou i těm, pro které nebyla určena: datovým profíkům, sebezničujícím time-managerům a technikům, kteří si chtějí všechno do detailu nastavit po svém. Do jisté míry to půjde, protože lidé a jejich potřeby jsou různí, peníze jen jedny.

Ale pro ty staré uživatele zůstává ono původní: nenechte se buzerovat. Mějte jen, kam odložit své myšlenky a data, která může nést pomocník za vás a ukáže vám je, až vy budete potřebovat. Je to zajímavý rozdíl, asi jako mezi tlačit a vézt se. Obojí jede, ale jen u jednoho udáváte směr.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

20 komentářů

 • ad: „Recenzent většinou před tím používal Palm nebo WinCE, kde dashboard je“

  Palmy poslední dva roky také nemají dashboard.
  A souhlasím s článkem: je to bez něj o dost příjemnější.

  Palm má navíc ještě neobtěžující notifikace: hromadí se dole pod displejem, nevyskakují jako v iOS.

 • Díky za zajímavý článek.

  Patricku, v čem je podle vás ten uživatelský redesign WP7 lepší? Vždyť množství informací v dashboardu je stejné a navíc je celá obrazovka na první pohled mnohem méně čitelnější.

 • Michal: Slova „Jistě mu to pomohlo“ bych v tomto případě označil za sarkasmus 🙂

  Prostě si to chtěl předělat a tak si to předělal jen pro předělání samotné. Z čehož také může vzniknout dobrý pocit …

 • Jako Apple ovce a Android vývojář nemůžu, než souhlasit.

  Osobně (ač mě živí hlavně widgety pro Android, viz https://market.android.com/developer?pub=Tomas+Hubalek) mám UI iPhone mnohem radši.

  A dokud jsem nezkusil, nechápal jsem.

 • „Palmy poslední dva roky také nemají dashboard.“

  Palm jej neměl nikdy ne? Pod tlačítkem Home (domeček) byl vždy launcher 🙂

  Ale jinak souhlas s pointou článku.

 • Nevím. Nepoužívám iOS či Android, ale pouhopouhý Symbian s60v5, takže se moje zkušenost možná bude lišit. (Jo a je to můj první „smartphone“.) Nicméně Symbian v základní verzi neměl žádný dashboard a žil jsem tak dost dlouho. Po nějaké době jsem ale začal cítit touhu mít větší přehled – donutil jsem telefon zobrazovat poslední maily a zprávy. Toť vše, stačí mi to. Jednu dobu jsem chtěl i kalendář, ale omezení této platformy mi to na mém telefonu neumožnilo. Cítím se býti mnohem šťastnější s dashboardem než bez něj.

 • Souhlas. iOS )dříve iPhone OS)

 • Souhlas. iOS (dříve iPhone OS) platforma v průběhu let poměrně zněpokojivě bobtná a vzdaluje se od původní vize superintelogentních telefonů pro masy. Stejný článek jako tento by se dal napsat o multitaskingu, třeba.

 • No vpodstatě by se s tímto názorem dalo souhlasit, často platí že „méně je více“ až na jeden poměrně zásadní detail : Apple vývojářům aktivně brání, aby nějaké takové řešení nabízeli uživatelům, kteří by o něco takového měli zájem, žádná aplikace, která by „dashboard“ připomínala se do AppStore nedostane.
  Zatímco třeba na platformě Android není problém nabídout telefon, který už od výrobce bude mít stejnou, jednoduchou úvodní obrazovku, jako má iOS, případně ještě více zjednodušenou, obráceně to nejde.
  Takže uvidíme, co vlastně Apple v této oblasti představí za novinky (pokud vůbec něco).

 • Patricku, vy vole, todle by snad meli do kamene tesat!!! Konecne to nekdo vyjadril tak pregnantne! Well done a myslim to uprimne! Kde je Hulan, at k tomu mame jeste trochu cirkusove klauniady?

 • Když ono je to velmi subjektivní, každému to vyhovuje jinak. Mně se funkce dashboardu ve starých Windows Mobile (ještě vylepšená o různé hračičky od SPB) líbila velice a na iOS mi něco podobného chybí. Kdyby měl ten telefon aspoň LEDku, která by blikáním upozornila na zmeškaný hovor… Ideální je nastavitelnost, ať to každý má jednoduché či složité jak chce.

 • Pěkný článek, hlavně se mi líbila ta pasáž o tom, jak Apple chrání uživatele před frustrací, že mají spoustu nesplněných úkolů stylem „co oči nevidí, to srdce nebolí“. 😉

  Já z iphonu utekl právě z tohoto důvodu – kalendář atd. jsem používal, ale zapomínal se do něj dívat, protože nebyl „na raně“. S přechodem na androida zmizela frustrace z toho, že jsem na něco zapoměl i když to v kalendáři mám. Po odemknutí mám vše doslova na dlani… 🙂

  Souhlasím, že motoblur je tragédie. Ale je fůra jiných launcherů, že si doslova vybere kdokoli.

 • Zlatá střední cesta – android. + možnost změny, možnost změnit si launcher a nastavit si ho do libosti. Vidím, čas, počasí. Když mi přijde sms / email / hovor tak vidím. Ale Je to aktivní ikonka, když nic nepřijde použiji pro otevření sms / gmailu / volání.

 • Článek se mi líbí, i proto, že s ním víceméně souhlasím. Jenom se mi nelíbí, jak se autor zcela zbytečně otřel o WP7, přestože s nimi zjevně nemá žádnou zkušenost.

  WP7 jde cestou iPhonu, jenom jeho koncept dovádí trochu dál. Z live tiles se opravdu nedozvíte ani pár prvních slůvek ze statusu na Facebooku, dozvíte se z nich jenom o málo více než z ikon na iPhonu. Informace jsou neobtěžující, naopak veskrze užitečné – nebo opravdu výpis nadcházející události může někomu vadit?

 • Fér by bylo dát uživateli si vybrat, jestli nějaký dashboard chce. Já bych třeba na iPadu chtěl a chybí mi. V tomhle u mě můj adnroid telefon jasně vede.

 • Abych se přiznal, tak někomu to může chybět, jinému ne. Hlavně na iPhone si mohu dolní 4 ikony vybrat – pokud tam mám ikony, které jsou obohacené o počitadlo nepřijatých hovorů, nových SMS, atd. tak mám něco jako dashboard (podle mě jako dashboard více než dostačující). A více než 4 fakt asi nejsou potřeba.

 • Zrovna kalendář (pro mě důležitá funkce) mi v Iphone příjde jako úplný nedodělek, jenom ho tam tak lípnuli, aby tam alespoň něco bylo. Mám teda zkušenosti pouze s 3G, který vlastní má přítelkyně, ale ten mě z iPhone-manie rychle dostal. Pokud si v kalendáři nastavím upomínku na nějakou událost, ta jenom jednou pípne, zavibruje a konec (jinak nastavit se to nedá). Černý displej, žádná stavová dioda, nic. Pravda upozornění uvidím na úvodní obrazovce když si jí sám rozsvítím, ale pokud mi před tím někdo zavolá, oznámení zmizí a nepoznám nic. To už mě stresuje ten pocit, že už jsem 10 minut nezkontroloval svůj telefon a v něm kalendář a určitě jsem už něco zmeškal. 🙂 A ještě budík, proč proboha nejde u budíku vypnout vibrace? Na co je mi v nastavení zvonkohra, když jí stejně neslyším přes rachtání mobilu po nočním stolku? Za mě teda ne, asi nejsem na iPhone dost velký pohodář. 🙂

 • Taková novinka – iOS 5 si převezme notifikace z Androidu (stažením horní lišty dolů) a pozor – na zamykací obrazovce budou notifikace taktéž. Podle obrázku na Živě.cz (http://www.zive.cz/clanky/apple-predstavil-icloud-ios-5-a-mac-os-x-lion/sc-3-a-157410/default.aspx) budou notifikace jak od zpráv, tak od aplikací. Dashboard to úplně není, ale…

 • Používám pět let telefon s WM 6.5, a po chvilce laborování se synchronizacema kalendáře a mailu jsem už po pár dnech v mobilu úplně obojí přestal používat a z úvodní obrazovky vyhodil všechno, co se dalo. Zůstalo mi tam datum, čas, stav baterky, síla signálu, použité sítě, profil vyzvánění, počet nepřečtených smsek, ztracené hovory a deset naposledy použitých aplikací.

  Takže podle mě jsi to vystihnul přesně, Patricku. Tohle je jeden z nejlepších článků o UX, co jsem v poslední době četl. Díky!

  A teď jsem po přečtení článku vyhodil kalendář a todo list i z dashboardu v MacBooku. Stejně jsem je snad ještě nepoužil.

 • Pěkný den všem, jen pár postřehů.

  1. Palm OS klasický dashboard neměl, bylo možné ho doinstalovat. Blížil se mu možná jeden z pohledů v kalendáři, zjednodušená Today obrazovka.
  2. Mě nejvíc vadí, že postupným kopírováním a jen mírnou úpravou iOS není k iphonu rozumná alternativa. Tím myslím konkurenci, která by věci dělala zásadně jinak. Možná ještě tak Blackberry, která je však bez BIS poloviční. Když člověk chce kvalitní kalendář, adresář a úkolovník, tak si prostě nevybere. iOS, Android i Bada to mají velmi podobné, všude chybí takové „zbytečnosti“ jako kategorie či filtrování záznamů, to nikde není. Jako druhý telefon používám stařičký Palm Treo 680 a ve srovnání s Androidem má skvělé ovládání. Jenže tohle se už dneska nenosí.
  3. Někomu tu chyběla LED dioda. Mě taky chybí. Pamatuju si, jak jsem si ve WM mohl detailně nadefinovat, co a jak bude či nebude signalizovat. Stačilo se na telefon podívat a člověk věděl. Výrobcům by jistě nic neudělalo, kdyby ji dávaly do všech telefonů. Jenže běžné uživatele by to rozptylovalo, chjo.