📰 RT

Rusko spustí rivala Elonova Muska Starlinku – šéf Roscosmosu

Rusko spustí rivala Elonova Muska Starlinku – šéf Roscosmosu

Souhrn

Rusko plánuje do roku 2027 spustit vlastní satelitní internetovou konstelaci s více než 300 komunikačními satelity v nízké oběžné dráze, která bude konkurovat systému Starlink od společnosti SpaceX Elona Muska. Šéf státní vesmírné agentury Roscosmos Dmitrij Bakanov představil ruský terminál pro přístup k satelitnímu broadband internetu, který umožní připojení odkudkoli na světě.

Klíčové body

  • Roscosmos uvede do oběhu přes 300 satelitů do roku 2027.
  • Systém je navržen jako alternativa k Starlinku, který má přes 9000 satelitů a 9 milionů uživatelů.
  • Starlink není v Rusku oficiálně dostupný.
  • Bakanov ukázal prototyp terminálu pro satelitní broadband připojení.
  • Projekt je součástí snahy Ruska o nezávislost v kosmickém internetu.

Podrobnosti

Roscosmos, ruská státní korporace odpovědná za kosmické lety, satelity a raketové technologie, oznámil ambiciózní plán na vytvoření satelitní konstelace pro vysokorychlostní internet. Šéf agentury Dmitrij Bakanov to sdělil novinářům stanice Channel One během prohlídky, kde předvedl ruský terminál určený pro přístup k satelitnímu broadbandu. Tento terminál funguje podobně jako zařízení Starlink – přijímá signál z low-Earth orbit (LEO) satelitů a poskytuje internetové připojení s vysokou rychlostí, ideální pro oblasti bez pozemní infrastruktury, jako jsou odlehlé venkovy, moře nebo válčiště.

Starlink, provozovaný soukromou firmou SpaceX, je současně největší satelitní konstelací na světě s více než 9000 satelity v LEO dráze ve výšce kolem 550 km. Systém byl zahájen v roce 2020 a dosáhl přes 9 milionů uživatelů ve více než 150 zemích. Satelity Starlinku komunikují mezi sebou laserovými spoji a s uživatelskými terminály, což zajišťuje nízkou latenci (pod 50 ms) a rychlosti až 200 Mbps. V Rusku však služba není oficiálně dostupná kvůli sankcím a geopolitickým sporům, přestože existují neoficiální dovozy terminálů.

Ruský projekt, označovaný jako konkurent Starlinku, má zahrnovat přes 300 satelitů, což je výrazně méně než u SpaceX, ale dostatečné pro regionální nebo národní pokrytí. Roscosmos spolupracuje s ruskými firmami na vývoji satelitů typu Sphere (dříve známý jako Bumbler), které mají být levnější a jednodušší na výrobu. Tyto satelity budou schopny poskytovat broadband služby pro telekomunikace, vysílání a vojenské aplikace. Terminál, který Bakanov ukázal, je kompaktní zařízení s anténou pro příjem signálu, napájené standardním zdrojem, a podporuje přenos dat až několik stovek Mbps. Rozdílem oproti Starlinku může být menší globální dosah, protože Rusko se zaměřuje spíše na Eurasii a Arktidu, kde má strategické zájmy.

Projekt je financován státem a soukromými investory, s prvními starty plánovanými na rakety Sojuz nebo Angara z kosmodromů Vostočný a Bajkonur. Historicky Rusko zaostává v komerčním kosmickém sektoru za USA, kde SpaceX snížilo náklady na starty o řád díky opakovaně použitelným raketám Falcon 9.

Proč je to důležité

Tento projekt posiluje geopolitickou soutěž v kosmickém internetu, kde Starlink hraje klíčovou roli v Ukrajině pro vojenské komunikace. Pro Rusko znamená nezávislost od západních technologií a možnost exportu služeb do spojenců jako Čína nebo Írán. V širším kontextu urychluje to komercializaci LEO konstelací – podobné projekty mají Amazon (Kuiper) nebo Čína (Guowang s 13 000 satelity). Pro uživatele to znamená více možností satelitního internetu, ale i rizika přetížení oběžné dráhy a interference. Pro průmysl to stimuluje inovace v anténách, laserové komunikaci a miniaturizaci satelitů, což ovlivní i IT sektor závislý na globálním připojení.


Číst původní článek

Zdroj: 📰 RT