📰 BusinessLine

Japonský technologický gigant NTT a společnost OptQC spolupracují na optických kvantových počítačích

Japonský technologický gigant NTT a společnost OptQC spolupracují na optických kvantových počítačích

Souhrn

Japonský technologický gigant NTT a specializovaná společnost OptQC Corp oznámily strategické partnerství zaměřené na vývoj optických kvantových počítačů. Cílem spolupráce je do roku 2030 vyvinout optický kvantový počítač s kapacitou jednoho milionu qubitů.

Klíčové body

  • Společnosti NTT a OptQC chtějí do roku 2030 postavit optický kvantový počítač s 1 milionem qubitů.
  • NTT přispěje technologiemi z iniciativy IOWN (Innovative Optical and Wireless Network), zejména systémy pro kvantovou odolnost vůči chybám a optickou komunikaci.
  • OptQC poskytne vlastní platformu pro kvantové výpočty založenou na fotonice.
  • Optické kvantové počítače mohou fungovat za běžných podmínek – bez nutnosti extrémního chlazení.

Podrobnosti

Optické kvantové počítače využívají fotony místo elektronů k reprezentaci kvantových bitů (qubitů). Tento přístup má několik výhod: nižší energetickou náročnost, možnost provozu při pokojové teplotě a tlaku a potenciál pro větší škálovatelnost. NTT, jedna z největších telekomunikačních a technologických firem Japonska, přináší do spolupráce své pokročilé technologie z rámce IOWN – iniciativy zaměřené na budoucí generaci optických a bezdrátových sítí. Konkrétně se jedná o systémy pro kvantovou odolnost vůči chybám (quantum error tolerance), které jsou nezbytné pro spolehlivé provádění kvantových výpočtů, a vysoce efektivní optické komunikační moduly. OptQC, menší specializovaná firma zaměřená na vývoj kvantových počítačů založených na fotonice, přispěje vlastní výpočetní platformou. Společná technologie by měla umožnit komercializaci praktických, škálovatelných a spolehlivých optických kvantových počítačů.

Proč je to důležité

Toto partnerství představuje významný krok směrem k praktickému nasazení kvantových počítačů. Většina současných kvantových systémů vyžaduje extrémně nízké teploty (blízké absolutní nule), což zvyšuje náklady a komplikuje jejich provoz. Optické přístupy, jako je ten, který rozvíjí NTT s OptQC, by mohly tento problém obejít a umožnit širší využití kvantových technologií v průmyslu, vědě i veřejné správě. Cíl jednoho milionu qubitů do roku 2030 je ambiciózní, ale pokud se jej podaří naplnit, mohl by přinést skutečný „quantum advantage“ – tedy výpočetní převahu nad klasickými superpočítači – v oblastech jako optimalizace dopravy, vývoj nových materiálů nebo simulace molekulárních struktur pro farmaceutický průmysl.


Číst původní článek

Zdroj: 📰 BusinessLine