Michael Rittstein - Česání hub

Michael Rittstein - Česání hub (1987) je dílo “žijícího klasika”, Rittstein letos oslavil pětasedmdesátiny ve skvělé formě

Česání hub není asi jeho nejlepší obraz, ale je v mnohém typický pro jeho předrevoluční tvorbu osmdesátek velké dělené plátno odkazuje na barokní druh malby, k němu se Rittstein vrací částečně i technikou, byť neholduje šerosvitu. Obě části plátna také používají odlišné vyjádření…

Michael Rittstein - Česání hub (1987)

🌈barevná křiklavost postav, dvojrozměrné tapety na pozadí, znepokojivé linie
🤡zobrazená karikatura, groteska, sarkasmus
🛍️ kritika spotřebního kultu a ničení přírody
🍄 zde houby přecházejí do hřebíků a armatury zabetonování krajiny
🧙🏻‍♀️ a letící pološílená figura ženy se hamižně vrhá na sběr hub, k čemuž jí pomáhají ruce proměněné v kosy
💰 typická osmdesátková volnočasová aktivita je tu přetvořena do groteskní scény chamtivosti
🪟 v levém horním rohu idylické okénko selského stavení s výzdobou kolem oken v podobě startovacího praporu - proč, co myslíte?

Česání hub umístěné v Muzeu moderního umění v Olomouci můžete srovnat třeba s o rok mladší Karkulkou z Národní Galerie v Praze. Rittsteinova větší plátna z osmdesátek se prodávají za částky přes půl milionu korun, novější plátna z toho století kolem čtvrtmilionu, poměrně často bývají v aukcích, protože jde o plodného autora, aktuálně třeba dva obrazy draží Galerie Vltavín.

Rittstein je taková sázka na jistotu, jeho obrazy se hodí do moderních i retro interiérů, má osobité vyjádření, takže divák má jistotu, že kouká na drahý obraz, je to nápadité a chytré, takže i vzdělaný divák si lebedí. Prostě All Inclusive za rozumnou cenu. Letos měl na jaře na Kampě velkou výstavu Nohy Na Stole, žel jsem ji minul…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook, Opravit 📃