Technický ředitel Nokie P. Korhonen mluvil na ETechu

Patrick Zandl · 12. únor 2004

CTO (technický ředitel) firmy Nokia Pertti Korhonen byl hlavním řečníkem na Emerging Technology Conference v San Diegu. A protože to je opravdu člověk, který se v telekomunikacích vyzná, stojí za to podívat se, o čem mluvil. Konferenci jsem viděl ze záznamu, takže to projdeme letem světem.

Především znovu potvrdil, že když Nokia ohlásila scriptovací jazyk vestavěný do Series 60 zařízení, měla na mysli Python, ne Perl.

PhotoBlog pro series 60Kromě toho Korhonen prohlásil, že mobloging je velmi zajímavý trend, který Nokia chce podchytit a podporovat, na přednášce také ukázal novou aplikaci PhotoBlog vyvinutou finskou firmou Futurice, jak to vypadá, vydíte na obrázku. PhotoBlog umožní přímo ze Series 60 zařízení vytvářet příspěvky a přidávat je na blogy, jak to bude dělat, ale zatím nevíme, aplikace má být na trhu za tři týdny.

Podle Korhonena je také "trendy" spolupráce mobilu s RFID čipy. Mobilní telefon by mělo stačit zamířit na zboží vybavené RFID čipem a mobil by o zboží zjistil rozličné údaje. Korhonen byl zatím skeptický k tomu, kdy to bude fungovat na všechno zboží, upozornil ale na to, že u knih to bude fungovat již velmi brzy. Asi narážel na podobné služby fungující pomocí snímání čárkového kódu a Amazonu.

Další důležitá část vystoupení byla o tom, že mobilní telefony jsou již součástí mnoha našich "životních domén" (nevím, jak výraz multiple domain of life hezky přeložit). To znamená, že mobil používáme pro práci, pro zábavu i pro domácí práci (odbavení banky atd), čemuž se mobily musí přizpůsobovat. Podle Korhonena se budou mobily měnit v závislosti na kontextu, v němž bude jejich majitel nacházet. Začne to automatickým stišením vyzvánění, když přijdete do práce, následovat budou další předvídací funkce. Ano, to by bylo prima, jenže přiznám se, k tomu jsem trochu skeptický, mnoho dalších funkcí mne nenapadá...

Telefon se stává "personal life recorders" - osobním záznamníkem života. Lidé si na něm a jeho pomocí dokumentují své životy, skladují na něm fotografie, poznámky ke schůzkám, kalendáře, zvukové záznamy i svoji oblíbenou hudbu a třeba i filmy. Lidé budou chtít tyto záznamy jednoduše a efektivně sdílet, ostatně velká část přednášky se točila kolem toho, že od telefonů lidé požadují vyšší spolehlivost oproti osobním počítačům a v podstatě stejné funkce s jednodušším ovládáním, což Korhonen označil za obrovský úkol a to mu můžeme věřit, že také bude...

Korhonen mluvil o P2P a řekl, že ve světě počítačů je to nyní mainstream, který zatím neumíme přesně identifikovat u mobilů, ale že tušíme, že i tam to bude velmi významné právě zejména ve vztahu ke sdílení osobních dat, fotografií atd.

O Symbianu mluvil pouze obecně v tom ohledu, že je to stabilní a výkonné prostředí atd atd...

Tož to je všechno, na co jsem si vzpomněl a co mi přišlo zajímavé...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook