SIP at Home

Firmware SIP at Home není samostatnou firmware modifikací routerů, ale něčím jako rozšířením pro OpenWRT spustitelným na všech routerech, které podporují OpenWRT – tedy zejména Linksys, Buffalo atd. Jak název napovídá, jde o rozšíření pro internetovou telefonii pro domácnost – přesněji řečeno SIP Proxy. Samozřejmě, že z běžného routeru můžete internetovou telefonii provozovat, pokud chcete a máte účet u nějakého poskytovatele internetové telefonie, projekt SIP at Home vám umožní změnit si domácí router na menší VoIP ústřednu pro využití z více telefonů.

Samozřejmě, že není problém použít jeden VoIP telefon v takové síti i bez podpory SIP proxy na routeru, pro častější použití více telefonů za NAT je ale nutné, aby byl nějaký takovýto software použit, navíc umožní vytvořit vnitřní číslování pro volání v rámci „ústředny“ a lepší správu volání ve vztahu k dostupnému přenosovému pásmu. Poslední verze přidaly i zasílání textových vzkazů skrze webové rozhraní SIP protokolem.

SIP at Home je založen na open-source řešení SIP Express Router a je vytvářen pod licencí GPL. Opět jde o mírně složitější software na instalaci, už proto, že vyžaduje OpenWRT firmware, do budoucna je to ale zajímavý projekt spolu s tím, jak se VoIP telefonie rozmáhá i u nás.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • jenom bych chtěl vyvrátit o nutnosti něčeho takového v případě NAT – všechny telefony co znám podporují nějaké mechanismy, jak se s NAT a více telefony za ním vyrovnat.

 • [1]
  Je to veci i proxy serveru. Pokud nedonuti telefon, aby se pravidelne registroval kazdych nekolik minut, tak na NATovacim zarizeni "vyhnijou" zaznamy a nebudu schopnej prijimat hovory zvenku.

  Pak je jeste nutne, aby RTP stream byl symetricky, tj. v obou smerech na stejnem cisle portu. Pokud neni, je nutne, aby firewall/NAT koukal do SIPovskych zprav a port si zjistil, coz stale treba na Linuxu k dispozici neni.

  Jinak popisovana vec se mi velmi libi. Skoda, ze je k dispozici jen pro omezeny pocet routeru.
  Take potesi, ze SIP express router je projekt ceskych hlav 😉

 • [2] Take potesi, ze SIP express router je projekt ceskych hlav – fakt? jakých? nic jsem tam nenašel na webu o českých hlavách, ale zajímalo by mne to, konečně zase něco českého by bylo potřeba 🙂

 • [3] Nejsem nijak detailne zasvecen, jsem jen spokojeny uzivatel SER. Prvni co me prekvapilo bylo defaultni heslo do systemu, ktere je "heslo".

  Toto je z CREDITS souboru:

  Current ser core team in alphabetical order as of 23 November 2004:

  Andrei Pelinescu – Onciul
  Bogdan Andrei Iancu
  Daniel-Constantin Mierla
  Jan Janak
  Jiri Kuthan

  a na zaver jeste toto:
  http://www.iptel.org/~jiri/ 🙂

 • Docela mne v teto souvislosti zaujal projekt Asterisku na OpenWRT. Zda se, ze jde o realnou vec. 😉

  Vznika tak pekna "embedded" ustredna, i kdyz bez rozhrani…

  Odkaz na navod

  Je nekdo tak daleko, ze to ozdkousel nebo odzkousi a podeli se o zkusenosti. Sam momentalne nemam zadne vhodne zelezo.