PaySec ještě neběží a už má na triku podvody s identitama

Sám jsem se do nové platební služby PaySec registroval teprve včera, abych ji trochu prozkoumal. Dlužno říct, že především pod dojmem investigativního článku Adama Javůrka na Online Žurnalistice. Byl to kapitální úlovek, všechna čest Adamovi.

O co jde? Zjednodušeně o to, že PR agentura Bison & Rose pracující pro ČSOB a Poštovku vytvořila blogy se smyšlenými identitami, v nichž se navážela do konkurenčních služeb jako Premium SMS a nadšeně tleskala PaySecu. Bylo by to tabulkově povedené, i když málo účinné PR (blogy si přečetly stovky lidí), kdyby na to Adam Javůrek nepřišel, celé to nezdokladoval a nepublikoval. Od něj už to převzala E15 a řekl bych, že nějakou chvíli se ostuda ještě poveze. Přeci jen podvádět s identitama kolem platební služby, to není zrovna dobrá vizitka.

Ráno jsem si ještě přečetl glosu Martina Kopty na Lupě věnovanou témuž. Martin Kopta PaySec chválí. Musím říct, že důvod nevidím. Je to velmi primitivní systém, který striktně odděluje obchodnické a běžné účty, pro obchodníka je nesmírně opruzoidní a pro běžného uživatele zase prakticky nic neumožňuje kromě toho někomu zaplatit.

Abych nestřílel do větru: jsa klientem Poštovní spořitelny, poslal jsem vnitroústavním převodem na PaySec dvě stokorunky. Prý dojdou nejdříve za jeden den. Byla to správná informace, ještě nedošly. Paráda, tomu říkám online transakční systém. Měl jsem zaplatit kartou. Na to ovšem nepotřebuju PaySec…

Roční limit plateb je 63 000 Kč. Považuji ho sice za dostačující (zatím s PaySecem nejde nic moc platit, to se zlepší), ale kdyby náhodou nestačil, tak musíte podepsat hromadu papírů a odnést je někam na poštu nebo finanční centra, prostě opruz. O digitálním podpisu v ČSOB nikdy neslyšeli?

Ten samý případ je to ovšem s obchodnickým účtem. Pro jeho otevření si nejdříve musíte zavolat na nějakou linku, kde by vám měli sdělit, jaká procenta si budou s PaySecem strhávat. Pak vytisknout, napodepisovat a započtovat smlouvy a za pár týdnů to můžete používat. Technické rozhraní jsem ještě nedohledal, ale snad to nebude takový otřes, jako smluvní podmínky. Viděl někdo z PaySecu PayPal nebo Moneybrookers? Registrace přes web, uzavření smlouvy přes web, propojení s platebním systémem přes web, aktivováno, zprovozněno a vyřízeno za deset minut.

Takovýchto připomínek bych měl hromadu. Samotná logika placení mi přijde … zvláštní …

Namítnete, že PaySec ještě neběží, že to jistě do startu změní. Na to já odpovídám, že to jsou věci tak hluboko v návrhu a v systému, že nebude trivialita je změnit. Už jen ta myšlenka, že někam pošlu peníze, pár dní čekám, než tam dojdou a pak je teprve pošlu jinam, je pro obchodování … nu, nevhodná. Pro mikroplatby snad, ale co chcete mikroplatit? Ta loga a zvonění, jak o nich brečí na fake blozích píáristka od Bison & Rose?

Nu dobře, nechám se překvapit. Třeba přeci jen ještě s něčím přijdou, aby si mohli převléct ten kabát z ostudy…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • alebo v preklade – kopirujeme zahranicne sluzby, ale imperialistov budeme dobiehat do dalsieho zjazdu:)

 • Máme víceméně podobný názor…
  A pro ty, co si chtějí vyzkoušet a nebyli pozváni, mám jeden tip, jak ten běs mohou zkusit na vlastní kůži: http://www.misantrop.info/678692-chcete-si-zkusit-paysec.php

 • Pejsek je teda zatím pěkně prašivej čokl. Ostatně se to dalo čekat, co jiného může vymyslet český bankovní úřední šiml 🙂 No nezbývá než počkat jestli se pochlapí mBank s jejich mTransferem. Jejich GŘ se prsil, že „multiplikují český online trh“, tak jsem zvědav.

 • Vidím to stejně, zpoždění v řádu dní je u online placení naprosto ujeté. A držet si peníze pro strýčka Příhodu na nějakém pejskovi, no, kdo chce kam…

 • Nějak mi uchází smysl všelijakých peněženek, když můžu platit pomocí „Za mě platí eBanka“ – což je rychlé (okamžité), bezpečné i levné zároveň.

  Snad leda pro mezinárodní obchody, ale tam pejsek zatím nepůsobí – tam člověk použije spíš e-gold nebo paypal.

 • Franta: Důvodem může být to, že eBanku nemáte (jo, vy jako zaměstnanec máte). Mít účet za kilo měsíčně jen kvůli placení po netu se chce málokomu.

 • mne by se penezenka libila. Budu tam mit jen par penez na placeni po netu a ne porad bat ze mne vyberou hlavni ucet, kam zrovna prisla vyplata. Ale nechce se mne za ni moc platit. To uz bych si mohl poridit dva ucty.

  I kdyz tech par nakupu po Internetu se da prezit i s dobirkou.

 • A pujde to nejak naplnit online (v case radu minut) pomoci plateni karty? Ja osobne pochybuji, ze se takovy system v CR chytne, spis by bylo lepsi ze strany banky zrusit transakcni poplatky a banky propojit „online“, udelaji zasluznejsi a univerzalnejsi vec. Jak tu psal nekdo o eBance, to je mrtvolka, kdo ji ma? Z malych zakazniku, z obchodniku? A bude ucet bez jakychkoli omezeni zadarmo, poridim si ho jako v mBance 😉 mBanka me nakonec tak presvedcila, ze ucet u ni uz mam jako hlavni, se vsemi prevody, prijmy atd, se zustatkem na me rozhodne netrati 😉 na jakykoli jejich pocin v oblasti rychlych plateb se tesim.

 • Ja myslim, ze ten slavny podvod ucel splnil. PaySecu je cesky net ocividne plny…

 • No za kapitální krok vedle bych označil spíše články píšící o falešných identitách. Ani bych se nedivil kdyby to byl původní účel tvorby těchto blogů. Účel to splnilo každopádně, o Paysecu se píše asi více než si zaslouží.

  Tedy pozici nejrozířenějšího mikroplatebního systému na webu v ČR asi velice brzy získá. Přeci jen stojí za ním velká banka, je česky (nevýhoda Paypalu), bude mít marketingovou podporu a je schopen domluvit se s větším množstvím obchodníků.
  Jestli v mikroplatbách porazí sms, to bych dost pochyboval. Teď trocha reklamy, na Bazos.cz mi denně dorazí 500 topovacích sms za 20 Kc a jen 1 až 2 platby přes PayPay (i když je platba zvýhodněná o 5 Kč tedy na 15,-). PayPal jsem nenasadil právě kvůli anglickému webu a vysokým poplatkům, Moneybookers to samé (řekli si o daleko vyšší poplatky než uvádí na svém webu.).

  Zaplatit něco přes mobil, např lístek na tramvaj, poplatek u lékaře nebo zvýhodnění inzerátu je přeci jen daleko jednodušší. Větší rozšířenosti brání jen vysoké poplatky operátorům, které ale třeba po tlaku Paysecu klesnou.

 • IMHO je tohle zas služba k ničemu. Platba převodem předem nebo hotově v čechách není problém. Premium SMS taky fungují téměř na vše, co člověk potřebuje. A v zahraničí, tam ať se jdou klouzat neb tam je PayPal a jiné. Myslím, že Pejsek je jen nošení dříví do lesa. To už neumíme ani pořádně okopírovat zahraniční službu která existuje? Když už ji tedy neumíme vymyslet… Škoda.

 • Patrick: Podle srovnání mBanky je eBanka druhá nejlevnější: http://mbank.cz/mbank/srovnani.html – zatímco u ostatních bank se platí trojnásobek a více.

  Radim: „je česky (nevýhoda Paypalu)“ Obecně dávám přednost českým výrobkům a službám, proto jsem si taky vybral českou banku (alespoň v té době), ale tady to moc smysl nemá – v rámci ČR můžu platit bankou a při mezinárodních platbách mi Pejsek moc nepomůže (zatím?).

  Smysl bych viděl v tom, že si banka vyzkouší novou (ne tolik zaostalou) technologii a časem okamžité online platby adoptuje do svého bankovního systému. Podobě jako když před více než deseti lety začínalo eCity 🙂

 • Radim Smička: Vysoké poplatky operátorům u PR SMS na číslech 902 XXXX už nejsou skutečností. Například v případě Dopravního podniku Hl. m. Prahy a placeni jizdenek SMSkou jde už většina příjmu od kupujícímu obchodníkovi. Dopravnímu podniku.
  Už to není tak, jako u ostatních typů PR SMS, kde operátor a agregátor sežrali klidně i půlku.

  Akorát se o tom nemluví. A to je podle mě škoda.
  V tomhle se dorpavnímu podniku povedl husarský kousek a zaslouží si to chválit.

  Patrick Zandl: nechci se příliš dohadovat, jak to s těmi poplatky je. Ale u eBanky v případě eKonta skutečně většina poplatků odpadá (pokud chodí na účet průměrná výplata). A tak stovka za vedení účtu není.
  A popravdě taky smysl peněženek typu PaySec uplně nechápu. Peníze na nich nejsou úročené, převod do peněženky trvá dlouho.
  Když budu chtát kamarádovi poslat peníze, pošlu mu je převodem z účtu.
  Když budu chtít nakoupit na netu, zaplatím eBankou, v zahraničí kartou.
  Že je PaySec bezpečnější? A v čem? Platební karty lze zamykat (záleží na bance), proti zneužití se lze pojistit, pro platby na Internetu lze používat internetové (vitruální) platební karty.

  Jeden z argumentů lidí z ČSOB při propagaci jejich pejska bylo, že češi nevěří platebním kartám.
  A já se ptám, když nevěří platebním kartám, proč by měli věřit elektronické peněžence? Za obojím stojí stejná banka.

  Nechci být zlým prorokem, ale podle mne to bude využívat minimum uživatelů.
  Aby takový systém byl použitelný, musel by přímo přistupovat k běžnému účtu, platba by musela proběhnout hned (i kdyby se to na účtu projevilo až se zpožděním), muselo by to stejně fungovat u všech bank. Jeden společný systém.
  Aby obchody nemuseli implementovat platební systémy 10 bank.

 • Franta: „Za mě platí eBanka“ je (nebo bylo?) nevýhodné pro prodejce. Proč bych měl platit X peněz měsíčně za tento kanál, když každý zákazník s účetem u eBanky mi stejně rychle a jednoduše může převést peníze na můj účet u eBanky i bez něj.

  Nerozumím jedné věci. Proč se stále hledá rychlý, levný a snadný způsob placení, když existují platební karty? Nebylo by lepší vychytat jejich nedostatky (snažší způsob přijímat platby, atd), než zavádět nové systémy, které jsou buď omezeny regionálně (PaySec), nebo extrémně drahé (PayPal), nebo pomalé.

  K dokonalosti by mi stačila brána pro příjem peněz z platebních karet, kam bych se mohl zaregistrovat přes internet. A uvést svou platební kartu, NA kterou by se převod posílal.

 • David: „Nerozumím jedné věci. Proč se stále hledá rychlý, levný a snadný způsob placení, když existují platební karty?“
  Protože z platebních karet profitují hlavně dvě nadnárodní společnosti. Tak se hledá prostředí, kde by byla větší konkurence a možnost zisku pro víc subjektů.

 • Což o to, PR snahu ČSOB i Bizonů chápu, ale asi si nejdřív měli přečíst můj článek (http://www.emarketer.cz/643511-ovlivnovat-nebo-neovlivnovat-diskuze.php). Pokud chce někdo dělat buzz nebo WOMM tímto způsobem, měl by se alespoň držet základních pravidel obchodní etiky. A když už chtěli napadat konkurenci, měli zůstat u SMS a možná i PayPalu (ti by se asi nebránili), ale napadat svou přímou konkurenci je prostě holá blbost.
  Navíc prohlášení typu „Může za to stážistka, byla to její vlastní akce, my o tom vůbec nevěděli“ je vrchol trapnosti. To jim přeci nikdo neuvěří. No tak páni bankéři a PR specialisté, buďte chlapi a postavte se k tomu čelem! Buď si za svými argumenty stojíte, nebo přiznejte, že to byla chyba a omluvte se…

  P.S.: Pouštět se do takovéhle akce a nemít připravenou krizovou komunikaci? Na co v tý ČSOB a hlavně v Bizonech myslí? A to se živí PR???

 • nestacilo by pro system mikroplateb kdyby banky integrovali do svych jiz funkcnich internet bankingu system „MIKROPLATBA“ a prevadeli by si castky napr.do 2 tis Kč online bez cleeringu? S pojistenim limitu napr dve mikroplatby za den? Proste by pustili sveho klienta napr 4 tis do debetu… proste nadstavba nad jiz funkcnimim ebankingem. Pro vsechny vyhodne. Vsechny jine snahy jsou bud drahe nebo pro jednu stranu nevyhodne. Jo a neco zadarmo uz tady kdysi bylo…..Za vsechno se musi zaplatit. Tedy pokud platim za kreditni kartu nebo za ebanking tak proc to nevyuzit naplno. Paysec je mrtvola jeste se ani nenarodil. Tyden cekam na reklamaci – pry to nekam predali. Pemium SMS… proboha takove provize jsou nehorazne. Platebni karty pro internet transakce…default blokovane. Jo a v jednoduchosti je sila takze neobjevujme Ameriku.