Linksys WRT54GX s MIMO technologií


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Společnost Linksys představila svůj první produkt vybavený technologií vícenásobných antén MIMO. Jde o variantu populárního WiFi routeru nazvanou Linksys WRT54GX. Technologii MIMO firma překřtila na SRX – Speed and Range eXpansion.

Linksys WRT54GX

Nejdříve ty běžné funkce. Jde o bezdrátový router vybavený WiFi, čtyřmi stovkovými ethernetovými porty pro připojení dalších počítačů ethernetem a WAN portem, na němž může být sdíleno internetové připojení. Podpora VPA, DHCP, SPI. Až potud klasika. Opravdovou novinkou je právě ta technologie MIMO – trojice antén na otočném kloubu na vrchu routeru.

V tomto případě jsou využívána dvě spřažená WiFi 802.11g rádia a další optimalizací se dosahuje zhruba trojnásobná celková propustnost oproti normálnímu WiFi. Výhodou samozřejmě je, že když nemáte patřičnou protikartu, můžete jen na plné G rychlosti i v případě, že je připojeno více klientů – ti se rovnoměrně rozdělují na oba dva G kanály. Podle Linksysu je dokonce reálná propustnost až osminásobná, ale nepředbíhejme s chválením, na taková slova je třeba to vidět na vlasntí oči. Linksys také tvrdí, že použití MIMO antén výrobku zajišťuje až trojnásobnou dostupnost signálu oproti předcházejícím verzím.

Je třeba podotknout, že data platí s vestavěnými anténami a už z principu MIMO technologie nelze počítat s tím, že utrhnete všechny tři antény, nahradíte je sítem na střeše a dosáhnete stejných výsledků. Nicméně očekávám, že se najde pár šikovných ručiček, které zaexperimentují s náhradou indoor za outdoor MIMO technologii. Minimálně mne to láká 🙂

Tady je PDF soubor se specifikací a tady stránka produktu na Linsys.com.

Zařízení bude dostupné snad v únoru a cenu neznám. Zajímavé je, že Linksys dodržel doporučení WiFi Asociace a neoznačuje zařízení jako pre802.11n …

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.