iKobo je předplacená VISA karta na posílání peněz

Patrick Zandl · 30. prosinec 2007

iKobo je služba nabízející netradiční peněžní převody. Namísto peněz je na místo určení poslána předplacená platební VISA karta, kterou můžete přednabít a později dle libosti dobíjet. Stojí za to ji zmínit z několika důvodů, ačkoliv to není česká služba, ale funguje i pro český trh.

Tak především jak to funguje. Zaregistrujete se, uvedete o sobě pár údajů. Následně vyplníte, komu chcete peníze poslat, což obnáší další vyplnění jeho adres a kontaktních údajů. Na tento kontakt je poslána předplacená VISA karta přednabitá částkou, kterou jste stanovili a zaplatili. A na kartě je jméno adresáta. Ke kartě dostane dotyčný PIN (emailem, odděleně od karty, kartu do Česka dostane FedEx). Pak už karta funguje jako běžná VISA karta jen s tím rozdílem, že k ní není potřeba bankovní účet a platby i výběry jsou možné jen do výše kreditu. Kredit můžete kdykoliv doplnit bankovním převodem na americký účet (poplatek 5 USD plus poplatek vaší bance) nebo z vaší platební karty (poplatek 5 USD plus 3%).

Transakce vidí na internetu majitel účtu, za platbu u obchodníka se neplatí nic, za výběr z bankomatu cca dolar, tedy standardní VISA poplatky.

Proč je služba zajímavá? Tak především jde o VISA kartu vydanou americkým subjektem, takže se s ní může platit i zboží, které kartou vydanou v Česku nejde - to se týká hlavně eshopů v USA.

A za druhé jde o dostupnou předplacenou VISA kartu, kterou sice česká VISA opatrně slibovala na dávno minulé vánoce, ale nějak to asi nedopadlo a předplacenou platební kartu na českém trhu zatím neseženete (výjimkou jsou prakticky nepropagovaná Maestra u ČS). Přitom je to docela škoda, pro mládež jde o dobrý platební prostředek.

Web: iKobo

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook