Dnesni keynotes session – Ollila, Svanberg a dalsi

Patrick Zandl · 25. únor 2004

Před chvilkou skončila keynotes session, kde mluvil šéf Nokia Jorma Ollila, prezident Ericssonu Čárl Henric Svanberg a Paul Ottelini, prezident a COO Intelu. Pak ještě povídal něco Rich Tempeton z TI, to ale už bylo neuvěřitelně nudné a v podstatě na bázi firemní produktové presentace, takže jsem to nevydržel a utekl.

Jorma Ollila v proslovu vzpomenul i ČR, když upozornil, že v některých zemích je poměr mezi přenosem telefonátu v mobilních a pevných sítích 50% ku 50% - a jmenoval Českou republiku, Itálii a Portugalsko. Celosvětové platí horší poměr pro mobilní sítě a to 20% ku 80% - podle Ollily se ostatní země budou českému poměru blížit. Alespoň v něčem nás ostatní dohánějí...

Ollila identifikoval tři hlavní nutnosti pro mobilní odvětví do následujících let:

  • otevřenost - tedy standardizaci a interoperabilitu, které přinášejí lepší výsledky pro odvětví, než implementace uzavřených a proprietarnich technologií vedoucích k fragmentaci trhu.
  • obchodní model - ten musí nabízet revenue sharing pro všechny části dodavatelského řetězce (a tedy operátoři by měli nabízet revenue pro content providery) a také DRM, spravdu digitálních práv, aby se mohl šířit i obsah, který firmy chtějí chránit a užití zpoplatnit.
  • síla zákazníka - rozdílné zájmy a skupiny zákazníků umožňují coexistenci více obchodních značek a s tím se firmy musí učit žít.

Svanbergova presentace mne příliš nezaujala, byla až moc obecná a narozdíl od Ollily to není tak fascinující řečník (i když proti Sarinovi natož Gatesovi či Jakobsovi je i Ollila slabá káva) a do presentace nedal vlastně nic konkrétního. Jediné, co mne zaujalo, bylo jeho vypravedni o jeho dceři Jane, která si na cestu na dovolenou bere MP3 přehrávač, digitální kameru a mobil. A Svanberg upozornil na to, že jedno zařízení si vzít nemůže, protože digitální kamera nemá dostatečnou kvalitu v mobilů, MP3 se do mobilů vejde málo. Cílem snažení výrobců a operátorů by mělo být, aby zákazník mohl používat jedno zařízení pro všechny tyto potřeby. Tak jsem zvědav, co si malá Jane bude brát do Cannes příští rok...

Dobrá byla presentace Paula Otelliniho z Intelu. Ten hodně tlačil na WiMax a vychvaloval jej jako broadband technologií budoucnosti, presentoval i slide (mám ho vyfocený a časem ho dodám) a video z praktických zkoušek sítí. Jenže pak ho trochu utřel moderátor Walter Mossberg z Wall Street Journalu, když usoudil, že je divné, že taková hromada operátorů investuje tolik peněz do 3G sítí, když WiMax slibuje totéž za zlomek nákladů. A v tom je jádro pudla - WiMax slibuje, ale rádiové technologie mají své určitě zákonitosti, které ani pan Moor nepřekročí, alespoň to zatím nevypadá. Ostatně Otellini se Moorovym zákonem vydatně oháněl a ukazoval, jak se ho Intel snaží držet i v rádio technologiích. Zatímco dnes je mobilní telefon hromada cca 200 součástek, z nichž tak 80 % je digitálních. Otellini tvrdí, že Intel v roce 2008 nabídne mobil prakticky v jediném cípu v technologií menší jak 90 nm a 90% mobilů bude digitálního.

Intel také představil svoji ZOAR referenční platformu mobilů. Ta podporuje WiFi, GSM/GPRS i bluetooth a nabízí vysoký výkon postavený kolem procesoru Xscale, takže bude možné dělat kvalitní fotky, ukládat a přehrávat kvalitní video atd atd. ZOAR podporuje Windows, Linux i Symbian platformu. Intel slibuje, že výrobky na ZOARu budou dostupné už v roce 2005 a že budou opravdu nabízet v málem rozměrů maximum schopnosti. Jak říkám já - počkáme a uvidíme.

To je z dnešních keynotes všechno, nyní začíná blok video services, takže se jdu podívat na to, jak jsou daleko operátoři s možnosti posílat video do mobilních sítí. Tady v Cannes v testovacích sítích určitě :))) (automaticky Ohakovano)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook