Androidí sny o mobilních telefonech

Patrick Zandl · 6. listopad 2007

Google Phone je na světě. Tahle informace je známa už delší dobu, v kuloárech se šušká do omrzení. Teď vyšla oficiální informace a tak v té první větě uděláme dvě drobné korekce. Za prvé to není Google ale Android a za druhé to není telefon, ale software platforma pro mobilní telefony. Za třetí není na světě, ale to už jen tak bokem.

Google šel s informací o projektu Android na světlo boží 5. listopadu 2007. Než se zeptáme proč, řekneme si, co víme. Mnoho toho není.

Společnost Android koupil Google v roce 2005. Z toho někteří autoři článků vycházejí při informaci, že platforma se vyvíjí dva roky. I kdepak. Androida založil už v roce 2003 Andy Rubin spolu s dalšími lidmi, například s Chrisem Whitem a Andym McFaddem - tahle trojka stála za projektem WebTV kupříkladu. Ještě před tím byl ale Rubin CEO Dangeru, takového toho hezkého rozsouvacího smartphone Hiptop, co se nakonec prodával vlastně jen u T-Mobile. Už v té době prý Rubin přišel na to, že s výběrem operačních systémů pro mobilní telefony to není zrovna jednoduché.

Takže Android má za sebou čtyři roky vývoje. Výsledkem má být otevřený operační systém pro mobilní telefony, middleware a vývojový kit SDK, vše dostupné v ranné verzi od 12. listopadu 2007. První zařízení na Androidu se očekávají v druhé polovině roku 2008, prvním ohlášeným dodavatelem bude HTC a kódové jméno je Dream.

Z technických požadavků jen známe prohlášení týkající se procesoru: minimem bude ARM9 taktované na 200 MHz, což jednak není zrovna málo (no normální telefon) a druhak to znamená, že půjde o operační systém pro chytré telefony, těch normálních se to netýká, na ně je ARM9 zatím ještě pořád overkill. I když, všeho do času. Zbytek můžeme jen usuzovat z náznaků a účastenství: například přítomnost Packet Video ve společenství nám napovídá, že o multimédia se postará OpenCore (podporující všemožné věci kolem H.264, za příplateček WM kodeky).

Open Handset Alliance

Za Androidem stojí Open Handset Alliance, společenství zhruba třicítky firem činných kolem mobilů, které si od toho něco slibují. Zajímavé je, kdo tam je i kdo tam není. Z významných hráčů jmenujme Čínu prostřednictvím China Mobile (nejvíce uživatelů v zemi, která je trh sama pro sebe), pak KDDI a NTT DoCoMo (Japonsko prakticky celé a zase trh sám pro sebe) a za USA T-Mobile a Sprint/Nextel. Za Evropu jen Telefonica a Telecom Italia, dva regionální hráči, jeden s dopadem i na nás, ale díky mizerné horizontální koordinaci s neidentifikovatelným vlivem “globální” účasti v projektu. Kdo chybí, je pro evropu významné naopak: za USA nejvýznamnější hráči AT&T a Verizon, za Asii korejský SK Telecom.

Za výrobce mobilů se účastní HTC (kdysi výhradně WM), dále pak LG, Samsung (oba dva v podstatě zajišťují účast korejského poloostrova a s tím i SK Telecomu) a nakonec Motorola. To samo o sobě vzbuzuje jisté oportunistické pocity, protože LG i Samsung používají cokoliv, co je na trhu dostupné včetně S60, Linuxu a WM a Motorola dokonce spoluvlastní UIQ a účastní se aktivně na LiMo, tedy Linux for Mobile ustanovené v lednu 2007 spolu s NEC, NTT DoCoMo, Panasonicem, Samsungem a Vodafone. První telefony s LiMo mají přijít na trh v prvním čtvrtletí 2008.

Kdo chybí z výrobců? Nepřekvapivě Nokia a Sony Ericsson, evropská dvojka, která tvrdě jde za svým grafickým rozhraním Symbianu. A samozřejmě Apple, pokud bychom ho počítali už i k výrobcům mobilů. Ostatní už netřeba uvažovat.

Zbytek do té třicítky dělá přehlídka výrobců čipů jako Intel, Nvidia, Broadcom, TI nebo Qualcomm, kteří sice zní honosně, ale v praxi se přiserou kamkoliv, kde to zavání prodejem čehokoliv. A pak pár software firem, od kterých čekáme spíše backend záležitosti. Čestnou výjimku tvoří Google a eBay.

Co v té asociaci dělá vrchní organizátor blešího trhu? Dvě slova. Skype a PayPal. Kromě toho Skype už před několika dny operoval s tím, že představí sám svůj Skype telefon. Světe div se, asi na Linuxu. Je to jiný projekt, nebo jde jen o derivát tohoto a mírné zmatení novinářů? Nevíme.

O zbytku se můžeme jen dohadovat. Ani nevíme, co platforma bude umět, zda a jak to bude zaměřené “chytrofonisticky” a dokonce ani nic o tom, zda se bude šířit přes tyhle telefony reklama, o čemž pár médií píše jako o hotové věci. Víme jen, že je tu nějaká platforma, která od příštího týdne bude dostupná vývojářům a že příští rok na ní možná budou postavené nějaké mobilní telefony.

A to je to, co mne udivuje nejvíce. A to je moje největší otázka. Ne jak to bude ve výsledku vypadat, zda to bude konkurovat MS, Apple nebo Nokii. Ale to PROČ to bylo oznámeno teď. Takovéhle věci se nedělají z nudy. Banda papalášů se nesejde s novináři o týden dříve, než mají co ukázat jen tak, jen z nudy. SDK budou mít za týden, telefon za rok. Mezi tímto a příštím pondělkem se má stát něco významného. Něco, co Android potřeboval předběhnout. Jenže… co?

Jsem zvědav, kdy zjistíme, co to bylo…

A Android? Na cokoliv smrdící hodnocením je brzy. Jména slibují zajímavost, ale to není všechno. Křičet “iPhone killer” je předčasné, už proto, že iPhone zatím nepotřebuje ani tak “killera”, jako více zemí, kde by byl v prodeji, největší jeho brzdu zatím dělá Apple. A i kdyby cokoliv: iPhone není spása. Neovládne trh masově. Je zajímavou alternativou. Ale pořád bude hodně lidí, kteří chtějí jiný přístup. Monokultura není dobrá ani v mobilech, ani jinde. Android slibuje přispět k jejímu nabourání, ale takových Linux projektů je celá řada. Od LiMo, přes OpenMoko (viva Nokia?) až po Trolltech a jejich Qtopii.

A co by tím vším získal Google? Nu, Google není tak obvyklá firma, aby musel teď přesně odpovídat na otázku, co a kolik. Spíš bych řekl, že úvaha se line v intencích: když budeme na hodně mobilů, jistě se to časem nějak zhodnotí…

A řekněme si to upřímně: kdyby v celé té alianci a šarádě nebylo jméno Google, pozornost médií by byla setinová. Asi taková, jaká je dnes věnována Qtopii …

PS: Ale článek prskajícího Christiana Lindholma (šéf UI u Nokia) stojí také za to… :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook